VRM sekcija
U pitanju je 10 fazna VRM sekcija kontrolisana od strane hibridnog PWM kontrolera sa Intersil ISL6376.
Ovo je 6-fazni hibridno digitalni PWM, koji koristi ukupno 4 faze za CPU jezgra i još jednu za northbridge.
NB faze su deljene sa dablerom tipa Intersil ISL6611A na dve.
Četiri CPU PWM faze za CPU koriste dablere na osam faza, koje mogu da se vide na zadnjoj strani PCB-a. Dodatne dve faze za NB funkcionišu bez drajvera. Ovaj PWM koristi SVID BUS (digitalna magistrala preko koje se očitavaju vrednosti napona i struje za CPU). Digitalni signal se konvertuje preko DA konvertora u analogni koji može da očita analogni PWM kontroler, preko kojeg se vrši kontrola napona na MOSFET-ima. Kod digitalnog PWM-a podaci sa SVID BUS-a se direktno očitavaju u PWM kontroleru, odakle se kontroliše struja i napon koja se isporučuje sa mosFET tranzistora na CPU. Dakle, očitavanje napona je digitalno preko SVID BUS-a, ali je kontrola i dalje analogna. I kod analognog PWM-a SVID je takođe digitalan, ali se odmah konvertuje u analogni signal.
Elektroliti koji se koriste su aluminium polimer – solid caps marke ChemiCon.
Ukupan broj ovih elektrolita je osam, a kapacitivnost pojedinačnog iznosi po 560µF, što daje ukupnu kapacitivnost od veoma solidnih 4480 µF. Ipak, overklokerski Gigabyte Z97X-SOC Force ima veću kapacitivnost na „true“ 8 faznoj VRM sekciji sa elektrolitima koji su za 3 klase kvalitetniji, pa nas i ne čudi razlika u overklok potencijalu. U globalu, dupliranje faza zahteva PWM visokih performansi i veoma kvalitetne drajvere, po mogućstvu marke International Rectifier, ali to ovde ipak nije slučaj. Dakle, ušteda se vidi na PWM kontroleru, koji ruku na srce nije nešto najjeftinije što se može videti na tržištu, ali isto tako i na elektrolitima koji su osrednjeg kvaliteta i pristaju cenovnoj klasi ovog Biostarovog modela. Poređenja radi, ASRock je na Z97 Extreme4 koristio kvalitetnije komponente, ali je kapacitivnost VRM sekcije manja, a i PWM je 4-fazni na Extreme4. Kada smo kod MOSFET tranzistora, Biostar je ovde iskoristio entry level LF-PAK MOSFET tranzistore marke SinoPower. Low side MOSFET nosi oznaku SM4364NKAP i ima efikasnost od tj. pruža 27A sa disipacijom toplote od 6,5W, što je znatno ispod Ti NexFET na ASRock Z97 Extreme4. High side MOSFET pruža 22A sa 6,5W toplotne disipacije i ovaj MOSFET u fazi je manje opterećen.
VRM sekcija za RAM je zasnovana na jednofaznom analognog PWM-u. Korišćen je jedan običan analogni jednofazni PWM sa dablerom, koji kontroliše rad dve VRM faze. Štedelo se na MOSFET-ima, pa su ovde korišćeni ultrajeftini Nikos D-PAK MOSFET tranzistori diskutabilne specifikacije i performansi.
Za napajanje VRM sekcije korišćen je 8-pinski +12V CPU konektor.
Napajanje čipseta je takođe ostvareno preko jednog para NIKOS MOSFET-a i jednog jednofaznog regulatora napona.
Dodaj komentar