Hardverski nivo
Za razliku od Gigabyte H61M-S2PV matične ploče, ASRock H61M-DGS je ploča skraćenog Micro-ATX formata (22,6 x 17,3cm), a sa tim dimenzijama će biti zanimljiva svakom korisniku koji želi da sastavi HTPC malih gabarita, ili lako prenosivi gejming računar, što da ne!
Četiri SATA 2.0 porta su više nego dovoljna za većinu korisnika, jer takvi korisnici obično imaju jedan ili dva HDD-a, i eventualno optiku. Podrška za stare PATA uređaje više ne postoji, te ako posedujete jedan takav uređaj pravo je vreme da se izvrši zamena.
Tu je i PCI Express 3.0 slot, koji radi u punom 16x modu, zatim jedan PCIe 2.0 1x slot, dok PCI slotova nema što nas je pomalo i razočaralo, jer na našem tržištu i dalje postoji dosta multimedijalnih uređaja koji koriste PCI slot (zvučna karta, TV karta isl). Istini za volju sve ovo postoji i za PCIe slot, ali se ređe nalazi na našem tržištu.
Zbog manjka slotova logično je da raspored bude takav da recimo grafička karta ne “pokriva” PCIe 1x slot. I upravo je i tako, jer će korisnik moći da ugradi dual slot grafičku kartu bez potrebe da razmišlja o tome da li će time “prekriti” drugi slot, jer je ovaj dovoljno udaljen.
Tu su dva DIMM slota, ali s obzirom da već postoje RAM moduli od 8GB to se ne može kvalifikovati manom. Ovi slotovi su dovoljno odaljeni od CPU socketa, tako da ugradnja većeg CPU kulera neće prekriti oba memorijska slota. Mada će većina kupaca ove matične ploče koristiti ili box kuler ili neki od tihih kulera malih gabarita, tako da u svakom slučaju korisnik će moći da bez problema zameni memoriju bez potrebe za vađenjem CPU kulera, ako mu to iz nekog razloga zatreba.
Nažalost, layout ove ploče je takav da su DIMM slotovi dosta blizu PCIe 16x slota pa će biti potrebno malo akrobacije ukoliko želite za izvadite RAM bez vađenja grafičke karte. Naravno, ako koristite integrisan GPU u procesoru, to Vam neće predstavljati problem, ali ako želite da napravite jači HTPC za vađenje memorije ćete morati da izdvojite malo više vremena.
Ova ploča podržava i XMP profile. To u praksi znači da ako niste vični podešavanjima memorije, da je dovoljno da znate da uđete u BIOS i da uključite jedan od XMP profila, i Vaš RAM će biti poprilično utegnut.
Na ovoj matičnoj ploči se nalaze i headeri za stari serijski (COM) i paralelni port (LPT), tako da će firme koje poseduju stare štampaće, koji koriste LPT port, biti zadovoljne.
USB 3.0 portovi ne postoje, ali je tu sasvim dovoljno USB 2.0 portova, od kojih se šest nalaze na backpanelu, a postoje i 2 headera koji dodaju još 4 porta povećavajući ukupan broj portova na 10.
Filtriranje napona za CPU, je korektno i više je nego dovoljno za bilo koji LGA 1155 procesor na default taktu. Konektor za napajanje procesora je 4-pin tipa, što znači da će poslužiti i neko starije napajanje, a jedni hladnjak se nalazi na južnom mostu. U samom radu, ova matična ploča se nije pregrejavala, što je pohvalno.
Skoro svi kondezatori oko CPU ležišta na ASRock H61M-DGS matičnoj ploči su „solid“ tipa, što je pohvalno, jer će CPU dobijati “ispeglanije” napone, što će pozitivno uticati na stabilnost.
Takođe, svi mosfet-ovi su RDS(on) tj. niskoprofilni su, što omogućava manje radne temperature, a s obzirom da ova matična ploča nema hlađenje na naposnkoj jedinici ovo je veoma bitno.
Sa druge strane matične ploče se nalazi debeli plastični backplate, te korisnik neće morati da misli ako planira ugradnju većeg CPU kulera.
Za zvuk na ovoj matičnoj ploči je zadužen Realtek ALC662 5.1 audio čip koji je low-level rešenje, sa DAC-ovima koji imaju odnos signal/šum od 92dB, a maksimalni podržan sample rate je 96KHz@24bit-a. Ovaj audio čip će zadovoljiti većinu korisnika, ali oni nešto zahtevniji će biti primorani da nabave neki PCIe zvučnu kartu.
Za mrežu je zadužen gigabitni LAN u vidu Realtek RTL8111C čipa, koji svoj posao vrši korektno.
Pozadinski panel je dobro rešen i sve ono najneophodnije je tu. Jedino što bi bilo lepo videti kao zaokruženu priču HDMI port, ali to bi verovatno podiglo cenu matične ploče. Isto važi i za USB 3.0 portove, ali smatramo da isti nisu neophodni u ovoj klasi.
6x USB 2.0 port
1x PS/2 port (tastatura)
1x PS/2 port (miš)
3x 3,5mm audio in/out konektor
1x D-sub (VGA) konektor
1x DVI-D konektor
1x RJ-45
Prelazimo na softverski deo…
Dodaj komentar