Rezultati testova
Radi poređenja performansi odlučili smo da matične ploče „proteramo“ kroz bateriju memorijski i GPU zahtevnih testova. Zbog različitih implementacija SATA kontrolera i efikasnosti u radu sa SSD drajvovima, koristili smo Crystal Disk Mark x64 da bi odredili performanse rada sa SSD drajvovima. Kao jedan od najvažnijih testova uvrstili smo merenje temperature matične ploče pomoću eksterne sonde na Coolermaster Aerogate 3 fan kontroleru. Merenje temperature VRM modula na matičnim pločama izvršili smo tako što smo sondu postavili između zavojnica i MOSFET hladnjaka.
Zagrevanje naponske jedinice je naravno, znatno veće nego na matičnim pločama koje koriste 8+2 dizajn naponske jedinice. Usput, testiranje naponske na M5A990FX Pro R2.0 rađeno je na 100 MHz nižoj frekvenciji sa nižim naponima nego u slučaju ASUS Sabertooth i Gigabyte UD5 matičnih ploča, iz jednog jednostavnog razloga, na 4,7 GHz imali smo problem sa disipacijom i stabilnošću.
Na stock frekvencijama potrošnja je ekvivalentna modelima sa 8+2 faza. Efikasnost mosfeta na 6+2 faza je svakako manja, ali i manji broj mosfeta ima manju potrošnju, pa je efektivno disipacija jednaka. Međutim, pri overklokovanim vrednostima disipacija drastično skače i iznosi čak 80-tak W više za ceo sistem nego u slučaju korišćenja 8+2 naponskih. Ovaj test potvrđuje početnu pretpostavku da za izvlačenje maksimuma ipak treba dosta jaka naponska sekcija, barem kada je u pitanju FX serija sa 8 jezgara.
3Dmark06
3D Mark06 je možda i najpopularnija verzija Futuremark softvera, i dan danas se masovno koristi kao benchmark program. Pored Shader model 2.0 testa ubačeni su i novi Shader Model 3.0 testovi kao i novi metod testiranja CPU-a.
Performanse u 3D Mark softveru su na nivou ostalih AM3+ matinih ploča. Ukoliko jurite ploču sa dobrim default performansama, M5A99FX Pro R2.0 je za preporuku.
3Dmark11
Izašao krajem 2010. godine zajedno sa pojavom nove generacije nVidia i AMD grafičkih karti, ovaj 3D Mark intenzivno koristi prednosti DX11. Kroz više grafičkih testova karte su opterećenje intenzivnom teselacijom, a koristi se i najnoviji Shader Model 5.0, a tu je i podrška za Multi Threading.
Kao i u prethodnom testu, ne potoje bitne razlike koje bi izdvajale specijalno neku od AM3+ matičnih ploča.
3Dmark
Izašao je u februaru 2013, i kao prethodnik 3D Mark koristi napredne DX11 mogućnosti. U sebi sadrži tri različita testa, od kojih je Ice Storm namenjen tablet računarima, Cloud Gate notebook i slabijim desktop PC računarima sa integrisanim grafikama, a najekstremniji i najzahtevniji – Fire Strike, je namenjen igračkim PC zverima opremljenim snažnim grafičkim procesorima. Detaljniju recenziju možete pročitati na ovoj adresi.
Photoshop CS6 64-bit
Ovo je još jedan u nizu „realworld“ pokazatelja performansi procesora. U pitanju je Driverheaven-ov script, koji sadrži 14 najčešće korišćenih filtera za obradu slike u PS. Korisnici koji se bave obradom grafike, „front end“ web development-om, kao i grafički dizajneri će svakako želeti da znaju kako se današnji procesori nose sa ovakvim poslovima. Photoshop filteri su mahom single thread-ovani, što znači da ne koriste veliki broj jezgara, izuzev pojedinih, kao npr. „smart blur“. Pored toga, Photoshop CS6 zahteva efikasan rad sa memorijom, što znači da procesor koji bolje sarađuje sa RAM-om će bolje pokretati i Photoshop filtere.
Performanse u radu sa memorijom koje se odražavaju na rezultat filtriranja u Photoshopu su praktično identične kod oba do sada testirana ASUS-ova 990FX modela.
WINRAR
Brzina kompresije podataka u RAR arhivi direktno je povezana sa memorijskim protokom i brzinom procesora. Ne treba zaboraviti da i matična ploča direktno utiče na brzinu ove dve komponente pa samim tim i na brzinu kompresije. WinRAR je stekao popularnost mogućnostima koje nudi RAR arhiviranje i time zaslužio mesto u bateriji testova.
Rezultat u radu sa WinRAR-om ume da varira, ali ovaj test ipak daje neku malenu prednost jeftinijem ASUS-ovom modelu u odnosu na Sabertooth.
Crystal Disk Mark x64
AHCI BIOS M5A matične ploče je optimalnije podešen za rad sa Sandforce drajvom nego u slučaju Sabertooth modela. Dakle, performanse u radu sa SSD drajvom su i dalje niže nego u slučaju Gigabyte UD5, ali su definitivno bolje nego u slučaju Sabertooth 990FX R2.0. Ipak, razlike u realnom radu su teško uočljive.
Dodaj komentar