Spoljašnjost
A sad sledi težak zadatak. Kako opisati spoljašnji izgled ovog kućišta? Da nema ogromnu izbočinu na boku, SF-2000 bi mogao proći kao kućište sa nekim prosečnim dizajnom. Veliki ventilacioni otvori na boku sa dodatkom 200mm LED ventilatora u velikoj meri menjaju izgled kućišta.
U svakom slučaju, možemo videti da dizajn nije konzistentan, da je dizajnerski tim imao nesuglasice ili previše dobrih ideja pa su pokušali sve implementirati u jedan proizvod.
Krenimo mi redom, od prednjeg dela kućišta. Maska sama po sebi izgleda dosta minimalistički, jer se deli na samo dva dela.
Donji deo je ventilacioni otvor sa malo debljom plastičnom rešetkom, a gornji deo se sastoji od četiri 5,25” podeoka, koji su takođe ventilisani.
Donji deo sa plastičnom rešetkom je malo izbočen naspram gornjeg dela, a to je tako jer su tu smeštena dva 120mm LED ventilatora. Gore na rubu prednje maske se nalazi mali Super Flower logo, a iza njega, malo uvučeno su postavljeni I/O konektori.
Tu su dva USB 2.0 konektora, jedan USB 3.0 priključak, uobičajeni 3,5mm audio džekovi i eSATA konektor. Iza njih se nalazi taster za paljenje i gašenje računara koji je ujedno i indikator rada računara sa plavim svetlom.
Desno od tastera sa dubokim hodom se nalazi mali žuti LED indikator aktivnosti hard diskova, a levo je malecno reset dugme koje je toliko malo, da ga odrasla osoba sa vrhovima prstiju ne može aktivirati. Test mačak nam se nekoliko puta vrzmao po kućištu, ali nije uspeo stisnuti ni jedan taster, što je veoma dobro.
Primećujemo da gornji plastični poklopac opet ima neki svoj dizajn koji se ne uklapa sa idejom ostatka kućišta. Gornja maska kao da je sastavljena od velikih krljušti koje iz određenog ugla izgledaju kao da se preklapaju. Pogledom sa druge strane vidimo da kosi plastični delovi čine ventilacioni otvor. Da se razumemo, dizajn je dobar i estetski veoma primamljiv, barem što se ovog dela kućišta tiče. Ali ovo potvrđuje naš utisak da je svaki deo kućišta dizajnirao drugi čovek koji se nikad nije konsultovao sa ostatkom tima.
Desna strana ima četvrtastu izbočinu sa oborenim ivicama koja će dobro poslužiti pri skladištenju kablova iza tacne od matične ploče. Izbočina je zanimljivo išarana kvadratima, a gore desno je postavljen ventilacioni otvor, tačno na mestu gde dolazi procesorsko podnožje.
Tu se nalazi slim 120mm ventilator koji izduvava, tj. izvlači toplotu sa zadnje strane matične ploče. Ovo je značajna stvar za overklokere i korisnike sa naprednim matičnim pločama koje imaju hladnjake od naponske jedinice i sa zadnje strane. Visoke temperature procesorskog podnožja su česte, ako ne i obavezne kod overklokovanih procesora, te hlađenje ploče i sa zadnje strane ima svoje beneficije.
Leva strana, ona koja se otvara radi montiranja hardvera, je opremljena najupečatljivijim detaljem na kućištu. Plastični poklopac koji podseća na usis na sportskom automobilu u sebi sadrži dva 200mm ventilatora sa crvenim LED osvetljenjem.
Pored ventilacionog otvora sačinjenog od debelih plastičnih rešetki su i dva mala prozora. Prozori su mali, jedva i primetni pored dva kružna ventilaciona otvora koji se jasno vide iza plastičnih rebara.
Otvor je pored plastike opremljen i sa krupnom meš mrežom iza koje, nažalost, ne vidimo nikakav sistem filtracije.
Spomenuli smo već ranije da je SF-2000 dostupan u dve verzije, jedna je sa plavim LED ventilatorima i crnim enterijerom, a drugi model, koji je kod nas na prikazu, ima crvene LED ventilatore i crveni enterijer.
Na zadnjem delu vidimo uobičajene stvari, kao što je mesto gde se postavlja I/O lim od matične ploče i odmah do njega, ventilacioni otvor sa već instaliranim 120mm ventilatorom, a ispod su sedam ventilisanih PCI/PCIe ekspanzionih slotova, dve gumirane rupe za eksterno vodeno hlađenje i skroz dole, mesto predviđeno za napajanje. Napajanje, kao i kod svih ozbiljnijih kućišta, možete okretati po želji. Stranice imaju pomoćna krila zarad lakšeg otvaranja i pričvršćene su šrafovima koji dozvoljavaju ručno odvrtanje.
Gore pri vrhu vidimo još malo dodatne ventilacione rešetke, još jednu rupu sa gumenim kederom i dva mala prekidača. Prekidači imaju tri pozicije koje su označene sa L, H, i O i odnose se na dva gornja 200mm izduvna ventilatora. L znači da će ventilatori raditi u sporijem režimu, H znači da će raditi na maksimalnoj brzini, a podešavanjem prekidača na O ih isključujete.
Nekako je neuobičajeno da kućište ovih dimenzija ima samo sedam ekspanzionih slotova, tako da su ekstremni zaluđenici uskraćeni za ubacivanje četiri grafičke karte.
Sa druge strane, ovo stvara dodatnog prostora u gornjem delu kućišta, što znači da će korisnici moći da uživaju u debljim radijatorima, što je po našem mišljenju realnija opcija.
Na donjem delu kućišta opet vidimo crveni skelet, dva filtera i velike noge na kojima stoji kućište. Filter koji je postavljen kod napajanja se izvlači ka nazad i ispod njega vidimo veliki ventilacioni otvor.
Drugi filter koji je namenjen za donji ventilator se izvlači na stranu i ispod njega je takođe velika rešetka. Oba ventilaciona otvora su dovoljno velika za 140mm ventilator.
Ovo znači da će i napajanja sa velikim ventilatorima imati neometan protok vazduha. To što je filter podeljen na dva dela je isto dobra stvar, a mrežice od filtera su dovoljno gusto pletene.
Da filter nije podeljen na dva dela, on bi morao biti barem 28cm dugačak i to je problem kada treba da ga izvučete prema zadnjem delu, što znači da iza kućišta treba da imate barem 30cm mesta. Ovako kućište ne morate puno udaljavati od zida da biste izvadili filter radi čišćenja, a drugom filteru uvek imate pristup sa strane.
Noge su velike i visoke, ali su nažalost od tvrde plastike. Visina nogara je 25mm, a dužina čak 98mm. Svaka noga je opremljena sa po dva mala gumena kružića koji nemaju ulogu u ublažavanju vibracija, nego čisto sprečavaju da kućište klizi po glatkim površinama. Ovo nije nužno pozitivna stvar, jer ako Vam je kućište zavučeno ispod stola i hoćete da ga izvadite, trebalo bi da mislite i na svoju kičmu.
Sa oborenim kućištem možemo pokazati koliko zapravo plastični poklopac na boku viri, čak 38mm.
A sad, da se vratimo na prednji deo kućišta, jer tu ima najviše akcije. Donji deo, sa plastičnom rešetkom sam po sebi čini i vrata. Vrata se otvaraju sa leva na desno i nemaju opciju premeštanja šarki.
Iza vrata se nalazi šest ventilisanih fioka za 3,5“ hard diskove. Fioke se oslobađaju pritiskom na dugmad koja su deo samih fioka.
Četiri gornja podeoka imaju SATA konektore čime bez otvaranja kućišta možete priključivati hard diskove. Fioke same po sebi nemaju podršku za 2,5“ diskove.
Dve donje fioke u sebi imaju dodatne plastične nosače koje možete izvaditi i na njih montirati po jedan 2,5“ uređaj. U slučaju 3,5“ diskova postoji opcija zavrtanja sa šrafom, ali je veoma dobra stvar što dizajn fioka Vas ne primorava na to.
Disk samo škljocnete u fioku, gurnete ga nazad na mesto i imate povezan uređaj. 3,5″ diskovi bez šrafova ne ispadaju iz fioka, šta više, malo ih je i teško izvaditi.
U samim vratima se nalaze LED ventilatori opremljeni sa dodatnim filterima. Ventilatori su 120mm i svetle crveno kad je računar uključen. Filteri nisu najbolje rešeni, tj. treba malo da namučite prste da bi ih skinuli, ali sa druge strane barem postoji sistem filtracije.
Neobično je da se filteri nalaze iza, a ne ispred ventilatora kao što je to kod većine kućišta. Iako se vrata drže na mestu sa dva magneta, iznenadilo nas je što vrata ne lupaju glasno kada se zatvaraju. Ovi prednji LED usisni ventilatori rade na 1000 obrtaja (prema specifikacijama), a slobodnom procenom bismo rekli da rade čak i sporije od toga. Kada otvorimo vrata i stavimo ruku iza filtera, jedva da i osećamo neko pomeranje vazduha. Pošto na boku nema filtera za prašinu, naša preporuka je da skinete filtere sa vrata pa da hard diskovi makar malo uživaju u promaji. Da ne ostane ništa samo na rečima, pratili smo temperaturu hard diska u fioci sa i bez filtera. Tokom normalnog korišćenja računara, za surfovanje, Word, Photoshop… maksimalna temperatura hard diska je bila veća za dva stepena kad su bili postavljeni filteri.
5,25″ poklopci imaju mala krilca sa strane uz pomoć kojih ih možete odstraniti. Jednostavno stisnite krilca ka unutra i povucite ih prema sebi.
Dodaj komentar