| Hardver | Matične ploče | ASUS Sabertooth FX990 R2.0
Matične ploče

ASUS Sabertooth FX990 R2.0


Rezultati testova

 

Radi poređenja performansi odlučili smo da matične ploče „proteramo“ kroz bateriju memorijski i GPU zahtevnih testova. Zbog različitih implementacija SATA kontrolera i efikasnosti u radu sa SSD drajvovima, koristili smo Crystal Disk Mark x64 da bi odredili performanse rada sa SSD drajvovima. Kao jedan od najvažnijih testova uvrstili smo merenje temperature matične ploče pomoću eksterne sonde na Coolermaster Aerogate 3 fan kontroleru. Merenje temperature VRM modula na matičnim pločama izvršili smo tako što smo sondu postavili između zavojnica i MOSFET hladnjaka.

 

VRM

 

Kao što smo i očekivali, zagrevanje naponske je nešto veće nego na Gigabyte-ovoj 990FXA-UD5 ploči, uprkos boljem hlađenju, a to je iz jednog jedinog prostog razloga: ASUS koristi „low side“ MOSFET tranzistore i sa zadnje strane matične ploče, a kao hladnjak za ovaj red MOSFET-a upotrebljeno je samo jedno tanko parče metala. Hladnjak naponske je i pri najvećem opterećenju bio relativno hladan, ali je zadnja strana ploče bila vrela.

 

potrosnja

 

ASUS Sabertooth troši nešto manje od Gigabyte-a UD5, ali su razlike ipak akademske. 8+2 dizajn na obe matične ploče veoma efikasno funkcioniše, pa na 4,7 GHz sa 1,55V naš FX8350 uspeva da savlada najgoru torturu. Disipacija je ostala u granicama normale, što govori o izdržljivosti ovog proizvoda.

 

3Dmark06

3D Mark06 art

3D Mark06 je možda i najpopularnija verzija Futuremark softvera, i dan danas se masovno koristi kao benchmark program. Pored Shader model 2.0 testa ubačeni su i novi Shader Model 3.0 testovi kao i novi metod testiranja CPU-a.

 

3dmark06

 

Znali smo da Gigabyte uvek tera do maksimuma performanse iz svojih matičnih ploča, ali nismo očekivali baš ovoliku razliku u 3D Mark 06 rezultatu. Ova razlika je najverovatnije posledica nešto starijeg BIOS-a koji je bio flešovan u Sabertooth R2.0.

 

3Dmark11

3DMark 11 art

Izašao krajem 2010. godine zajedno sa pojavom nove generacije nVidia i AMD grafičkih karti, ovaj 3D Mark intenzivno koristi prednosti DX11. Kroz više grafičkih testova karte su opterećenje intenzivnom teselacijom, a koristi se i najnoviji Shader Model 5.0, a tu je i podrška za Multi Threading.

 

3dmark11

 

Test fizike radi podjednako dobro na obe matične ploče, ali u GPU testu ASUS opet zaostaje, ali ovog puta marginalno.

 

3Dmark

3D Mark art

Izašao početkom 2013-te i kao i prethodnik 3D Mark koristi napredne DX11 mogućnosti. U sebi sadrži tri različita testa, od kojih je Ice Storm namenjen tablet računarima, Cloud Gate notebook i slabijim desktop PC računarima sa integrisanim grafikama, a najekstremniji i najzahtevniji – Fire Strike je namenjen igračkim PC zverima opremljenim snažnim grafičkim procesorima.

 

3dmark13

 

GPU je ovog puta radio identično na obe matične ploče, dok je fizika nešto malo zaostajala na ASUS-u.

 

Photoshop CS6 64-bit

PhotoShop CS6 art

Ovo je još jedan u nizu „realworld“ pokazatelja performansi procesora. U pitanju je Driverheaven-ov script, koji sadrži 14 najčešće korišćenih filtera za obradu slike u PS. Korisnici koji se bave obradom grafike, „front end“ web development-om, kao i grafički dizajneri će svakako želeti da znaju kako se današnji procesori nose sa ovakvim poslovima. Photoshop filteri su mahom single thread-ovani, što znači da ne koriste veliki broj jezgara, izuzev pojedinih, kao npr. „smart blur“. Pored toga, Photoshop CS6 zahteva efikasan rad sa memorijom, što znači da procesor koji bolje sarađuje sa RAM-om će bolje pokretati i Photoshop filtere.

 

Photoshop

 

Nešto oštrije „trimovana“ GA ploča odnosi pobedu sa razlikom od 3 sekunde u krajnjem skoru.

Kako je Photoshop „bandwidth bound“ test, ispitali smo da li različita matična ploča pravi neku razliku ovde. Može se reći da ne pravi, jer razlika od 1,6% je skoro zanemarljiva. Ipak, ona postoji, a mereno je više puta da bi izbegli grešku testa.

 

WinRAR

7zip Winrar art

Brzina kompresije podataka u RAR arhivi direktno je povezana sa memorijskim protokom i brzinom procesora. Ne treba zaboraviti da i matična ploča direktno utiče na brzinu ove dve komponente pa samim tim i na brzinu kompresije. WinRAR je stekao popularnost mogućnostima koje nudi RAR arhiviranje i time zaslužio mesto u bateriji testova.

 

WinRAR

 

Kao i malopre, ovde opet imamo neku malu razliku od 1,6%.

 

Crystal Disk Mark x64

 

SSD perf

 

Definitivno vidna razlika. Razlika u odnosu na GA 990FXA-UD5 u radu sa SSD drajvom je skoro 30% u svim testovima. Više puta smo preinstalirali drajvere za SB950, proveravali podešavanja u BIOS-u i apsolutno je sve bilo na mestu, drajveri, AHCI mod. Problem sa performansama najverovatnije leži u BIOS-u i njegovoj implementaciji u radu sa Kingstonovim drajvom sa Sand Force kontrolerom. Na žalost zbog „zgusnutog“ rasporeda, nismo stigli da testiramo SSD performanse sa najnovijim BIOS-om, za koji verujemo da donosi značajan pomak.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar