| Hardver | Matične ploče | ASUS Z87-A i Z87-K
Matične ploče

ASUS Z87-A i Z87-K


Rezultati testova

 

Overkloking procesora, memorije i BCLK-a

Počećemo od Z87-A modela. Kada je u pitanju overkloking memorije sa našim Avexir modulima na 2666 MHz izvukli smo 2772,6 MHz što je dobar rezultat:

 

maxMEM T

 

Testirali smo kompatibilnost sa ovim modulima na XMP tajminzima, CL11 13-13-35, međutim stabilan rad postigli smo tek sa CL11 14-13-35, na preporučenom naponu od 1,65V. Probali smo i sa blagim podizanjem napona, ali nismo ništa postigli time. Evo i rezultata:

 

rock-stable-avexir-Z87K-01 T rock-stable-avexir-Z87K-02 T

 

Dakle, čitanje XMP profila nije prošlo u potpunosti sa verzijom BIOS-a koja je bila flešovana u dobijenom modelu, što ne znači da izvesna nekompatibilnost neće biti ispravljena u budućim revizijama BIOS-a. Kingston HyperX Beast je radila besprekorno na deklarisanim XMP profilima:

 

z87a-kingtston1 T z87a-kingtston2 T

 

Maksimalni BCLK koji smo uspeli da postignemo na Z87-A je iznosio samo 130,5 MHz, što je verovatno do samog primerka čipseta ili matične ploče. Ipak, ovo nije toliko bitno kada je K serija procesora u pitanju, imajući u vidu da je moguće podešavanje magistrale u koracima od po 0,1 MHz, sasvim je jasno da je moguće veoma precizno podešavanje, ali opet i ne dovoljno dobro za ekstreman overklok:

 

maxFSB T

 

Maksimalno stabilan overklok koji smo uspeli da postignemo koristeći za testiranje Prime95 small FFT, verziju sa FMA3 instrukcijama, je 4350 MHz, što je za naš test primerak i hlađenje koje posedujemo izvanredan rezultat:

 

maxOC stable 60 2C VRM T

 

Temperatura naponske sekcije pri ovom ekstremnom testu je dosegla 60,2 stepena celzijusa, što je u granicama normale.

Kada je u pitanju dosta slabija Z87-K matična ploča, veoma smo prijatno bili iznenađeni overklokingom memorije i BCLK-a. Maksimalna vrednost koju smo uspeli da postignemo za BCLK je izuzetnih 169,6 MHz:

 

maxmem-z87K T maxmem-finish-z87K T

 

Testirali smo kompatibilnost sa Avexir modulima na XMP tajminzima, CL11 13-13-35, međutim stabilan rad postigli smo tek sa CL11 14-13-35, na preporučenom naponu od 1,65V, slično kao i na Z87-A. Probali smo i sa blagim podizanjem napona, ali nismo ništa postigli time. Evo i rezultata:

 

rock-stable-avexir-Z87K-01 T rock-stable-avexir-Z87K-02 T

 

Dakle, čitanje XMP profila nije prošlo u potpunosti sa verzijom BIOS-a koja je bila flešovana u dobijenom modelu, što ne znači da izvesna nekompatibilnost neće biti ispravljena u budućim revizijama BIOS-a, upravo kao što je to slučaj i sa Z87-A pločom. Kingston HyperX Beast je radila besprekorno na deklarisanim XMP profilima:

 

rock-stable-kingston-Z87K T

 

Maksimalni BCLK koji smo uspeli da postignemo na Z87-K je dostigao skoro 170MHz, što je blizu takmičarskih overklokerskih modela:

 

maxfsb-z87K T

 

Međutim, ovo nije dovoljno da bi se Z87-K nazvala overklokerskom matičnom pločom. Slaba naponska sekcija koja se dosta zagreva u radu u velikoj meri utiče na efikasnost, overklok mogućnosti i zagrevanje procesora:

 

maxOC stable 69 7C VRM-z87k T

 

Maksimalno stabilan overklok rezultat postigli smo na samo 4200 MHz, uz zagrevanje naponske na skoro 70 stepeni. Da smo probali da dodamo još napona VRM bi se pregrevao i opet bi imali problem.

 

overclock vcore

 

U tabeli se jasno vidi uticaj naponske sekcije na overklok rezultate u praksi, posle 30 minuta Prime 95 FMA3 „small FFT“ testa.

 

Test naponske jedinice i trotling

Test efikasnosti naponske sekcije nam govori da Z87-K znatno više povlači struje na istom radnom naponu. Razlog ovome je toplotna disipacija koja je znatno veća kod ovog modela nego kod jačeg modela sa većim brojem faza:

 

efikasnost

 

Na nominalnom naponu od 1,25V koji je nominalan kada je turbo mod u pitanju, disipacija je očigledno najveća na matičnoj ploči koja ima najmanju efikasnost. Gigabyte-ov H81 model je u blagoj prednosti i zbog nešto nižeg napona na kojem je testiran, jer je to ujedno i najveći napon koji je moguće dobiti na tom modelu, dok je znatno skuplji i kvalitetniji Sabertooth Z87 daleko ispred po pitanju temperature procesora i efikasnosti.

 

efikasnost-grafik

 

Ovaj grafik ilustruje kako se različiti modeli matičnih ploča ponašaju kada je u pitanju potrošnja i podizanje napona na procesorskim jezgrima. Efikasniji modeli imaju manju potrošnju na deklarisanim naponima, što se slaže u potpunosti sa grafikom zagrevanja:

 

VRM-grafik

 

Ovaj grafikon lepo ilustruje kako se matične ploče u cenovnom rangu od 90 do 150 evra ponašaju kada je u pitanju zagrevanje VRM sekcije izuzev Z87 Pro koja ispada iz ovog cenovnog okvira ako ne računamo i to da se uz nju dobija i WiFi/BT combo. Najveći naponi na kojima smo uspeli da testiramo Z87-K je 1,3V, dok je za Z87-A solidnih 1,4V, nakon čega je nastupao throttling zbog zagrevanja procesora na 100C.

 

Rad sa SSD-om

crystal

 

Rad sa SSD-ovima i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo. Razlike u radu sa SSD-om se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a. ASUS je ovde pokazao da Z87-A i Z87-K modeli veoma dobro da sarađuju sa SSD-om, kako sa 4K fajlovima, tako i kada je u pitanju čitanje i upis velikih fajlova.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar