Hardverski nivo – Layout i čipovi
Za tu su dve slike u većoj rezoluciji koje detaljno prikazuju layout oba modela:
Layout kod oba modela je izveden u ATX formatu sa šest montažnih rupa. U pitanju je nešto manji layout od klasičnog full ATX na koji smo navikli kod malo skupljih modela.
Oba modela poseduju punu Crossfire X podršku, kao i SLI, međutim Z87-K kao nešto jeftiniji model poseduje samo dva PCI Express 16x slota, pa je multi GPU setup ograničen najviše na dve grafičke karte, eventualno sa po dva GPU-a.
Oba ploče poseduju i PCI slotove, sa tim što je Z87-K opremljen jednim PCI slotom više, dok je A model opremljen trećim PCI Express 16x slotom. Razlike se uočavaju i kod naponske sekcije. A model poseduje naponski blok u obliku slova Г. Komponente su kvalitetne, ali ne nivou ASUS Z87 Pro modela, već više na nivou Gigabyteovog H81.
Zadnji deo obe matične ploče ne sadrži nikakve dodatne čipove i komponente.
Oba modela poseduju po 4 memorijska slota, tako da nadogradivost memorije u budućnosti nije upitna.
Layout generalno na oba modela je veoma sličan, ofarban je tamno braon bojom, veoma slično kao i kod Pro modela, dok VRM sekcijom i čipsetom dominiraju hladnjaci zlatno-žute boje.
Kritičan deo na svakoj matičnoj ploči su elektroliti. Kao i kod Gigabyte H81 AMP UP, na ASUS Z87-A i Z87-K matičnim pločama korišćeni su Chemi-Con aluminium polymer elektroliti japanske proizvodnje. Sa procesorske strane imamo po jedan kondenzator kapacitivnosti 560 µF. Dakle, kod A modela ukupno osam kondenzatora ukupne kapacitivnosti 4480 µF, dok je kod K modela ovaj broj dvostruko manji i iznosi 2240 µF. Kod jeftinijeg K modela, filtracija napona je nešto slabija nego Gigabyteovog H81 AMP UP, koji koristi ukupno 6 identičnih elektrolita, ukupnog kapaciteta 3360 µF. Zavojnice koje su korišćene su tipične za ovaj cenovni rang, dakle u pitanju su iron-core, od 680 µH po fazi, nepoznatog proizvođača.
Naponska jedinica koristi identične mosFET tranzistore kao Z87 Pro. U pitanju su low RDS(on) tranzistori smanjene potrošnje. Z87-A koristi ON semiconductor NTMFS4937N za un-core GPU sekciju, odnosno NTMFS4955N low i up MOSFET-e za CPU nešto slabijih performansi. Za razliku od 4937N koji isporučuju 37A na 11W, ovi daju 35A struje na 11W disipacije. Ove komponente su identične kao na Z87 Deluxe i Pro modelima, ali ih ima u manjem broju. Ukupan broj mosfeta je 2 po fazi, dok je broj naponskih faza osam, kontrolisan preko digitalnog PWM kontrolera, bez posredstva dablera/drajvera.
Z87-K koristi ON semiconductor NTMFS4937N za low side, odnosno NTMFS4955N MOSFET-e za up-side nešto slabijih performansi. Za razliku od 4937N koji isporučuju 37A na 11W, ovi daju 35A struje na 11W disipacije. Dakle, MOSFET-i jesu nešto efikasniji nego na A modelu, ali ih je mnogo manje, pa je zagrevanje VRM sekcije znatno veće. Sa druge strane Gigabyte-ov H81 model koristi nešto jače tranzistore istog proizvođača, ali za opterećeniju low side fazu je korišćeno po dva tranzistora, a takav pristup smo viđali i kod još nekih ASUS-ovih modela, kao na primer Sabertooth-a Z87.
PWM kontroler na obva modela je DIGI+ EPU ASP1253 koji predstavlja rebrand CHiL-ovog PWM kontrolera.
Za naponsku kontrolu memorije takođe su korišćeni On Semiconductor 4955N MOSFET tranzistori i to u dve naponske faze.
Filtracija je dosta kvalitetna, što veoma povoljno utiče na rad sa memorijom.
Za kontrolu HDMI i DVI porta korišćen je NXP shifter sa oznakom ASMedia 1442K. Procesor šalje digitalni video signal koji je nativno predviđen za „emitovanje“ preko display port-a, ali za konverziju na HDMI ili DVI, potrebni su ovakvi kontroleri. Oba modela poseduju identičan kontroler za ove video izlaze.
ASMedia 1073 predstavlja PCI-E to PCI bridge. Ovaj čip služi da omogući korišćenje „starih“ PCI slotova, a komunikacija se vrši preko PCI-E linija do PCH čipa i nalazi se na obe matične ploče.
Čip sa oznakom KB3722Q predstavlja TPU čip koji služi za optimizaciju procesorskog napajanja i minimiziranje potrošnje u realnim uslovima korišćenja. Iako je u pitanju sličan čip kao kod Pro modela, Z87-A ipak koristi Dual Intelligent Processors 2 tehnologiju, koja ne podrazumeva takozvane 4-way optimizacije koje integrišu i automatski overklok i podešavanje ventilatora, kao i optimizaciju potrošnje i podešavanje digitalne kontrole napona. Z87-K matična ploča ne poseduje ovaj čip, mada je moguća automatska kontrola overkloka, putem softvera koji definiše parametre na VRM sekciji. Ipak optimizacija potrošnje nije moguća, a nema ni preterano logike ako se uzme u obzir da je VRM sekcija na K modelu 4-fazna.
Winbond 25Q64FVAIQ predstavlja SPI flash u kojem se nalazi sadržaj firmware-a, odnosno BIOS-a matične ploče. Ovaj model ne sadrži backup, tako da u slučaju pogrešnog fleša, nije moguće povratiti sadržaj ispravnog BIOS-a. Srećom, ovaj SPI ima svoje podnožje, pa ga je jednostavnije i lakše reprogramirati na EPROM programatorima, od čipova koji su izrađeni u SMD tehnologiji.
Kao audio kontroleri korišćeni su ALC887 na Z87-K, odnosno ALC892 na Z87-A modelu, koji poseduje nešto bolje specifikacije, a i u praksi se pokazao za nijansu boljim.
Nuvoton NCT 5538D koristi se kao SuperIO uglavnom za kontrolu PS/2 portova, čija kontrola nije nativno podržana od strane Z87 PCH.
ASMedia ASM1480 čipovi služe kao 16 na 8 kanalni multiplexer/demultiplexer. Koriste se za prebacivanje rada PCI-Express 2.0/3.0 slotova iz 16x režima u 8x, prilikom korišćenja CrossfireX režima rada.
Komponenta sa oznakom UTC UZ2085G predstavlja linearni regulator napona, koji služi da reguliše struju jačine do 3A za napone do 12V. Funkcija ovog regulatora je najverovatnije napajanje 4-pinskog PWM FAN header-a.
Dodaj komentar