| Hardver | Matične ploče | ASUS Rampage IV Extreme
Matične ploče

ASUS Rampage IV Extreme


Hardverski nivo

ASUS Rampage IV Extreme matična ploča je Extended ATX formata (30,5 x 26,9), što znači da je malo šira od standardnih matičnih ploča. Ono što se prvo da primetiti je da je ASUS uspeo da napravi jedan na oko veoma moderan i dopadljiv model matične ploče, koji će se sigurno dopasti gejmerima i overklokerima. Crna i crvena boja preovladavaju na ovoj matičnoj ploči, izuzev par detalja koju su uglavnom bele boje.

 

ASUS RIVE 43 TASUS RIVE 42 TASUS RIVE 41 T

 

Jednostavno rečeno ASUS Rampage IV Extreme model je lepo dizajniran. Ono što se takođe odmah da primetiti je sistem hlađenja, koji pored dopadljivog izgleda svoj posao radi perfektno. Nećemo se previše zadržavati u opisu ovog hlađenja (pri. ured: čemu služe slike), ali ćemo konstatovati da u eksploataciji nije dolazilo do pregrevanja, čak i prilikom ozbiljnijeg overklokovanja i podizanja napona. Treba podesetiti da se X79 platforma može okarakterisati kao veoma topla, pa ovaj podatak dobija na težini.

 

ASUS RIVE 39 TASUS RIVE 38 TASUS RIVE 37 T
ASUS RIVE 20 TASUS RIVE 19 TASUS RIVE 18 T
ASUS RIVE 17 TASUS RIVE 15 TASUS RIVE 14 T
ASUS RIVE 13 TASUS RIVE 12 TASUS RIVE 09 T
ASUS RIVE 08 TASUS RIVE 01 TASUS RIVE 35 T

 

Celokupno hlađenje ovog modela naleže na komponente koje se hlade preko termalnih traka, dok deo sa fetovima poseduje i pozadisnku šnalu kako bi se osiguralo bolje prijanjanje hladnjaka.

Ono što je sigurno je to da svaki CPU hladnjak može da se namontira kako treba, zbog odlično usklađenje visine ili širine rashladnih profila hlađenja ove matične ploče. Jedino što će mnogima znati sa zameta je postojanje ventilatora u donjem delu hlađenja. Naime, nije problem u buci, ventilator je na minimalnim brojevima obrtaja neprimetan, dok zaista nema potrebe da ga podesite na najviši mogući broj obrtaja, jer je matična ploča mlaka na dodir prilikom najzahtevnijeg korišćenja procesora ili grafičke karte. Sa druge strane, prilikom overklok sesija ovaj ventilator je od velike pomoći! Pogotovo kada stavite dve, tri ili više grafičkih karti u CrossFire ili SLi režima rada.

 

ASUS RIVE 28

 

Problem je prašina… Naime, za vreme testiranja ove matične ploče, a to je 4 dana, evo koliko se prašine nakupilo u poprilično sterilnoj sredini naše redakcije:

 

ASUS RIVE 03 T

 

Bojimo se da bi od prašine ovaj ventilator vremenom, na duže staze, „zaribao“. Na svu sreću ovo je jedna od retkih, uslovno rečeno, mana ovog modela matične ploče. Ako ste pedantni i redovno čistite svoj računar, nema greške.

 

ASUS RIVE 36 TASUS RIVE 10 TASUS RIVE 65 T

 

Četiri 3.0/2.0 PCI Express x16 slota rade u punom x16 modu, dok preostali jedan radi u x8 modu. Naravno, u slučaju korišćenja četiri grafičke karte brzina PCIe x16 slotova iznosi: 16x/16x/16x/16x. Jednostavno rečeno, ako imate potrebu za korišćenjem četiri AMD HD7970 grafičke karte, odnosno instalacijom četiri NVIDIA GTX580 modela, ASUS Rampage IV Extreme matična ploča je prava stvar za vas! Pored toga, tu je i jedan PCIe x1 slot. Raspored slotova je odličan, pa čak i u slučaju korišćenja tri grafičke karte, ostaje vam na raspolagnju jedan PCIe x16 slot za kvalitetnu audio kartu.

 

ASUS RIVE 02 TASUS RIVE 04 TASUS RIVE 05 T
ASUS RIVE 06 TASUS RIVE 07 TASUS RIVE 25 T

 

Čipset i DIMM slotovi imaju odlično filtriranje napona, dok CPU opslužuje 8+3 faza filtracije. Nešto kasnije ćete moći da pročitate (i pogledate) kako se naponska jedinica za CPU ponaša prilikom overklokovanja.

 

ASUS RIVE 32

 

Uvek je lepo videti kada matična ploča poseduje dva BIOS čipa, a to će overklokeri, ponajviše, znati da cene. Prednost se ogleda u tome što u slučaju neuspelog flešovanja, ili pak „zabagovanog“ BIOS-a u glavnom BIOS čipu, uvek možete da uradite backup iz sekundarnog. U praksi ovo znači da ćete uštedeti dosta živaca.

 

ASUS RIVE 21 TASUS RIVE 29 T

 

Kada se priča o „duplim“ komponentama na ovoj matičnoj ploči, treba spomenuti da postoje dva konektora za CPU, jedan od 8 pin-a i jedan od 4 pin-a. Ovo u praksi znači stabilnije napone prilikom overklok sesija na tečnom azotu. PCIe slotove možete dodatno napajati preko 6 pin konektora, što će overklokeri znati najviše da cene.

 

 

ASUS RIVE 16 TASUS RIVE 22 TASUS RIVE 23 T
ASUS RIVE 31 TASUS RIVE 11 TASUS RIVE 34 T

 

Power i reset tasteri su uvek dobro došli. Pogotovo overklokerima koji matičnu ploču koriste van kućišta. ASUS Rampage IV Extreme model poseduje i dvokarakterni displej, koji će vas obaveštavati u kom stadijumu rada je matična ploča, kao i u slučaju neke greške u radu šta je tačno prouzrokovalo problem. Pored toga, postoje i fizičke merne tačke za napon svake vitalne komponente, ali i mikroprekidači pomoću kojih možete isključiti PCI-E slot koji ne želite da koristite. Ovo može biti zanimljivo overklokerima koji će instalirati na jednom setup-u više grafičkih karti i „paliti“ onu koju žele da koriste sa ciljem da ne vade iz ležišta ni jednu kako se ne bi stvarala kondezacija za vreme LN2 sesije.

 

ASUS RIVE 40

 

Tu je i „Go Button. Reč je o fizičkom tasteru koji je lociran na PCB-u Rampage IV Extreme matične ploče, a služi za pozivanje profila koji ste pre toga predefinisali u samom BIOS-u. Recimo da ste overklokovali vaš CPU i RAM i snimili profil, a zatim butovali sa default-nim podešavanjima u operativni sistem. Surfujete internetom, gledate filmove i slušate muziku, sve radi savršeno na default, ali odjednom se javlja potreba da renderujete neku zahtevnu scenu u vašem omiljenom programu za 3D modelovanje. Potrebna vam je CPU snaga, ali kod vas je sve na default. Nema problema, kaže „Go Button“: Pritisni me! I tek tako, bez restarta, vaš OC profil je učitan i vi ste spremni da svu snagu overklokovanog procesora usmerite na renderovanje.

 

ASUS RIVE 64

 

ASUS „VGA Hotwire“ tehnologija je namenjena overklokerima. Ako ste se prepoznali u prethodnoj rečenici nastavite da čitate ovaj deo članka u suprotnom trljajte teme glave levom rukom i skakućite sa noge na nogu. Šalu na stranu. Na samom PCB-u Rampage IV Extreme matične ploče, tik pored power i restart tastera, smo pronašli na prvi pogled ne mnogo bitne pinove. Ispostavilo se da u paketu postoji set konektora koje možete priključiti na te pinove, dok je drugu stranu potrebno zalemiti na PCB vaše grafičke karte. Ono što dobijate je kvalitetnu kontrolu napona na grafičkoj karti putem već OC Key sistema o kome ćete pročitati više malo kasnije. Konkretno i korisno, bravo za ASUS!

 

ASUS RIVE 24 TASUS RIVE 27 TASUS RIVE 33 T

 

Na samoj matičnoj ploči postoje četiri SATA 2.0 portova i četiri SATA 3.0 porta. Konektor za povezivanje power, restart, power LED, HDD LED isl je uredno označen, a prisutne su i signalne LE diode za vitalne komponete. Pored toga, sitnice kao što su skraćene „štipalje“ za DIMM slotove, čine ovaj model još bliži gejmerima i overklokerima. Pogotovo onima koji često vade RAM iz DIMM slotova. Jednostavno neće se desiti da vam grafička karta zasmeta. Vreme USB 2.0 standarda polako ali sigurno prolazi, a sve su prisutnija na tržištu kućišta koja imaju USB 3.0 front priključak. U skladu sa tim ASUS Rampage IV Extreme matična ploča ima dva USB 3.0 konektora na samom PCB-u, što znači da na I/O panel kučišta možete da „izvučete“ čak četiri USB 3.0 konektora.

 

ASUS RIVE 26

 

ASUS Rampage IV Extreme ima pravo overklokerko srce! Naime, jedan od najzanimljivijih konektora je „Subzero sense“. Prilikom ekstremnog overklokinga tečnim azotom, kao jedan od glavnih problematika sa kojom se overklokeri bore je postavljanje termalne sonde na adekvatno mesto sa glavnim ciljem što približnijeg merenja temperature samog procesora ili matične ploče. Naime, ako termalnu sondu „zalepimo“ direktno na CPU, a preko istog stavimo pot za hlađenje, dolazi do problema naleganja pota na sam CPU. Drugo rešenje je meriti temperaturu procesora na samom obodu tj njegovoj ivici, što takođe nije dovoljno efikasno tj precizno. Kao najbolje rešenje se nametnulo merenje temperature samog pota, ali to nije savršeno rešenje. Pogotovo ne kada je cold bug problematika procesora u pitanju, o kojoj smo više puta pisali do sada. Rampage IV Extreme matična ploča poseduje poseban konektor, a inženjeri iz ASUS-a su ga logično nazvali „Subzero sense“, koji u kombinaciji sa adekvatnim mernim uređajem može da pomogne u totalnom rešavanju pomenute problematike. Temperatura će se uz pomoć ovog ASUS rešenja meriti direktno sa procesora ili matične ploče, ili istovremeno ako imate dva merna uređaja na raspolaganju. U svakom sličaju overklokeri će biti oduševljeni ovom opcijom.

 

ASUS RIVE 30

 

Realtek ALC889 (7.1) audio kodek predstavlja jedno od najboljih integrisanih audio rešenja (verovatno najbolje). Reč je o pouzdanom i vrlo dobrom rešenju koje možete naći skoro na svakoj „top ASUS“ matičnoj ploči nove generacije. ASUS Rampage III Black Edition matična ploča poseduje i jedan Intel Gigabitni LAN adapter.

 

ASUS RIVE 71

 

Pozadinski panel matične ploče je savršeno rešen i poseduje apsolutno svaki konektor koji vam u životu može zatrebati:

 

  • 14x USB 2.0 port

  • 4x USB3.0 port

  • 2x eSATA port

  • 1x PS/2 port (kombinovani – radi i tastatura i miš)

  • 1x Taster za čišćenje postavke BIOS-a

  • 1x „ROG Connect“ taster

  • 6x 3,5mm audio in/out konektor

  • 1x S/PDIF audio konektor

  • 1x Bluetooth V2.1+EDR

 

Obilje konektora, nema šta, sve osim firewire je pokriveno i radi perfektno. Bravo za ASUS.

Polako ali sigurno dolazimo do BIOS-a Rampage IV Extreme matične ploče, kao i njenih overklok mogućnosti. Ipak, pre toga pogledajmo šta je tačno OC Key kao i šta je zanimjivo od softvera koji dolazi uz ovaj model.

 

Tagovi

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar