AMD Brazos (Zacate)
Dve godine. Eto toliko AMD kasni sa prvom generacijom Intel Atom procesora. Ipak, već smo objasnili da Zacate nije „in order“ CPU. Pored toga grafičke performanse platforme zasnovane na Atom procesoru su blago rečeno nedovoljno dobre za sve osim za 2D prikaz. Sav 3D posao je padao na pleća samog procesora, a kako prirodom stvari nije projektovan za kvalitetno izvršavanje istog, rezultat u tom segmentu je bio loš.
Ontario vafer
Naravno, proizvođači su rešenje našli u NVIDIA ION kontrolerskoj logici. Atom je dobio ono što mu je falilo i multimedijalne mogućnosti su bile više nego primetno bolje. Ipak, ovo nije bilo savršeno rešenje. Postojala su dva čipa, CPU i GPU. Istini za volju potrošnja je bila zadovoljavajuća, ali cena definitivno nije jer su se svi OEM proizvođači susreli sa kupovinom proizvoda od dve kompanije. Atom je trošio 12W dok je NVIDIA ION čip trošio od 12 do 16W.
AMD je bio svestan toga i pažljivo je iskoristio svo znanje ATI inženjeringa, i pred nama je jedan čip koji ima neverovatno dobar odnos potrošnje i performansi.
Nećemo se osvrtati na prethodu ponudu AMD-a kada se priča o HTPC-u i pre svega notebook i netbook platformama. Njihovi tržnišni rezultati govore sve. Na tom polju je AMD bio izgubio bitku, ali vraća se na velika vrata.
Na slici iznad možete videti blok dijagram Zacate APU-a. U praksi taj čip, na kome se nalazi i GPU i CPU izgleda ovako:
AMD je uspeo da u jedan čip površine 75mm² i maksimalne potrošnje od samo 18W (rečima: osamnaest vati) upakuje sve. Nije nam poznata veličina Bobcat jezgra, ali se ista procenjuju na maksimalnih 7mm². Budući na dimenzije CPU jezgara, jasno je kao dan da je dosta mesta ostalo za GPU jezgro i ostale komponente. Sam CPU ima 1MB L2 keš memorije, dok je GPU ima 80 stream procesora!
Kada se sve uzme u obzir, postaje jasno zašto AMD nije ranije pokušao nešto slično. Jednostavno, ograničavao ih je proizvodni postupak od 45nm. Da pojasnimo.
Nije bilo moguće napraviti ovu simbiozu bez 40nm procesa koji se koristi u proizvodnji naprednih GPU rešenja kakav se upravo nalazi u Zacate čipu. AMD je poznat i po tome što uspeva da iz svakog proizvodnog procesa izvuče maksimum, odnosno gustina tranzistora je velika u odnosnu na površinu čipa. Naravno, zahvaljujući dobroj saradnji sa TSMC-om, koji za AMD (АТI) i NVIDIA-u proizvodi grafičke čipove. Inače, TSMC već neko duže vreme pokušava da pokrene proizvodnju x86 procesora, a sasvim je bilo očekivano da će to prvo uraditi sa Intel-om. Međutim, ovoga puta je AMD pretekao Intel, što je još jedna naznaka da dolaze veoma svetla vremena za ovu kompaniju.
Bobcat jezgro poseduje jednu 64-bit integer jedinicu, kao i jedan FPU sa dva 64-bit pipeline-a. Zatim 64KB L1 keš memorije i 512KB L2 keš memorije.
Naravno, Bobcat ima podršku za MMX+, SSE, SSE2, SSE3, SSE3S, SSE4A, x86 i 64-bit instrukcije. Kao što ste mogli da zaključite sa CPU-Z priložene slike, E-350 model ima dva fizička jezgra koja rade na frekvenciji od 1,6 GHz.
Lepo je videti da je GPU unutar čipa DirectX 11 sertifikovan, odnosno rad sa tim API-em je 100% kompatibilan, što je veoma pohvalno. Konkretno, u E-350 modelu se nalazi AMD Radeon HD 6310 GPU. Posedovati skalabilan proizvod u IT industriji je preduslov za dobro poslovanje, pa ne čudi to što se AMD služio dobro oprobanom taktikom gašenja pojedinih delova čipa zarad širenja ponude u portfoliju. AMD-ov APU E-350 ima GPU koji radi na taktu od 500 MHz, kao i CPU sa dva jezgra, i kao takav troši 18W, što smo već ustanovili. Međutim, kako će postojati bar još jedna verzija AMD „E“ APU-a koja će imati samo jedno CPU jezgro (E-240), sasvim je očekivano da će AMD ovaj drugi APU plasirati na tržište sa jednim zaključanim jezgrom. Baš kao što je to radio sa X3, odnosno X2 desktop procesorima. Tako se prave velike uštede u proizvodnji, odnosno na samom vaferu.
Druga verzija ovog čipa će se voditi pod AMD „C“ serijom, i biće namenjana notebook i netbook računarima, a taj APU će imati kodno ime „Ontario“. Potrošnja Ontario APU-a će biti do samo 9W! AMD C-50 će posedovati dva Bobcat jezgra koja će raditi na učestalosti od 1GHz, dok će u slučaju C-30 modela bit aktivno jedno Bobcat jezgro sa radnom frekvencijom od 1,2GHz. Kao i kod E serije, grafički čip će imati 80 SP i nosiće oznaku AMD Radeon HD 6250, ali će frekvencija biti primetno manja i iznosiće 280MHz. Ipak, i kao takav, ovaj GPU će u zavisnosti od situacije do situacije biti i do deset puta brži od ION platforme, pritom će trošiti više nego primetno manje električne energije. Naravno, to će u slučaju prenosnog računara značiti daleko veću autonomiju!
Najveće zasluge za malu potrošnju AMD APU-a ima naravno inženjerski tim ove kompanije koji se potrudio i dodatno optimizovao potrošnju sa implementacijom naprednih tehnika gašenja pojedinih delova APU koji nisu zaposleni isl.
U prvi AMD APU je integrisan jednokanalni memorijski kontroler, što je bilo očekivano s obzirom na namenu ovog proizvoda. Verovatno možemo očekivati veći broj memorijskih kanala, ili bolje rečeno veću propusnu moć, na Liano APU-u.
Prvi AMD Fusion APU-evi će imati nativnu podršku za DVI, HDMI i D-Sub priključke, pa možemo očekivati da će proizvođači matičnih ploča implementirati sva tri priključka. Ipak, treba spomenuti da ćete istovremeno moći da koristite tek dva priključka, što je više nego dovoljno.
Na slici iznad možete videti čip koji nosi inžinjerski naziv „Hudson“ dok će mu komercijalno ime biti „AMD A50M“. AMD A50M je u stvari „južni most“. Ovaj čip će biti zadužen za kontrolu SATA priključaka, USB portova, LAN konektora, audio čipa. Pored toga ovaj čip će kontrolisati četri PCIe linije, a na proizvođačima matičnih ploča je način na koji će da ih iskoriste. Hudson čip je površine od oko 30mm². AMD je rekao da je bilo moguće i ovaj čip ugraditi unutar APU-a, ali da će to sačuvati za neku sledeću generaciju i sitniji proizvodni postupak. Sam APU i A50M komuniciraju putem UMI-a (Unified Media Interface).
Najveća snaga AMD APU-a će se pokazati u multimedijalnom okruženju, jer APU poseduje integrisani video dekoder. U prvi APU AMD je implementirao UVD 3.0 dekoder, koji poseduje podršku za H.264, VC-1 i MPEG-2 standarde. U praksi to znači da će ovaj APU moći da se veoma lepo snađe i sa popularnim 720p i 1080p MKV sadržajem. Pored toga, snaga ovog APU-a je u GPU-u (jel neko rekao DXVA). Nije nam bilo teško pa smo samo za Vas dragi čitaoci PCAXE-a pripremili poseban video test, ali o tome nešto kasnije.
AMD Fusion APU podržava Dolby TrueHD i DTS-HD MA standarde preko HDMI-a. Da sve ne bude savršeno potrudio se izostanak MVC akceleracije. U praksi to znači da sa ovim APU-om nećete biti u prilici da dekodirate Blu-ray 3D sadržaj. Ipak, smatramo da ovo i nije prevelika mana, ali ako želite da tražimo dlaku u jajetu, eto našli smo je.
Posebno nas je obradovala kompatibilnost i mogućnost nativne akceleracije HTML5 sadržaja, kao i fleš baziranih aplikacija i sl. Ovo će imati posebnu vrednost na ultra prenosivim računarima na kojima recimo planirate da igrate Farmville igru na Facebook-u. To recimo nikako nije fluidno na Intel Atom baziranoj platformi.
Dodaj komentar