Hardverski nivo
ASUS Rampage III Black Edition matična ploča je Extended ATX formata (30,5 x 26,9), što znači da je malo šira od standardnih matičnih ploča. Ono što se prvo da primetiti je da je ASUS uspeo da napravi jedan na oko veoma moderan i dopadljiv model matične ploče, koji će se sigurno dopasti gejmerima. Crna i siva boja preovladavaju na ovoj matičnoj ploči, izuzev par detalja koju su uglavnom crvene boje.
Jednostavno rečeno ASUS Rampage III Black Edition model je lepo dizajniran. Ono što se takođe odmah da primetiti je sistem hlađenja, koji pored dopadljivog izgleda svoj posao radi perfektno. Nećemo se previše zadržavati u opisu ovog hlađenja (pri. ured: čemu služe slike), ali ćemo konstatovati da u eksploataciji nije dolazilo do pregrevanja, čak i prilikom ozbiljnijeg overklokovanja i podizanja napona.
Celokupno hlađenje ovog modela naleže na komponente koje se hlade preko termalnih traka, dok deo sa fetovima poseduje i pozadisnku šnalu kako bi se osiguralo bolje prijanjanje hladnjaka. Verovatno ste primetili na slikama iznad dimenzije hladnjaka. Tu praksu smo uveli u PCAXE testove iz razloga što se ne retko desi da poveći CPU hladnjak ne može da se namontira kako treba, zbog visine ili debljine hlađenja na matičnoj ploči.
ASUS Rampage III Black Edition matična ploča nema tih problema i vidi se da se studiozno radilo na toj problematici, jer mesta oko socketa ima, ali kada se montira ventilator iz paketa koji podiže hlađenje na čipsetu za nekih 10 mm dolazi do problema. Naime, popularni i gabaritni Prolimatech Megahalems kuler smo montirali bez problema, ali ne i njegove žičane nosače za ventilatore, pa smo sve morali da pričvrstimo plastičnim vezicama (štap i kanap).
Dva PCI Express x16 slota rade u punom x16 modu, dok preostala dva rade u x8 modu. Naravno, u slučaju korišćenja tri grafičke karte brzina PCIe x16 slotova iznosi: 16x/8x/8x. U slučaju korišćenja četiri AMD grafičke karte, svaki PCIe x16 slot radi u 8x modu rada. Jednostavno rečeno, ako imate potrebu za korišćenjem dve AMD HD6990 grafičke karte, odnosno instalacijom dva NVIDIA GTX590 modela, ASUS Rampage III Black Edition matična ploča je prava stvar za vas! Pored toga, tu su i dva PCIe x1 slota. Raspored slotova je odličan, pa čak i u slučaju korišćenja tri grafičke karte, ostaje vam na raspolagnju jedan PCIe x16 slot za kvalitetnu audio kartu recimo. Tu dolazimo do još jedne lepe stavke u paketu ovog modela. Ne morate kupovati kvalitetnu audio kartu, jer u paketu dolazi i ThunderBolt Combo audio karta! ASUS je ovom modelu dodao sufiks „Combo“, jer pored toga što procesira zvuk ova karta poseduje i LAN konektor.
ASUS u svojoj ponudi ima odlične audio karte. Dakle imaju iskustva sa ovim tipom hardvera, a na ThuderBolt-u je punokrvni XONAR čip. Pored toga tu je i „Killer E2100″ čip. U pitanju je svojevrsna LAN karta koja je optimizovana za gejmere. O čemu je zapravo reč možete pogledati na video klipu ispod. Mi ćemo samo konstatovati da će PC igrači to znati da cene!
Čipset i DIMM slotovi imaju odlično filtrirajne napona, dok CPU opslužuje osam faza filtracije. Nešto kasnije ćete moći da pročitate (i pogledate) kako se naponska jedinica za CPU ponaša prilikom overklokovanja.
