| Hardver | Matične ploče | Biostar Hi-Fi A88W 3D
Matične ploče

Biostar Hi-Fi A88W 3D


Rezultati testova i overkloking

 

Za testiranje Biostar HiFi A88W 3D koristili smo AMD A10 6790K procesor.

 

Overkloking i trottling

 

Kada je overkloking AMD A10 APU-ova u pitanju, očekujemo visoku frekvenciju kako GPU, tako i CPU sekcije. Biostar na ovom testu nije podbacio kada je u pitanju simultano opterećenje CPU-a i GPU-a.

 

oc-221W-4600-1100 T

 

Naš test primerak A10 6790K je radio bez problema skoro na svojim maksimumima. 4600 MHz za CPU i GPU na 1100 bez throttling-a je rezultat kojim ne mogu da se „pohvale“ ni Gigabyte sa svojom G1. Sniper serijom, kao ni ASRock sa svojim Killer i Extreme6+ serijama. Međutim kada je Linpack stabilnost u pitanju, tu je malo teže bilo izvući više od 4500 MHz, bez da imamo grešku u izračunavanju:

 

oc-LinpackStable gpu stable-4500-1100 T

 

Ipak, ovo je sasvim respektabilan rezultat za matičnu ploču ovog cenovnog ranga. U ovakvim uslovima na High-End A85X ili A88X 6790K prolazi ovaj test na 4700 MHz. Razlog za nešto niži oc. rezultat je pomalo neprecizna regulacija napona i dosta veliki Vdropp.

 

Test VRM sekcije

 

Kada obratimo pažnju na rad VRM sekcije i njenu efikasnost, sa podizanjem napona sukcesivno opada efikasnost. Ovo se dešava jer se zbog povećanog napona povećava zagrevanje MOSFET tranzistora, koji pri većim temperaturama imaju manju efikasnost. Drugim rečima, od ukupnog utroška električne energije deo odlazi na toplotu, a drugi deo je isporučen procesoru. U ovom testu posmatramo kako raste potrošnja sa povećanjem napona i da li je rast ove potrošnje linearan ili je linija u grafiku nakrivljena „na gore“. Ako je u pitanju ovaj drugi slučaj, onda imamo posla sa neefikasnom naponskom sekcijom koja loše podnosi overklok. Razlozi za grejanje MOSFET tranzistora leže ne samo u efikasnosti ovih komponenata, već i u izboru zavojnica, pa i u samoj štampi, koja ukoliko sadrži više bakarnih slojeva, bolje odvodi toplotu, što naravno povoljno utiče na rad MOSFET-a. Takođe, bitan faktor ovde je i hlađenje naponske sekcije, kao i broj naponskih faza.

 

TDPvsVRMvsTEMP

 

U ovom testu vidimo da je iskorišćenje naponske sekcije dosta dobro sa skaliranjem napona, a linija je blago zakrivljena na gore, jer potrošnja skače rapidnije tek nakon napona za jezgra od 1,465V. Efikasnost VRM sekcije je negde u rangu sa Gigabyte A88X G1.Sniper modelom, izuzev što zbog robustnijeg GPU dela VRM sekcije nema throttling-a kada se optereti i GPU. Čak je izmerena temperatura VRM sekcije na nivou Gigabyteovog modela čiji je direktni konkurent.

 

VCOREvsTDP

 

Na ovom grafikonu se jasno vidi da je VRM efikasnost ovog modela bolja nego na ASRock-ovoj Killer i Extreme6+ seriji, ali je ispod znatno skupljeg ASUS-ovog A88X Pro modela, koji ipak predstavlja top ponudu FM2+ matičnih ploča.

 

LAN performanse

 

Pokušali smo da proverimo performanse i latenciju LAN kontrolera uz pomoć Web Server Stress tool softvera. U pitanju je softver koji simulira klikove deset korisnika ka izabranom web serveru i meri odziv. Kao referentni server koristili smo naravno www.pcaxe.com.

 

LANstress

 

Odziv smo izmerili na još nekim mrežnim adapterima, između ostalog i na referentnom Realtek-u 8111F koji se ugrađuje na većinu AMD matičnih ploča i rezultati su očigledni. Najgore je prošao D-Linkov PCI mrežni adapter, dok se ovaj Biostarov model nije baš preterano proslavio sa visinom latencije LAN kontrolera. Čini se da je ranija verzija Realtekovog LAN kontrolera imala dosta nižu latenciju. Performanse Intelovog mrežnog adaptera ne zaostaju mnogo za Qualcomm-ovim Killer LAN-om.

 

Rad sa SSD-om

crystal

 

Rad sa SSD-ovima i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Eventualni sekvencijalni „read“ je bio nešto niži nego na drugim modelima matičnih ploča, ali ta razlika nije bila prevelika. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo. Razlike u radu sa SSD-om se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a. Biostar je ovde pokazao da njihove matične ploče veoma dobro da sarađuju sa SSD-ovima.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar