Overklok
Za potrebe testa nam je ustupljen AMD R7 2700, znači slabije binovani brat 2700X, koji dolazi u kutiji sa slabijim hladnjakom, manjom potrošnjom ali i manjim stock i boost frekvencijama. Međutim i pored navodno slabijeg primerka postignut je overklok od 4,2GHz uz upotrebu identičnog napona kao na R7 2700X, dok je fabrički boost clock bio tek 100MHz manji od 2700X.
Po pitanju podešavanja, TUF X470-Plus Gaming nudi uži izbor podešavanja u odnosu na Prime i ROG seriju matičnih ploča, te recimo Load Line Calibration podešavanje poseduje samo 3 nivoa podešavanja Low, Medium i High. Za potrebe gore pomenutog overkloka upotrebljen je medium LLC koji je držao napon u neophodnim okvirima pod opterećenjem.
Kad smo već kod napona, bio je neophodan offset od 300mV za postizanje 1,38V Vcore napona, koji je varirao od 1,38V do 1,412V sudeći po softverskom očitavanju, pošto ne možemo da modifikujemo matičnu ploču radi finijeg očitavanja. VSoC napon nije bilo neophodno korigovati i on se automatski kretao oko 1,2V kada je memorija radila u svom XMP profilu od 3200MHz.
Čačkanje VCore napona se logično odrazilo i na temperature naponske sekcije, koja je bez aktivnog hlađenja postizala 95°C u prvih 15 minuta testiranja pri sobnoj temperature od 25°C, sa tendencijom rasta. Postavljanjem malog 80mm ventilator povrh naponske sekcije je rezultovalo prijatnijom temperaturom od 53°C što nam govori da se dizajn naponske i hladnjaka debelo oslanja na fabrički hladnjak i njegov top-down protok vazduha.
Dodaj komentar