| Hardver | Matične ploče | ASUS Rampage III Black Edition
Matične ploče

ASUS Rampage III Black Edition

 

ThunerBolt i propratni softver

 

Od propratnog softvera na DVD-u ASUS Rampage III Black Edition se našlo štošta. Mi smo izdvojili ono najbitnije, tj ono za šta smo sigurni da će velika većina finalnih korisnika koristiti.

 

Creative ili Realtek, ili pak oba?

Spomenuli smo već da na samoj matičnoj ploči tj PCB-u postoji „SupermeFX X-Fi 2″ čip, ili bolje rečeno „čip“. Ispostavilo se da se ispod te nalepnice nalazi Realtek ALC889 čip. Reč je o staroj i oprobanoj „kombinaciji“ – Realtek hardver, Creative softver. U praksi to znači da imate više nego zadovoljavajući audio kodek sa prednostima Creative softvera, pa pogledajte na slikama njegove mogućnosti.

 

Creative_ALchemy

Creative_audio_console

 

Creative_THX_1_TCreative_THX_2_T
Creative_THX_3_TCreative_THX_4_TCreative_THX_5_T

 

Kao što možete videti sa slika reč je o standardnom setu Creative aplikacija koje će pre svega biti zanimljive gejmerima.

 

TurboV EVO ROG

Aplikacija koja će biti zanimljiva i overklokerima i gejmerima je ASUS TurboV EVO u svojoj „ROG“ ediciji. Kažemo ROG, jer je ova aplikacija standarnda i na ostalim ozbiljnijim matičnim pločama ASUS-a, ali je interfejs plave boje, dok na slici ispod možete videti kako to izgleda na ROG modelima.

 

TurboV_EVO

 

Inače, ova aplikacija se nalazi u okviru „ASUS AI Suite II“ softvera, koji pored overklokinga ima i delove za monitoring temperatura i još par zanimljivih alata.

 

 

ThunderBolt (pravi Xonar zvuk!)

Ako nas pitate, najveću zvezdu ASUS Rampage III Black Edition modela čini ThunderBolt Combo karta sa svojim XONAR audio čipom. Međutim iako smo jedva čekali da istestiramo zvuk ove zanimljive karte ispostavilo se da ista ne radi na test primerku koji nam je poslat, odnisno ne radi audio čip. Šta je konkretno problem ostaje nepoznanica, s obzirom da smo na sve načine pokušali da nateramo audio čip da radi. u vidu više puta instaliranog OS-a, instalacije svežih drajvera isl…

Priznaćemo da smo bili vidno razočarani tom činjenicom, s obzirom da smo se dobro pripremili za test i naoružali potrebnim kablovima i RightMark Audio Analyzer softverom.

 

ASUS_RIII_BE_U4

 

Međutim, ispostavilo se da je ASUS to testiranje već odradio, pa otud u paketu i pometuna knjižica, te smo zamolili lokalnu kancelariju da nam dostavi neki PDF. Nema razloga da ne verujemo ASUS merenjima s’ obzirom da je reč o ekstremnoj audio karti koja izgleda sasvim slično kao i ostali XONAR modeli, sa razlikom postojanja i LAN čipa. Kao takva nije bila osuđena na prevelik šum. Evo šta kaže ASUS, ali i šta mi kažemo na tu temu:

Test sistem:

  • Audio Precision Instrument: SYS-2722

  • Test Signals: 48kHz, 24bit (192kHz, 24bit za test odziva)

 

Dynamic range:

Dynamic_range

Grafikon iznad nam govori koliko je najslabiji zvuk koji zvučna karta može da reprodukuje slabiji od najjačeg. Vrednost od -116dB koju ima ThunderBolt karta nam govori da je amplituda najslabijeg signala 630.957 puta manja od najjačeg. Dok je snaga najslabijeg signala ja za 398,1 milijardi puta manja od snage najjačeg koji zvučna karta moze da reprodukuje. Ova vrednost je odlična prema specifikacijama!

 

THD+N:

THD_N

 

Grafikon iznad nam govori koliki je uticaj totalne harmonijske distorzije i šuma na signal, odnosno za koliko je štetan signal slabiji od korisnog signala na izlazu zvučne karte. -108dB je odlična vrednost i mnogo bolja od -87dB koju daje Realtek audio kodek. ASUS kao da nam je rekao: Imate obe zvučne na raspolaganju, koristite ThunderBolt, mnogo je bolji! Ova vrednost znači da je amplituda štetnog signala slabija 251.189 puta, a snaga šuma i distorzije 63,1 milijardi puta manja od korisnog signala. Perfektan rezultat.

 

Stereo crosstalk:

Crosstalk

 

Crosstalk je prelazak signala sa jednog kanala na drugi, na izlazu zvučne karte. Bolje je da taj prelazak bude što manji tj. da nam vrednost u dB bude što manja. -114dB nam govori da je deo signala koji prelazi iz jednog kanala na drugi po amplitudi slabiji 501.187 puta od korisnog signala, a da je njegova snaga 251,2 milijardi puta slabija, što je odlična vrednost.

 

Frekvencijski opseg:

Frequency

 

Grafikon iznad nam govori koliko je pojačanje signala zvučne u frekvencijskom opsegu na njenom izlazu. Idealno pojačanje bi trebalo da bude 1 tj. 0 u dB. Što manja apsolutna vrednost je poželjna. Prema grafikonu vidi se da je na ThunderBolt audio karti do 20KHz pojačanje vrlo malo varira oko nule, što je odlično, jer neki signal na većoj ili nižoj frekvenciji neće biti prigušen od strane drugog ili neće prigušuti drugi signal.

Bilo kako bilo, nema razloga da ne verujemo ASUS-u na merenjima, jer na kraju krajeva ako su nas slagali, ta laž je kratkog veka. ThunderBolt audio karta nas je jednostavno oduševila sa svojim prikazanim vrednostima, tako da će svaki gamer biti i više nego zadovoljan! Možda je bolje reći, svaki korisnik ove matične ploče.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar