Hardverski nivo
U pitanju je matična ploča ATX formata sa 6 rupa za montažu. Na prvi pogled tu su relativno kvalitetne komponente. Low RDS polimer kondenzatori, feritne zavojnice i uredno izveden layout.
Dakle, radi se o sasvim solidnoj matičnoj ploči. Pri pogledu na položaj SATA III konektora malo smo se zabrinuli oko „gužve“ u tom delu matične ploče i eventualnih problema u slučaju korišćenja neke veće grafičke karte u prvom PCI Express slotu.
Ipak, u većini slučajeva montaža SATA kablova i grafičke karte neće biti problem izuzev u situacijama gde grafička karta ima malo veći hladnjak sa obe strane, kao na primer ASUS GTX780 Direct CU II.
Naponska jedinica koja ima 4+1 fazu je pasivno hlađena. Na MOSFET tranzistore je pomoću plastičnih žabica zakačen aluminijumski hladnjak sa kojim je kontakt ostvaren preko termalne trake. Ovaj hladnjak predstavlja izuzetno bitan element na ovako oskudnoj naponskoj sekciji, ukoliko želite da overklokujete vaš i5 ili i7 CPU sa oznakom K. Južni most je takođe hlađen aluminijumskim hladnjakom.
Naponska jedinica koristi po jedan par mosFET tranzistora po fazi, marke Renesas Electronics sa oznakama K03J2 za low side, odnosno K03J5 za up side. Očigledno je da se radi o tranzistorima nešto jačih specifikacija za low side deo naponske sekcije.
Elektroliti oko procesorskog socketa su nama nepoznatog proizvođača i specifikacija (izuzev napona od 16V), ali verujemo da im je vek trajanja barem 20.000 radnih sati na temperaturama od 85 stepeni Celzijusa.
ASRock navodno podržava memorijske module brzine od 2800 MHz, mada BIOS ne dozvoljava veći multiplikator za memoriju od 2133 MHz, što je daleko ispod ove tvrdnje. Uz podizanje FSB-a smatramo da bi teško bilo postići ovu frekvenciju, a nama lično nije pošlo za rukom, mada to i nije previše bitno u realnom radu izuzev ako ne jurite svetske rekorde u overklokingu, za šta nije namenjen ovaj model matične ploče.
Pored standardnih header-a i 8-pinskog konektora za napajanje procesora, na layout-u se nalaze i HD Audio, HDMI SPDIF, COM port, IR – infra red header, kao i tri USB 2.0 header-a za još dodatnih šest portova i USB 3.0 header koji može da opsluži još dva USB 3.0 porta.
Između USB 2.0 header-a i kontrolnog header-a nalazi se jedan tro-pinski konektor za ventilator za kućište koji nije moguće softverski kontrolisati. Kod konektora za napajanje od 24-pina, nalazi se 4-pinski PWM konektor za ventilatore koji je kontrolisan od strane softvera i BIOS-a matične ploče. Proizvođač je postavio dva header-a za ventilatore za procesor, od kojih je jedan PWM, a drugi nije.
Na zadnjoj strani, kod D-SUB porta nalazi se još jedan konektor za ventilator za hlađenje naponske jedinice. U slučaju da želite da overklokujete vaš „K“ procesor toplo preporučujemo hlađenje VRM sekcije.
Za kontrolu ventilatora i sistemski monitoring koristi se Nuvoton NCT6776D kontroler, sa kojim smo se susretali i na nekim novijim ASUS Z87 modelima.
Za reprodukciju zvuka koristi se standardno Realtek ALC892 rešenje, koje smo do sada videli na velikom broju matičnih ploča.
Kao mrežni adapter korišten je Realtekov RTL8111E, koji predstavlja takođe standardno rešenje. Kod skupljih modela Z77 matičnih ploča češće rešenje je Intelov mrežni kontroler.
Kao PWM kontroler za naponsku jedinicu korišćen je STMicroelectronics-ov L6718 dual PWM kontroler. U pitanju je digitalni kontrolor napona.
ASMedia ASM1083 je kontroler za PCI magistralu. Nativno Z77 ne podržava PCI, ali Z77 Pro3 poseduje dva PCI slota. Kao PCI-Express to PCI Bridge korišten je ovaj kontroler.
BIOS je flešovan u jednom serijskom eprom-u koji nosi oznaku Winbond 25Q64FVAIQ, identičnom kao i na još nekim ASUS-ovim modelima matičnih ploča koje smo testirali.
Spisak konektora je sledeći:
1x LAN
2 x USB 3.0
4 x USB 2.0
1x D-SUB
1x HDMI
6x 3,5mm audio in/out konektor
PS/2 combo
Back-panel sadrži ukupno 6 USB priključaka od kojih su 2 USB 3.0 tipa, što je dovoljno.
Dodaj komentar