Spoljašnjost
Urban S31, kao i cela serija dosta odstupa od generalne palete Thermatake-ovih kućišta. Jedini pokušaj minimalizma od ove kompanije je bio Soprano, ali Urban serija je ciljno namenjena ljudima koji vole eleganciju i minimalizam.
Oni koji vole malo detalja će se odmah zaljubiti u Urban seriju, posle će samo birati između četiri modela na osnovu potreba i dubine džepa.
Što se dizajna tiče, ono što odmah primećujemo je slična zakrivljenost gornjeg i donjeg dela kućišta.
Maska se iscrtava sa tankom linijom u obliku kvadrata sa zaobljenim ivicama, oblik koji je bio veoma popularan 70-tih. Unutra ovog oblika, koji malo štrči se nalaze velika vrata.
Vrata su u teksturi brušenog aluminijuma, ali su sama vrata od plastike. Na plastična vrata su samo zalepili tanak sloj alumijijuma sa prepoznatljivim brušenim dezenom. Nećemo se buniti što nisu cela vrata od aluminijuma, estetski efekat je postignut i cena kućišta nije previše naduvana.
Između vrata i ostatka maske postoji mali procep koji je u donjem delu malo veći. Ovaj veći procep je ostavljen da biste mogli otvarati vrata, jer na ostalim mestima Vam prsti ne mogu ući. Ovo možda nije najbolja ideja, jer ako Vam je kućište na podu moraćete se skroz saginjati da biste otvorili vrata. Ovaj akcija nije prijatna kada sedite na stolici, a ni kada stojite. Imajte ovo na umu ako planirate često pristupati nekom 5,25” uređaju ili card reader-u.
Jaz između vrata i maske takođe služi za snabdevanje prednjih usisnih ventilatora vazduhom. Vrata se mogu otvarati samo na jednu stranu, ne postoji opcija premeštanja šarki.
Iza vrata vrata u donjem delu vidimo neki starinski ventilacioni otvor i tri 5,25” podeoka na uobičajenom mestu. Ventilacioni otvor je opremljen sa filterom koji se veoma lako skida stiskanjem žabice na gornjem delu.
Iza filtera je plastična rešetka sa velikim rupama koja štiti ventilatore čak iako je filter skinut. Sam filter sa finom mrežicom je čvrst, ali je pretežno je od plastike i ima samo nekoliko (deset) uzdužnih otvora.
5,25” poklopci se vade veoma lako jer svaki od njih ima dugmence sa desne strane sa kojim se lako otpuštaju.
Jedan od tri 5,25” poklopca ima dodatna vratanca čime se može pretvoriti u eksterni 3,5” otvor. Poklopac od 3,5” otvora morate izvaditi sa unutrašnje strane, što nije nikakav problem.
Vrata se drže na mestu uz pomoć tri jaka magneta, jedan gore, jedan dole i treći na polovini. Jaki mangeti sa sobom povlače manu lupanja kada zatvarate vrata.
Ako Urban S31 zarotiramo i pogledamo sa strane, možemo zapaziti malu optičku varku.
Spoljni deo maske ima blagu kosinu, tj. donji deo je izbačeniji od gornjeg. Ovo stvara optičku iluziju kao da je donji deo vrata upušteniji od gornjeg.
Leva strana kućišta ima veliko četvrtasto ispupčenje koje će sigurno igrati bitnu ulogu u odlaganju kablova iza tacne od matične ploče. Izbočina ima zaboljene ćoškove i oborene ivice tako da se lepo uklapa u temu kućišta.
Desna strana nema ispupčenje nego samo velik četvrtasti prozor sa čoškovima pod pravim uglom. Čudno nam je što ova strana nema izbočinu, pod minimalizmom se uglavnom podrazumeva i simetričnost. Druga stvar koja nam se ne sviđa iz ugla estetike je što prozor nema zaobljene ćoškove.
Dobra stvar je što prozor zaobilazi kavez od hard diskova, tako da kroz njega možete videti samo esencijalne komponente.
Takođe imate opciju da odaberete S31 modela bez bočnog prozora, gde opet, iz našeg ugla, fali izbočina da bi se sačuvala simetričnost kućišta.
Kućište oblikuju spoljni plastični elementi koji ga prekrivaju sa skoro svih strana. Ceo gornji i prednji deo je prekriven plastičnim delovima. Ovo ne bi trebalo da predstavlja ikakav funkcionalni problem, ali mi imamo potrebu da prenesemo ovakve stvari.
