Rezultati testova
Za testiranje Biostar HiFi Z97WE koristili smo Intel i7 4770K procesor:
Overkloking
Kada je u pitanju overkloking na Biostar HiFi Z97WE matičnoj ploči, ovo je dosta problematična tema.
VRM sekcija se zagrevala do nekih 53 C, što je sasvim prihvatljiva vrednost za matičnu ploču ove cenovne kategorije.
RAM se odlično klokuje na Biostaru. Bez ikakvih problema sa stabilnošću izvučeno je više od 2800 MHz, što nije pošlo za rukom ni nekim dosta skupljim modelima. Može se reći da je po pitanju rada sa RAM-om Biostar odradio odličan posao.
Overkloking BCLK-a je na Biostar-u HiFi Z97WE veoma problematičan. Matična ploča se nije „budila“ ni na 125 MHz „strap-u“. Šta je razlog ovome, pitanje je. Moguće je i da BIOS ne prebacuje strap vrednost, pa je vrednost PCI Express magistrale previsoka, što sprečava da se sistem uspešno podigne. Ipak, moguće je podesiti nekoliko MHz „gore-dole“ od standardne vrednosti od 100 MHz za BCLK i to u koracima od po 0,1 MHz, tako da ovo ne predstavlja toliki problem kod LGA1150 matičnih ploča, jer ukoliko imate K – SKU procesor, imate i otključan multiplikator do 80x, što je više nego dovoljno za frekvencije koje su daleko veće od postignutih svetskih rekorda.
Test naponske jedinice, efikasnost i zagrevanje
U ovom odeljku pozabavićemo se analizom overklok performansi, ali i efikasnošću naponskih sekcija u odnosu na druge modele matičnih ploča.
Ova tabela nam jasno govori ko je „glavni baja“ kada je u pitanju preciznost napajanja procesora, kao i efikasnost. Od VRM sekcije sa dablerima uz korišćenje mid-range komponenata ne možemo očekivati neki naročit overklok potencijal i stabilnost pri ovakvim izletima. 4323 MHz je postignuto na „mišiće“, ovo je uslovni rezultat, jer se matična ploča više puta ugasila na testu. Razlog tome je najverovatnije OCP (Over Current Protection), koji ne može u potpunosti da se ugasi. Naravno, sa povećanjem napona automatski „shut-down“ je češći slučaj. Takođe na većim frekvencijama dolazi do plavih ekrana i „smrzavanja“. Ipak, ovih 4320 MHz je u kategoriji sa ASRock Z97 Extreme4 modelom, koji je cenovno slično pozicioniran, pa ne možemo biti toliko nezadovoljni overklokom.
Zagrevanje procesora je takođe negde u kategoriji sa ASRock Z97 Extreme4.
Iako tranzistori nisu velike efikasnosti, ima ih dosta, ukupno 10 faza, pa je zagrevanje prihvatljivo. Ipak, primetno je eksponencijalno povećanje temperature sa podizanjem napona, što sugeriše na nižu efikasnost MOSFET tranzistora i uopšte VRM sekcije.
Efikasnost ipak nema direktno veze sa brojem MOSFET tranzistora, odnosno naponskih faza, već sa efikasnošću ugrađenih komponenata. Biostar HiFi Z97WE pokazuje nešto manju efikasnost nego ASRock Z97 Extreme4 na nominalnih 1,25V za VCore, ali čak za 3W manju potrošnju od Maximus VII Ranger-a koji je opremljen identičnim MOSFET-ima kao i ASRock-ov Extreme4. Ipak, možemo reći da je ta potrošnja u granicama greške merenja, tako da je ovde veoma slična, tj. uporediva sa matičnim pločama koje imaju skuplje komponente. Naravno, zagrevanje VRM sekcije je veće, uglavnom zbog slabijih hladnjaka.
Na različitim naponima pri maksimalnom opterećenju različito se i ponašaju VRM sekcije. Konkretno, efikasnost je između 1,25 i 1,3V sasvim dobra, nešto slabija nego što je to slučaj na Sabertooth Mark 2 i ASRock Z97 Extreme4. Međutim problem je što VRM na Biostar-u nije u stanju da hendluje veća opterećenja, pa pri naponu od 1,4V dolazi do automatskog gašenja. Sličan problem smo imali i pri overklok testu, ali pri dosta nižem naponu sa FMA3 instrukcijama koje su veoma zahtevne po pitanju potrošnje električne energije, zagrevanju procesora i matične ploče.
LAN performanse
Pokušali smo da proverimo performanse i latenciju LAN kontrolera uz pomoć Web Server Stress tool softvera. U pitanju je softver koji simulira klikove deset korisnika ka izabranom web serveru i meri odziv. Kao referentni server koristili smo naravno www.pcaxe.com.
Odziv smo merili oba mrežna adaptera, iako su oba identični Realtek 8111G. Realtek 8111G daje veoma solidne performanse što se tiče latencije, ali je procesorsko zauzeće veće nego na Intel I-218V i Killer E2200, mada je to u današnje vreme poprilično irelevantno zbog snage centralnog procesora, a saobraćaj dodatno može da se optimizuje uz pomoć softvera koji koristi CPU. Ipak, možda nešto veći CPU lag možemo da očekujemo na znatno sporijim Celeron procesorima, sa manjim klokom i brojem jezgara.
Rad sa SSD-om
Rad sa SSD-ovima i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo. Razlike u radu sa SSD-om se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a. Rezultati su sasvim očekivani i vrlo slični sa onim što smo videli i na drugim Z97 matičnim pločama i u granicama su u kojima inače umeju da variraju rezultati ovog testa.
Dodaj komentar