Softverski nivo
Od podržanih tehnologija koje je zanimljivo spomenuti, tu su Intel Smart Connect koji služi za update informacija sa Facebook-a, Twitter-a i e-mail-a itd, kao i Rapid Start tehnologija koja služi za brzo „buđenje“ iz stanja duboke hibernacije.
Virtu Universal MVP predstavlja tehnologiju koja „nekako“ povećava performanse integrisanog i diskretnog GPU-a, tako što dinamički prebacuje posao na najbolji mogući grafički resurs. Ipak, u sistemu gde imamo snažan diskretan GPU i integrisan, zna se ko je Bog, a ko šeširdžija. Tu su i tehnologije poput Xfast RAM-a koji je zapravo ništa drugo nego RAM drajv, čijim kontrolnim softverom prebacujemo sistemske varijable od aplikacija koje se koriste u radnu memoriju. što može da dovede do rapidnog ubrzanja u radu npr. sa Photoshopom. Naravno, ukoliko koristite običan hard disk razlika će biti drastičnija u korist RAM Xfast RAM-a, nego kada se koristi sistem sa SSD drajvom. Xfast USB i Xfast LAN služe da ubrzaju i pametno keširaju rad sa mrežom i USB drajvovima, o čemu smo već pisali u prikazu ASRock FM2A75 Pro 4 matične ploče.
BIOS
BIOS na ASRock-ovim matičnim pločama je poznat kao UEFI, grafički orijentisan i podseća dosta na slična rešenja konkurentskih proizvođača.
U meniju „main“ možete videti podatke o vašem računaru, procesoru i memoriji, odnosno modulima. Pod „octweaker“ stavkom moguće je podešavanje multiplikatora procesora, brzine FSB-a, kao i štelovanje naponske jedinice za isporuku veće jačine struje nego što je to predviđeno standardom. Ovo je bitno, jer ukoliko podignete napon na overklokovanom procesoru, može lako da se desi da vam ne radi turbo mod jer prekoračuje termalni limit i tada dolazi do throttling-a. Međutim do throttlinga može doći i ako se pregreju mosFET tranzistori na naponskoj, ali i od pregrevanja samog procesora, koji može da nagura i 100 stepeni.
Takođe, u ovom meniju možete podesiti napon na procesoru u koracima od po 5 mV, ali i vdropp, odnosno LLC (Load Line Callibration). Tu je i opcija za snimanje profila u BIOS, koji možete pozvati po potrebi.
Pod „Advanced“ u „CPU Configuration“ podmeniju podešavate power managment procesora, uključujete ili isključujete Hyper Threading tehnologiju, jezgra, thermal throttling, virtuelizaciju i još dosta toga. U ostalim podmenijima možete podesiti parametre vezane za SATA kontroler, AHCI i RAID modove u „South Bridge Configuration“, kao i podešavanje I/O portova kroz ostale menije. Intelova „Rapid Start“ tehnologija implementirana je kroz BIOS u odgovarajućem podmeniju, kao i Smart Connect tehnologija.
U H/W Monitor podmeniju moguće je podesiti brzinu rada ventilatora, ali je takođe moguće pratiti sistemske napone i temperature.
Standardno „Boot“ služi za određivanje start-up uređaja, uz fast boot opciju, kao i biranje između standardnog i UEFI startupa (secure boot).
„Security“ meni služi za obezbeđivanje BIOS-a od neovlašćenog pristupa, kao i za podešavanje zaštićenog startupa sistema.
Za kraj „Exit“. Samo ime kaže, možete snimiti svoja podešavanja, ili pak ne. Postoji i opcija za start EFI Shell-a sa hard drajva ili nekog drugog uređaja povezanog na USB.
Dodaj komentar