Hardverski nivo – Layout, čipovi i VRM sekcija
Za početak ako je nekom potrebno tu je i jedna slika u većoj rezoluciji:
Layout je izveden u Full ATX formatu sa deset montažnih rupa i na njemu ima sasvim dovoljno mesta za solidan broj dodatnih uređaja. PEG (PCI Express Graphics) slotovi su dovoljno udaljeni da je moguće koristiti 3 grafičke karte sa „dual slot“ hladnjacima „bez da se guraju“.
Sa tri slota moguće je koristiti maksimalno tri grafičke karte i to u 16x16x8x režimu ukoliko vaš procesor poseduje 40 PCI Express linija, što je slučaj sa 5960X. Sa 28 linija vaše grafičke karte radiće u 16x8x4x režimu i 3-way SLI tada nije podržan.
Osim standardna tri grafička slota, na layout-u se nalazi još dva PCI Express 1x v2.0.
PCB poseduje EMI „shielding“ zbog prisustva Purity Sound 2 audio kodeka.
Zadnja strana layout-a sadrži dablere VRM faza, kojih ukupno ima šest, što sugeriše da je korišćen 6-fazni PWM kontroler na 12 VRM faza.
Komponente su najvišeg kvaliteta, što garantuje stabilan rad u dužem vremenskom periodu. Elektroliti koji su upotrebljeni su Nichicon 12K Gold aluminjum-polimerski, sa pozlatom, dakle veoma kvalitetni. Mesta oko socket-a ima sasvim dovoljno za montažu glomaznih kulera, jer VRM hladnjaci nisu previsoki.
VRM sekcija je dvanaestofazna i koristi dablere sa šest na dvanaest faza. Na više mesta primećujemo Intersil ISL6379 PWM kontroler, koji spada u klasu hibridno analognih o kojem smo pisali u recenzijama o Z97 matičnim pločama. ISL 6397 se ovde koristi i za CPU i za RAM i ima ih ukupno tri, dva za RAM i jos jedan za CPU, slicno kao i kod Z97 OC Formule.
Dableri koji su korišćeni potpisani su od strane Intersil-a 11ACRZ i predstavljaju odlične komponente. Oni dupliraju signal sa gore pomenutog PWM kontrolera sa 6 na 12 faza, što znači da je PWM frekvencija prepolovljena.
VRM sekcija deluje zaista impresivno kada pogledamo nivoe filtracije. Na ulazu u VRM imamo po dva MLCC keramička kondenzatora, odmah do MOSFET-a. Zavojnice su tzv. Premium 60A Power Choke i one imaju do 3 puta poboljšanu struju zasićenja, zbog čega je omogućen precizniji napon koji se isporučuje procesoru. 60A predstavlja high end rešenje kada su u pitanju matične ploče. Ono što je bitno je i to kolika je efikasnost ovih zavojnica, a u ovom slučaju je ona daleko veća nego što je to bio slučaj na dosadašnjim modelima. Ipak ove zavojnice smo već viđali na ASUS modelima, kao Black Wing Choke, i pretpostavljamo da je u pitanju isti proizvođač.
Ukupan broj aluminium polimer elektrolita je 8, gde svaki poseduje kapacitivnost od 560uF. Ovih 4400uF je dodatno pojačano sa još 6 tantalskih kondenzatora i još 6 MLCC keramičkih. Dakle, filtracija napona je izvanredna, slično rešena kao kod high-end overklokerskih OC Formula modela. Kada su u pitanju tranzistori, ASRock je ovde iskoristio najnoviju generaciju Dual-N MOSFET-a, proizvođača Fairchild sa oznakom 22CF 070D, odnosno FDMS3660S. Ovi tranzistori sadrže praktično dva MOSFET-a koja igraju ulogu low i up tranzistora, slično kao i kod NexFET TI, ali uz razliku što ovi poseduju interni drajver. U pitanju je komponenta najnovije generacije i ona na ASRock matičnim pločama predstavlja zamenu za Texas Instruments NexFET. Ipak, ne možemo sa sigurnošću reći kolika je njihova efikasnost na osnovu priložene specifikacije u PDF-u, bez detaljnije analize, ali može se reći da su ove komponente negde u klasi, ako ne i nešto bolje od NexFET TI, koje smo susretali na prethodnim matičnim pločama.
Napajanje VRM sekcije je izvedeno preko jednog 8-pinskog konektora za +12V, što je više nego korektna solucija.
Napajanje memorije je rešeno takođe uz pomoć identičnih Fairchild Dual-N MOSFET-a. Za peglanje napona korišćeni su Nichicon Gold elektroliti kapacitivnosti 561uF, za svaku fazu posebno i Super Alloy Choke (zavojnice). Četiri gornja i četiri donja memorijska slota koriste po jedan PWM, Intersil ISL6379, dakle, ukupno dva PWM-a za RAM.
Purity Sound 2 je dizajniran u cilju unapređenja kvaliteta zvuka. Uz audio čip koji je izolovan EMI barijerom, nalazi se ukupno osam audio kondenzatora od po 100uF. Ovaj audio kodek nam je poznat još sa Z97 modela i glavno unapređenje u odnosu na Purity Sound prve generacije se sastoji u audio kondenzatorima.
Takođe, primećujemo i prisustvo ukupno dva Texas Instrumets operaciona pojačivača, sa oznakom N5532, koji su poznati iz ranijih recenzija, kako ASRock, tako i ASUS matičnih ploča.
Extreme6 poseduje ukupno dva mrežna kontrolera. U pitanju je I-218V poznat sa Z97 serije, kao i Qualcomm Atheros AR8171. Dakle, nije u pitanju Killer, nego Atheros mrežni kontroler koji ne poseduje digitalni signalni procesor (DSP) za obradu mrežnih paketa.
Ovde imamo dva SPI čipa najverovatnije veličine 128-Mbit za svaki, u kojima se nalazi sadržaj BIOS-a. Ovde naravno postoje mogućnosti flešovanja dve različite verzije BIOS-a, backup, kopiranje iz jednog u drugi kao i na Z87/Z97 modelima koje poseduju dva čipa.
Od ostalih kontrolera primećujemo jedan NuvoTon 6791D koji predstavlja SuperIO čip za kontrolu legacy portova poput COM/PS2, ali može da se koristi i za kontrolu senzora i ventilatora. ASMedia 1074 predstavlja USB3.0 HUB kontroler i on omogućuje povezivanje ukupno četiri frontalna USB 3.0 uređaja preko panela na kućištu. ASMedia 1042AE predstavlja dodatni USB 3.0 kontroler i on povezuje PCI Express magistralu sa dva USB 3.0 porta.
Dodaj komentar