Rezultati testova
Za testiranje ASUS Z97I-Plus koristili smo Intel i7 4770K procesor.
Overkloking
Overkloking se pokazao kao natprosečna kategorija na ovoj matičnoj ploči. Bez ikakvih problema VRM je izgurala skoro 4360 MHz, čime se ne mogu pohvaliti mnogi full ATX overklokerski modeli.
VRM sekcija se zagrevala donekih 60-tak stepeni, tako da nije ni blizu dolazilo do throttling-a usled pregrevanja MOSFET tranzistora. Možemo reći da je VRM sekcija učinila overkloking veoma stabilnim, bez nekih bitnijih problema. 4,354 GHz je bilo stabilno na 1,263V.
Maksimalna brzina RAM-a je takođe bila impresivna. Rezultat od 2826 MHz je više nego odličan za jednu „zbudženu“ i gusto spakovanu miniITX matičnu ploču. Zbijenost komponenata, preplitanje vodova itd… sve to negativno utiče na stabilnost RAM-a.
Postignuta je 166,6 MHz frekvencija BCLK-a bez dodatnog podizanja napona na čipsetu. Pri ovoj frekvenciji matična ploča je bila savršeno stabilna, pa je ostalo sigurno prostora za još koji MHz sistemskog BCLK-a, ali i ovih 166 MHz je više nego odličan rezultat.
Test naponske jedinice, efikasnost i zagrevanje
U ovom odeljku pozabavićemo se analizom overklok performansi, ali i efikasnošću naponskih sekcija u odnosu na druge modele matičnih ploča.
Ova tabela nam jasno govori ko je „glavni baja“ kada je u pitanju preciznost napajanja procesora, kao i efikasnost.
Zagrevanje procesora je znatno niže nego na Maximus VII Ranger-u koji ima osam naponskih faza ostvarenih preko četiri PWM dablera. Drugim rečima, preciznije napajanje procesora rezultovalo je manjim zagrevanjem.
Zagrevanje VRM sekcije je veće nego kod full ATX modela iz ROG serije, ali ne previše. Efikasne komponente kompenzuju veličinu hladnjaka koja ne može biti velika na mini ITX matičnoj.
Efikasnost VRM sekcije je vidno bolja nego na Ranger-u, pa je logično i potrošnja niža. Primećuje se da je linija rasta potrošnje sa povećanjem napona prava, pa se nameće logičan zaključak da je CPU znatno manje „trotlovao“ pri većim radnim naponima. Potrošnja na nominalnih 1,25V je bila najniža, pa možemo zaključiti da je ova matična ploča i veoma energetski efikasna.
LAN performanse
Pokušali smo da proverimo performanse i latenciju LAN kontrolera uz pomoć Web Server Stress tool softvera. U pitanju je softver koji simulira klikove deset korisnika ka izabranom web serveru i meri odziv. Kao referentni server koristili smo naravno www.pcaxe.com.
Za testiranje WiFi adaptera koristili smo Internet konekciju od 16Mbps i CISCO WiFi router EPC3925 koji podržava najviše 802.11n standard.
Latencija WiFi adaptera je gotovo identična kao i za LAN kontroler. Gejming doživljaj preko bežične mreže biće identičan kao i preko standardnog LAN kabla. Integrisani ethernet kontroler Intel I-218V pokazao je nešto malo niže performanse nego identičan kontroler na drugim matičnim pločama. Ipak, rezultat je sasvim solidan, naročito kada je u pitanju WiFi.
Rad sa SSD-om
Rad sa SSD-ovima i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo. Razlike u radu sa SSD-om se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a. Rezultati su sasvim očekivani i vrlo slični sa onim što smo videli i na drugim Z97 matičnim pločama i u granicama su u kojima inače umeju da variraju rezultati ovog testa.
Dodaj komentar