Pri vrhu lica kućišta se nalaze standardni I/O konektori. Urban S31 je opremljen sa dva USB 2.0, dva USB 3.0 i dva 3,5 audio konektora za mikrofon i slušalice. Pozdravljamo istovremenu podršku za USB 2.0 i 3.0 standarde i što time onda prednja maska ima ukupno četiri USB konektora.
Gornji deo kreće sa povećim tasterom za paljenje i prinudno gašenje računara, levo od njega indikator aktivnosti hard diskova, a desno od njega je reset dugme. Trenutno ne vidimo indikator rada računara, ali sigurno smo da ćemo ga do kraja recenzije pronaći. Dugmadi, tj. tasteri nisu baš “cat friendly” jer imaju veoma plitak hod. Tasteri su veoma osetljivi i dovoljan je i mali pritisak da se aktiviraju. Treba da izbegavate brisanje prašine dok računar radi, takođe treba da pazite na decu ili na vaše dlakave kućne ljubimce da Vas slučajno ne prekinu u onome što radite.
Iza tastera se nalazi eksterno “pristanište” za SATA hard diskove. „Doking stanica“ za hard disk je jednostavna stvar koja u velikoj meri olakšava prebacivanje velikih količina podataka ili održavanje računara u većim firmama, igraonicama itd. Sviđa nam se što su konektori prekriveni vratima i još više nam se sviđa što su vrata podeljena na dva dela. Postoje posebna mala vrata za 2,5” diskove i velika vrata za standardne 3,5” diskove.
Pozicija od doking stanice za diskove i dugmadi za reset i paljenje nisu baš najbolje odmerene. Prilikom ubacivanja diskova u dok, prvih nekoliko puta ćete sigurno spustiti ruke na neki od dugmadi, što nije dobro. Tasteri su tačno na razmaku gde čovek obično spušta svoj palac da bi imao naslon za rad sa rukama.
Dve trećine gornjeg dela iza doking stanice i dugmadi je prekriveno meš ventilacionim otvorom.
Kroz mrežu se vide gusto postavljena poprečna plastična ojačanja. Ovo će se pozitivno odraziti na čvrstoću, ali verovatno negativno na vazdušnu propusnu moć otvora.
Pre nego što krenemo sa opisivanjem zadnjeg dela, spomenućemo veliki filter koji se izvlači iz gornjeg dela. Filter je od iste mreže kao što smo videli i na prednjem usisu.
Zadnji deo Urban S31 kućišta je opremljena sa otvorom za 120mm ventilator, koji je fabrički već montiran, sedam ventilisanih PCI/PCIe poklopaca, dve rupe sa gumenim kederom za eksterno vodeno hlađenje i u dnu je mesto predviđeno za napajanje.
Napajanje možete montirati u dva položaja, tj. da uvlači vazduh od dole ili da izbacuje vazduh iz unutrašnjosti kućišta.
Pri vrhu, odmah iznad mesta gde se postavlja I/O lim od matične ploče je bravica za vezivanje tastature, miša i ostalih bitnih periferija.
Stranice su opremljene malim krilcima radi lakšeg hvatanja i otvaranja. Posebno pozdravljamo Thermaltake-ovu tradiciju sa šrafovima koji ne ispadaju, tj. ostaju u svojim rupama kada ih odvrnete. Naspram Thermaltake-ovog truda, neki ljudi nažalost i dalje skroz odvrću ove šrafove.
Kao što smo već mogli videti i sa strane, kućište stoji na visokim nogarama. Noge su 30mm visoke što sa dodatkom gustog suđera visinu kućišta stavlja na 32mm od poda.
Ako kućište gledate od napred, uopšte nemate utisak da je kućište toliko odignuto jer se prednja maska spušta skroz do poda.
Iz dizajnerskog aspekta, noge prate „fazon“ ostatka kućišta tako da su i one zaboljene sa strane. Između zadnje dve noge se proteže uzan i dugačak filter za prašinu, a skroz napred je rupa gde se maska hvata prilikom skidanja. Odstranjivanjem filtera možemo videti da donji deo može pimiti jedan 120mm ventilator.
Filter je od guste mrežice, kao i svi ostali na Urban S31 kućištu.
Velike komade suđera na nogama toplo pozdravljamo. Skrenućemo vam pažnju da je upotrebljena vrsta gustog sunđer koji ste ranije mogli videti na onim “soca” podlogama za miševe.
Ovakav materijal pruža veoma dobre antivibracione mogućnosti, ali se ne ponaša kao guma. Guma se na primer zalepi za glatke površine i kućište ne možete pomeriti dok ga ne podignete. Sa ovakvim nogarama i sunđerom, kućište lagano klizi po ravnim površinama.
Dodaj komentar