Čipovi i kontroleri
Kao što smo već spomenuli, ASRock Q1900TM-ITX ima na PCB-u zalemljen procesor sa BGA podnožjem. Na silicijumskoj ploči se nalazi Intelov Silvermont bazirani Celeron sa četiri jezgra i GPU sa TDP-om od 10W. U pitanju je naslednik Atom procesora, ali je za razliku od prethodnika, kod Silvermont-a izmenjena mikroarhitektura. Glavna i najbitnija izmena je ta što je Silvermont „Out Of Order“ CPU, dok je stari Atom bio „In Order“. Analogija je slična kao kod prelaska sa Pentium-a na Pentium Pro ili Pentium II. Dakle, J1900 je znatno brži na istom kloku od starog Atom jezgra, a Out Of Order izvršavanje je jedna od glavnih prednosti AMD-ovog Bobcat jezgra (npr. E-350 APU).
Q1900TM-ITX ima samo dva 4-pin PWM priključka za ventilatore i oba su u pratnji po jednog Nuvoton 3941S-A drajvera, koji omogućava naponsku regulaciju za 3-pin ventilatore i ima zaštitu od kratkog spoja i pregrejavanja.
Oba SO-DIMM slota u blizini imaju po jedan Nuvoton 3101S koji reguliše terminalni napon za DDR memoriju. Oni su vrlo verovatno zaslužni za to što ploča podržava low power module sa 1,35V, kao i obične memorije sa radnim naponom od 1,5V.
GL850G je Genesys Logic’s USB 2.0 STT HUB kontroler koji je zadužen za dva USB 2.0 porta na zadnjem I/O panelu. On u sebi ima integrisan regulator koji podržava obaranje napona sa 5V na 3,3V i sa 3,3V na 1,8V. Odmah do njega, lociran je i čip sa oznakom QCA8171 koji je zapravo Qualcomm Atheros kontroler za gigabitni LAN.
ASRock je implementirao Nuvoton NCT5573D Super I/O čip, u čijoj se blizini nalazi čip potpisan od strane Texas Instruments-a, sa oznakom GD75232, a koji je zadužen za COM1 serijski port, smešten odmah do njega.
Audio kodek nosi oznaku ALC892 i dolazi od Realtek-a. U pitanju je veoma rasprostranjen čip koji je u ovom slučaju u pratnji četiri aluminijum-polimer kondenzatora.
Poleđina layout-a sadrži nekoliko komponenti, pa ćemo pogledati o kojim čipovima je reč.
Prvo ćemo spomenuti Chrontel CH7511B-BF. On je zadužen za konverziju eDP-a (Embedded DisplayPort) u LVDS, zbog čega je i ovaj čip smešten u neposrednoj blizini LVDS konektora. O samom LVDS konektoru ćemo više pričati kasnije tokom recenzije. Odmah pored Chrontel čipa se nalazi i prateći 9904AMF regulator napona.
U komšiluku je i EtronTech EJ188H USB 3.0 kontroler, zadužen za USB 3.0 header koji se nalazi na suprotnoj strani matične ploče.
Poleđina štampane ploče ima i jedan AS393M-G1 dvo-voltažni komparator. Poslednja komponenta koja se nalazi na ovoj strani matične ploče je Realtek ALC109 audio pojačalo koje je vrlo verovatno zaduženo za posebni 3W audio izlaz.
To su bile sve bitne komponente koje smo prepoznali na štampanoj ploči, nastavljamo recenziju sa pogledom na hlađenje.
Dodaj komentar