Raspored tastera i ostalih komponenti
Za početak par fotografija Rampage VI Extreme pod punim oklopom, i spremnom za obaranje rekorda i jedna eksplicitna slika obnažene Rampage matične ploče. Ok, kada završite sa čišćenjem iza sebe, nastavljamo sa detaljnijim fotografijama konkretnih segmenata.
![]() | ![]() |
Oko 24pin konektora vlada velika gužva, ali sa razlogom. Prvo vidimo krupne Power i Reset tastere, kao i Safe_Boot taster koji omogućava vraćanje u BIOS sa proverenim podešavanjima, ali bez brisanja vaših prethodnih podešavanja. To izuzetno praktično kada se nalazite na ivici stabilnosti procesora/memorije i mašina „zabode“ u BOOT loop. To bi iziskivalo upotrebu CLR CMOS tastera na poleđini, ali sa Safe_BOOT tasterom to ne morate da činite. Retry taster omogućava ponovni pokušaj prolaska sekvence paljenja.
Za slučaj da neka od 2 ili više grafičkih karti opremljenih sa LN2 potovima strada ili pravi problem prilikom overkloka, nije neophodno njeno vadjenje iz slota, već jednsotavno ugasite odgovarajući PCIe slot pomoću 4 odgovarajući numerisana prekidača. U blizini Fan konektora se nalazi jedan vrlo parktičan prekidač, a to je Slow_mode prekidač. On podiže minimalnu vrednost množioca procesora na veću vrednost, radi izbegavanja „cold bug-a“ pri LN2 overklokovanju.
Površnim prebrojavanjem DIMM slotova, utvrdili bi ste da je ASUS izveo neku magiju i načinio da Rampage VI Extreme ima mogućnost upotrebe i devetog memorijskog modula ?! No to je samo DIMM.2 slot za ekspanzivnu karticu, koja omogućava montažu do dva M.2 SSD-a, koji će imati direktnu komunikaciju sa procesorom, zaobilazeci PCH i na taj način će ostvariti veće brzine pisanja i čitanja. Ako pak ni to nije dovoljno, imate na raspolaganju, još jedan M.2 slot ispod plastičnog poklopca koji pokriva PCH hladnjak.
![]() | ![]() |
Pored zadatka da hladi naponsku sekciju, pomoćni hladnjak ima jedan termalni pad na sebi koji je zadužen za hlađenje Aquantia AQC107 10Gbps kontroler. U neposrednoj blizini se nalaze AsMedia ASM1074 i ASM1142 zaduženi za kontrolu USB3.0 i USB3.1 portova.
No tu nije kraj tasterima i prekidačima. Pri dnu imamo još nekoliko komada. Crveni taster nosi naziv BIOS_switch, i upravo mu je funkcija isto što i piše u imenu, da menja korišćeni BIOS od dva dostupna, a čiji izbor je uvek označen pomoću dva LED-a.
Bar meni vrlo drag MemOK! taster, se nalazi nedaleko od water pump konektora, i dosta puta je uspeo da povrati mašinu posle preoptimističnog overkloka memorije. Za obezbeđivanje dodatne struje PCIe slotovima, pri dnu pronalazimo i jedan molex power konektor.
Dodaj komentar