Čipovi i kontroleri
Prvo što nam je zapalo za oko je WIFI/BT combo kartica, identična kao na laptop računarima.
U pitanju je Broadcom-ov mrežni kontroler, kartica je potpisana od strane ASUS-a, a podržani su Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac standardi, kao i rad na 2,4 i 5 GHz frekvencijama. Kontrola između AP i station režima vrši se preko ASUS WiFi GO! softvera.
Mrežni kontroler je Intel I-218V, dok je kao audio čip korišćen Realtek-ov ALC892. ASMedia ASM1442K predstavlja HDMI NXP shifter, koji se koristi za konverziju signala sa integrisanog Display Port kontrolera unutar Haswell-ovog GPU-a.
Oko audio čipa primećujemo četiri audio kondenzatora. Dva su predviđena za „peglanje“ audio signala ka stereo izlazu za levi i desni prednji kanal, dok su druga dva predivđena da opslužuju izlaz za slušalice, odnosno front panel audio.
Na poleđini se osim MOSFET-a za napajanje chipset-a nalaze i dva operaciona pojačivača za zvuk. U pitanju su GS358 dvostruki operacioni pojačivači.
Sadržaj BIOS-a, odnosno firmware-a matične ploče nalazi se u jednom Winbond SPI čipu, ali na Z97I-Plus ovaj čip je izrađen u SMD tehnologiji i zalemljen je za PCB, razume se zbog uštede u prostoru.
Čip sa natpisom BIOS AI.1314-A2 predstavlja specijalizovan kontroler za ASUS matične ploče koji ima funkciju da radi BIOS flashback bez potrebe za korišćenjem procesora i memorije. Za flash BIOS-a potrebno je samo napajanje i matična ploča.
Čip sa oznakom Nuvoton NCT5538D je super IO kontroler, koji ima funkciju da opsluži legacy portove poput PS2 i COM, mada ima i mogućnost da radi kao kontroler ventilatora i poseduje registre za očitavanje vrednosti temperatura i napona sa senzora. Kontrola okretanja ventilatora vrši se preko nekoliko zasebnih Nuvoton 3941S-A linearnih FAN drajvera.
Pored DIMM slotova i odmah iza PEG slota nalaze se jedan NIKOS P2003ED P-kanalni MOSFET koji služi za napajanje najverovatnije PEG slota, ali tu je i APL5337 linearni regulator namenjen regulaciji VTT napona za DDR3 memoriju.
HT24LC02 predstavlja dvožični CMOS EEPROM sa serijskim interfejsom koji poseduje memoriju kapaciteta 2048 bajtova. Ovaj čip najverovatnije ima sigurnosnu primenu i služi da se u njega ubacuju kodirani password-i za pristup BIOS-u ili za sigurnosno pokretanje sistema.
Dodaj komentar