BIOS i overklok mogućnosti
Kažu da slika govori 1000 reči, onda video definitivno govori u 1000 slika.
Zanimljiva opcija koju donosi R2.0 je takozvani „Fastboot“. Ova opcija radi sa Windows 8 operativnim sistemom. Bitan sadržaj memorije se nakon restarta zadržava u RAM-u, kao i nakon gašenja u standby. Opcija daje sličan efekat kao STR – suspend to ram, ali sa malom razlikom. Moguće je da ugasite računar na shutdown i da se sačuva sadržaj memorije.
BIOS standardno koristi UEFI interfejs, koji je postao standard kod velike većine matičnih ploča novije generacije. Većina overklok opcija koje su dostupne u AI Suite softveru, dostupne su i u BIOS-u. Kontrola naponske jedinice, LLC-a, kao i sva moguća memorijska podešavanja mogu se pronaći u BIOS menijima.
Thermal radar prijavljuje temperaturu na čak 10 tačaka na matičnoj ploči. Na screenshotovima prikazujemo temperature sa uključenim i isključenim HPC (High Performance Computing) modom. HPC omogućuje da CPU prekorači dozvoljeni TDP, zbog čega su temperature pod P95 bile od 2-3 stepena više. Interesantno je to da Turbo mod na Sabertooth 990FX R2.0 funkcioniše i kada je isključen APM – Application Power Managemant. Na većini drugih 990FX ploča ako se isključi APM, turbo mod ne funkcioniše.
Maksimalni stabilni overklok iznosi čak 4715 MHz za naš test primerak FX8350. ASUS Sabertooth 990FX R2.0 je na visini zadatka u ovom „endurance“ testu, jer je zadržala stabilne napone, kao i relativno nisku temperaturu naponske jedinice.
Memorija je radila sasvim stabilno na deklarisanih 2400 MHz. Sama matična ploča bi možda mogla i više da izvuče iz ove Kingston HyperX Beast 2400 memorije, ali ipak, ovde su negde granice stabilnosti ove RAM memorije. Ovaj rezultat dokazuje da Sabertooth 990FX R2.0 bez problema radi sa brzim DDR3 memorijama.
Dodaj komentar