Uvek je lepo videti kada matična ploča poseduje dva BIOS čipa, a to će overklokeri, ponajviše, znati da cene. Prednost se ogleda u tome što u slučaju neuspelog flešovanja, ili pak „zabagovanog“ BIOS-a u glavnom BIOS čipu, uvek možete da uradite backup iz sekundarnog. U praksi ovo znači da ćete uštedeti dosta živaca.
Kada se priča o „duplim“ komponentama na ovoj matičnoj ploči, treba spomenuti da postoje dva 8-pin konektora za CPU. Ovo u praksi znači stabilnije napone prilikom overklok sesija na tečnom azotu.
Power i reset tasteri su uvek dobro došli. Pogotovo overklokerima koji matičnu ploču koriste van kućišta. ASUS Rampage III Black Edition model poseduje i dvokarakterni displej, koji će vas obaveštavati u kom stadijumu rada je matična ploča, kao i u slučaju neke greške u radu šta je tačno prouzrokovalo problem. Pored toga, postoje i fizičke merne tačke za napon svake vitalne komponente, ali i mikroprekidači pomoću kojih možete isključiti PCI-E slot koji ne želite da koristiti. Ovo može biti zanimljivo overklokerima koji će instalirati na jednom setup-u više grafičkih karti i „paliti“ onu koju žele da koriste sa ciljem da ne vade iz ležišta ni jednu kako se ne bi stvarala kondezacija za vreme LN2 sesije.
Na samoj matičnoj ploči postoji čak šest SATA 2.0 portova i dva SATA 3.0 porta. Konektor za povezivanje power, restart, power LED, HDD LED i sl. je uredno označen, a prisutne su i signalne LE diode za vitalne komponete. Pored toga, sitnice kao što su skraćene „štipaljke“ za DIMM slotove, čine ovaj model još bliži gejmerima i overklokerima. Naročito onima koji često vade RAM iz DIMM slotova. Jednostavno neće se desiti da vam grafička karta zasmeta.
Vreme USB 2.0 standarda polako, ali sigurno prolazi a sve prisutnija su na tržištu kućišta koja imaju USB 3.0 front prključak. U skladu sa tim ASUS Rampage III Black Edition matična ploča ima dva USB 3.0 konektora na samom PCB-u, kao i četiri USB 2.0.
Realtek ALC889 (7.1) audio kodek predstavlja jedno od najboljih integrisanih audio rešenja (verovatno najbolje). Reč je o pouzdanom i vrlo dobrom rešenju koje možete naći skoro na svakoj „top ASUS“ matičnoj ploči nove generacije. ASUS Rampage III Black Edition matična ploča poseduje i jedan Intel Gigabitni LAN adapter. Na slikama iznad možete videti „SupermeFX X-Fi 2″ čip, ili bolje rečeno „čip“. Zapravo, ispod te „vešte nalepnice“ koja izgleda kao čip se krije već spomenuti Realtek ALC889 audio kodek. Iskreno, ovo ne uzimamo za zlo ASUS-u s’ obzirom da je pravi punokrvi XONAR na ThunderBolt karti, ali eto, red je i da to spomenemo. Inače u zasebnom delu teksta ćete moći da čitate i o softveru ove matične ploče, pa će vam biti jasno kakva saradnja je po sredi sa Creative-om.
Pozadinski panel matične ploče je savršeno rešen i poseduje apsolutno svaki konektor koji vam u životu može zatrebati:
7x USB 2.0 port
2x USB 3.0 port
2x eSATA port
1x PS/2 port (kombinovani – radi i tastatura i miš)
2x Wi-Fi antenna konektor
1x Taster za čišćenje postavke BIOS-a
1x „ROG Connect“ taster
6x 3,5mm audio in/out konektor
Polako, ali sigurno dolazimo do BIOS-a Rampage III Black Edition matične ploče, kao i njenih overklok mogućnosti. Ipak, pre toga pogledajmo propratni softver kao i performanse ThunderBolt audio karte.
Dodaj komentar