| Hardver | Matične ploče | ASUS Rampage III Black Edition
Matične ploče

ASUS Rampage III Black Edition

 

BIOS i overklok mogućnosti

 

ASUS Rampage III Black Edition matična ploča ima kompletno opremljen BIOS. Opcija za overkloking ima na pretek, dok naponi ne oskudevaju ni na jednoj vitalnoj komponenti. Kako izgleda kompletan BIOS ovog modela i koje sve opcije postoje, kao i kakvi su naponski koraci isl možete videti na video klipu ispod dok ćemo mi prokomentarisati par stvari.

 

 

Osnovni klok procesora je radio totalno stabilno na 220 MHz bez bitnijeg podizanja bilo kog napona. Verujemo da u ekstremnim uslovima, i pod tečnim azotom BCLK može da radi i na 15-20 MHz višem taktu.

 

max_bclk_HT_on_T

 

Naša Kingston 1600 MHz CL9 RAM memorija je radila stabilno na 2104 MHz pri naponu od 1,65V, što je odlično, ako se uzme u obzir da je reč o modelu RAM-a koji se nije proslavio po overklok mogućnostima na drugoj test matičnoj ploči.

 

max_mem_T

 

Potom smo krenuli u istraživanje maksimalnog stabilnog overkloka našeg Intel Core i7 X980 EE CPU-a na naponu od 1,37V za koji smatramo da je poslednja sigurna vrednost u 24/7 postavci rada overklokovanog računara.

 

cpu-z

 

Ispostavilo se da smo ostvarili stabilan overklok od 4260 MHz sa uključenim HT-om. Kada se sve sabere, odličan rezultat za 24/7 postavku rada sistema. Ne treba nikako zaboraviti da je reč o pravom šestojezgranom procesoru!

Potom nas je zanimao kvalitet naponske jedinice procesora na ASUS Rampage III Black Edition matičnoj ploči. Setovali smo napon u BIOS-u na 1,39 V. Kada se Windows 7 x64 podigao napon u idle je iznosio 1,39 V, dok je pod punim opterećenjem CPU-a iznosio 1,39 V!? Bar je softver tako pokazivao…

 

naponska_OC_load_T

 

Naravno, bili smo sumnjičavi u verodostojnost ovog rezultata s’ obzirom da se radi o šestojezgranom procesoru na visokom radnom taktu i povećem naponu. Uzeli smo u ruke stari dobri unimer, a kako ASUS Rampage III Black Edition matična ploča poseduje merne tačke na PCB-u posao nam je bio olakšan.

 

 

Softver može da „laže“, ali ne i unimer. Pomeranje od 3-4 podeoka na trećoj decimali zareza se smatra fenomenalnim rezultatom! Prosto neverovatno i svaka čast za ASUS!

Jednostavno rečeno na ovom polju je ASUS briljirao, a naponska jedinica u sprezi sa veoma detaljnim BIOS podešavanjima je radila bez greške.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar