Generalni utisci u radu
Prvo sa čim se susrećemo je vrlo impozantan izgled i hladnjaci monolitnog dizajna, kao da su klesani od granita, a ne od aluminijuma. Matičnu ploču u celini odlikuje dosta monohormatski dizajn i podseća na urbano jezgro grada okruženo viskom zgradama.
Kada smo već kod hladnjaka, imaju dosta zanimljiv dizajn. Sistem hlađenja naponske sekcije i PCH/PLX čipa je segmentisan i sastoji se iz tri dela. Najmanji od tri masivna hladnjaka hladi naponsku sekciju zaduženu za iGPU i najmanje se greje. Srednji po veličini hladi CPU faze naponske sekcije i odlično radi posao. Treći hladnjak je najveći i ima dosta kompleksniji dizajn i sastoji se od jednog dela koji je sastavljen isključivo iz velikog broja aluminijumskih listića, velikog aluminjumskog bloka koji pokriva PCH i PLX čip i jedne toplotne cevi koja ih povezuje. Najveći hladnjak se najviše grejao uglavnom zbog prisustva PLX čipa koji ima direktan kontakt sa toplotnom cevi. Svi delovi su ušrafljeni za matičnu ploču i ostvaruju odličan kontakt sa komponentama koje bi trebalo da hlade.
Što se tiče kvalitenih komponenti koje su upotrebljene, možemo slobodno reći da je ova matična ploča „naouržana do zuba“. VRM sekcija je izrađena u 8+4+2. Imamo 8 faza za CPU, 4 faze za iGPU i po jednu fazu za IO i System Agent. CPU i iGPU faze se sastoje iz po jednog International Rectifier IR 3555M PowIRstage (driver, shottky dioda, mosfet sve spakovano u jedan čip), jedne Microfine Alloy Choke zavojnice i jednog do dva 12K japanska kondezatora. Kvalitetnije i izdržljivije od ovoga teško da može da se odradi i sve komponente se većinom koriste u serverskom tržištu i odgovaraju najvišim standardima kvaliteta. Ako pogledamo samo kondenzatore, uz ambijentalnu temperaturu od oko 35°C i 24/7 radni režim, izdržali bi punih 4330 godina besprekidnog rada!
Naponske faze za IO i System agent su izrađene od po jednog On Semiconductor 4C06N mosfeta i jednog tantalskog kondenzatora. RAM VRM je izrađen u dve faze i sastoji se od po dva mosfeta i jedne zavojnice po fazi i poseduje svoj PWM „Digi+“ kontroler.
Celokupan CPU i iGPU VRM kontrolišu dva „Digi+“ digitalna kontrolera, koji su najverovatnije preimenovani International Rectifier IR35201. Svaki od njih može da kontrolišu do 8 faza, tako da je evidentno da nisu korišćeni dableri kako bi se dobio željeni broj faza.
Na matičnoj ploči možemo pronaći i 6 PWM konektora, od kojih je jedan posvećen za napajanje vodene pumpe u AiO sistemima.
Prelazimo na detaljnu analizu ostalih čipova i kontrolera koji se nalaze na matičnoj ploči. Prvi na spisku, odmah do CPU VRM-a je MegaChips MCDP2800BB, Display Port to HDMI konvertor. Odmah do njega je ASMedia ASM1142 USB 3.1 host kontroler za USB 3.1 Type C i Type A. Ispod CPU socketa ćemo pronaći ASMedia ASM1074 USB 3.0 kontroler.
Dva Gigabit LAN konektora kontrolišu Intel I219-LM i I210-AT kontroleri. Nuvoton NCT6793D čip je zadužen za Super IO i kontrolu ventilatora i nadgledanje temperatura. TPU čip je zadužen za bolju optimizaciju potrošnje, dok je Macro čip pristuan radi promene komandi F1-F12 tasterima radi udobnijeg rada i naprednih funkcija.
Ispod PCH hladnjaka nalazimo standardno Intel Z170 chipset, ali društvo mu pravi PLX čip koji obezbeđuje dodatne PCIe magistarle kako bi se omogućila upoteba i do 4-way SLI ili Crossfire, sa minimalnim uticajem na performanse.
Što se tiče izrade audio sekcije nemamo nikakvih primedbi. Iako je matična ploča više namenjena radnim stanicama i serverskom tržištu, ne manjka na polju kvaliteta audio signala. Audio sekcija je odvojena od ostatka matične ploče sa jednim svetlećim tragom. Realtek ALC 1150 audio čip se nalazi ispod metalnog poklopca kako bi se smanjila elektromagnetna interferencija. Korišćeni su premium Nichicon Gold kondenzatori. Levi i desni audio kanali se nalaze na zasebnim slojevima PCB-a kako bi se smanjila njihova interferencija. ASUS se maksimalno potrudio da Crystal Sound 3 opravda svoj naziv.
Od dugmića, na matičnoj ploči se nalaze MemOK!, Clear CMOS, Ez XMP, EPU, TPU I i II profil prekidač, power i reset. Stvarno dobar izbor dugmića i prekidača koji će maksimalno smanjiti potrebu ulaska u BIOS radi osnovnih podešavanja štednje energije i optimizacije sistema u startu. Za dijagnostiku mogućeg kvara ili nekompatibilnosti, imamo Q-Code display, Q-LED, i poseban USB port za Q-Code Logger radi lakše provere parametara sistema.
Jedan veći nedostatak koji smo uočili je relativno mali broj SATA konektora, bar što se tiče serverskog tržišta. Sa 6 SATA konektora bićete dosta ograničeni što se tiče dostupnih RAID opcija i dostupnog prostora za skladištenje. To je donekle nadomešteno sa dva M.2 slota i jednim U.2 konektorom koji imaju velike brzine prenosa podataka, ali nisu široko zastupljeni kao SATA hard diskovi i SSD-ovi. Još jedna mala zamerka koju smo uočili je apsolutna nekompatibilnost Q-Conectora sa raspredom pinova za front panel. To nije veliki minus, samo je potrebno pripaziti prilikom povezivanja front panel kablića!
Dodaj komentar