Rezultati testova
Za testiranje Maximus VI Extreme modela koristili smo otključani Intel i7 4770K procesor. Maksimalna brzina BCLK magistrale koju smo uspeli da postignemo je 172,58 MHz. Sve vrednosti preko toga rezultovale su nestabilnošću sistema.
Ovo je ujedno i najveći stabilan overklok rezultat za BCLK koji smo postigli u odnosu na ostale testirane modele Z87 matičnih ploča. Da je kojim slučajem korišćen procesor bez oznake „K“ brzina BCLK magistrale verovatno ne bi bitno prešla više od 106 MHz, pa je poređenje u postizanju BCLK kloka između K i non K verzije na različitim pločama besmisleno.
Overklok Avexir 2666 MHz modula je bio na nivou svih drugih ASUS Z87 matičnih ploča, preko ovog rezultata nismo uspeli ni MHz više da postignemo bez gubitka stabilnosti.
Postignut je vrlo solidan rezultat sa zategnutim tajminzima na efektivnih 2751 MHz. Ipak, preko te vrednosti nismo uspeli da postignemo stabilan rad, a boot sistema nije bio moguć preko 2800 MHz za ovaj RAM.
Test naponske jedinice
Kalibracija napona na ASUS Maximus VI Extreme matičnoj ploči je nešto viša od ostalih testiranih modela, pa je i disipacija nešto veća na isto podešenom naponu. Zapravo za 1,25V dobijamo napon od 1,262V. Ipak krajnji rezultat je sličan, eventualno nižim podešavanjem napona moguće je postići jednak TDP uz čak nešto niže zagrevanje:
Razlog ovome leži u pozitivnoj stvari: naponska jedinica na Extreme matičnoj ploči ima manji Vdrop, pa je i TDP nešto veći, jer je i sam napon veći.
Kao i što smo očekivali. Sa povećanjem opterećenja naponske jedinice rast temperature je manji nego kod ostalih testiranih modela. Pri svemu ovome je Maximus VI Extreme testiran po vrelom letnjem danu, uz korišćenje pokretnog klima uređaja ambijentalna temperatura je bila oko 29-30 stepeni, što je 3-4 stepena više nego kada su testirani referentni modeli.
Na većim opterećenjima najnovija generacija NexFET tranzistora pokazuje zbog čega je bitna veća efikasnost. Upravo se to ovde vidi. Pri naponu od 1,45V naponska jedinica na Maximus VI Extreme je najhladnija od svih testiranih modela. Ova tabela nam govori da važi deviza „koliko para, toliko muzke“. U ovom slučaju je „koliko para, toliko struje“.
Rad sa SSD-om
Rad sa SSD-om i SATA standardom treće generacije je na nivou maksimuma koji mogu da daju ovakvi uređaji. Sistem u radu je bio veoma agilan, a podizanje sistema munjevito brzo. Razlike u radu sa SSD drajvom se ogledaju u nijansama između različitih modela matičnih ploča i predstavljaju nam reper za nivo upeglanosti BIOS-a.
Dodaj komentar