Unutrašnjost
Zavirivanjem u unutrašnjost kućišta uočavamo još neke bele detalje. 5,25“ drajvovi nemaju fensi „šrafcigerless“ dizajn, ali je na raspolaganju šraf sa velikom glavom pa radove možete vršiti i bez alata. Standardnih mesta za 3,5“ uređaje ima osam i oni su raspoređeni u dva kaveza, gornji i donji.
Šine za hard diskove su sa strane osigurane sa po jednim šrafom koje možete odvrtati i rukama. Šine manje-više rade kao „tool less“ dizajn, ali će Vam za pričvršćivanje samih hard diskova trebati šrafciger. To i nije problem jer, kao što smo ranije spomenuli, uz propratnu opremu dobijate i mali šrafciger, a jedino će Vam to zašrafljivanje-odšrafljivanje oduzimati vremena.
Nosači hard diskova su od lima, što je veliki plus, jer plastične šine na koje smo se navikli imaju tendenciju da se lome. Nosači takođe imaju antivibracione gume na koje hard disk naleže i podržavaju dve metode montiranja.
U zavisnosti od toga da li vam je bitnija estetika ili funkcionalnost, antivibracione gume možete repozicionirati tako da vam konektori na hard disku budu okrenuti kako vama više odgovara.
Mana ovih metalnih nosača je što su poprilično zatvoreni sa donje strane gde se nalazi elektronika od diskova, a elektronika itekako voli da se hladi. Naravno, beli metalni nosači imaju predviđene rupe za montiranje 2,5“ diskova i SSD-ova. Malopre smo spomenuli da se diskovi „tovare“ u dva kaveza, pa ako vam je četiri mesta dosta za 3,5“ uređaje, gornji kavez možete odstraniti radi boljeg protoka vazduha ili zbog ekstra dugačkih grafičkih karti.
Ako vam je protok vazduha bitan, kao i broj hard diskova postoji rešenje. Hard disk kavez ne morate odstraniti, već ga možete zarotirati za 90°. Na ovaj način postižete bolje ubacivanje svežeg vazduha sa prednje strane i direktnije hlađenje hard diskova.
Gornji disk kavez je pričvršćen sa dva šrafa i u roku od nekoliko sekundi ga možete izvaditi celog.
U slučaju da ste sigurni da vam gornji kavez ne treba i bitna vam je estetika, plastične šine od kaveza takođe možete odstraniti. Za taj poduhvat ćete morati da odvrnete ukupno osam šrafova.
Uz pomoć konvertora sa 5,25“ na 3,5“ dobijate jedno ekstra mesto za regularan 3,5“ ili 2,5“ disk, u slučaju da ovo mesto ne iskoristite za card reader ili nešto slično.
Na mestu predviđenom za napajanje postavljene su četiri gumice za podupiranje i upijanje vibracija. Možete instalirati napajanje dužine do 175 mm bez toga da dođe do interferencije sa 140 mm ventilatorom odnosno, napajanje od 180 mm da nesmetano stane donji 120 mm ventilator. PCI/PCIe poklopci su pričvršćeni šrafovima sa velikom glavom, a u vertikalni slot ćete najverovatnije ubacivati fan controler koji dolazi uz kućište.
Tacna od matične ploče ima ukupno pet rupa za provlačenje kablova, a sve su opremljene kvalitetnim kederom. Dva mala otvora su gore, dva malo veća sa strane i jedan najveći dole. Dakle, rupe za kabliranje su odlično i strateški postavljene. Neki proizvođači dole kod napajanja stave dosta manje rupe usled čega sledi patnja od provlačenja naponskih kablova.
Otvor za montiranje procesorskog kulera je dosta velik, ali bi mogao biti i veći. Pojavom LGA2011 socketa i postojanjem matorih AM2 ploča kojima je socket poprilično visoko, postoje šanse da Vam otvor ove veličine neće biti od pomoći.
Svi kablovi koji dolaze sa prednjeg panela su crne boje i svi imaju standardni crni bužir. Ovo ne samo što sprečava kupusanje kablova već ima i estetske vrednosti. Još jedna korisna sitnica je da su kablovi od LED indikatora, reset i on/off dugmad u dve boje, crvenoj i crnoj, pa se već iz aviona vidi koja žica je predstavlja „+“, a koja „-„. Mada za reset i on/off dugmad ovo nije toliko važno, jer su u pitanju tasteri, ali je lepo videti da je Fractal o ovome vodio računa.
Iza tacne za matičnu ploču mesta ima na pretek, skoro 3 cm! U slučaju da višak prostora ne popunite kablovima, ovo mesto možete iskoristiti za sakrivanje cigareta od roditelja (šalimo se, naravno). Tacna je sa zadnje strane opremljena i sa šest kvačica za vezivanje kablova.
Za sam kraj ćemo razgolititi Arc Midi do gole metalne konstrukcije. Prednja maska se skida standardnim putem, povlačenjem donjeg dela prema sebi. Ovde nailazimo na treći 140 mm ventilator koji dolazi uz kućište, a odmah ispod njega imate mesto za još jedan 140 mm ventilator, što je u neku ruku i mana, jer je podržan samo taj format.
Ne samo da je 140 mm format podržan, nego zbog načina montiranja ventilator mora imati klasičan četvrtasti ram debljine 25 mm. Doduše, ovaj način montiranja obezbeđuje lak i brz način skidanja i postavljanja ventilatora bez dodatnog alata. Za filter se koristi tanki sunđer, koji uvek više volimo da vidimo umesto rupičastih plastika ili retkih mrežica. Filter, nažalost, nije odstranjiv.
Za prednju masku nisu vezani nikakvi kablovi, tako da pri skidanju morate obratiti pažnju samo na kablove ventilatora. 5,25” poklopci se vade iznutra.
Gornji poklopac se odstranjuje odvrtanjem dva šrafa i slajdovanjem prema nazad. Gornji deo jako podseća na prednji i tu isto imamo jedan ventilator koji dolazi uz kućište i isti filter od sunđera.
Dosad smo uvek uspevali proceniti koji su sve ventilatori podržani na osnovu rasporeda rupa, ali u ovom slučaju smo morali da se dohvatimo uputstva. Uputstvo kaže: 3x 120 mm ili 3x 140 mm ili 1x 180 mm + 1x 120/140 mm ventilator. Kao što smo i pretpostavili, bunile su nas rupe od 180 mm ventilatora. Zbog same konstrukcije, tj. upotrebe heksagonalnih mreža na gornjem delu kaveza, tu veoma lako možete kombinovati ventilatore raznih dimenzija jer su šanse veoma velike da će se motažne rupe poklopiti sa rupama u mreži. Primera radi, mi smo nagurali Cooler Master-ov 200 mm ventilator bez previše truda.
Postoji neko nepisano pravilo da su gornji ventilatori uvek izduvni. U slučaju da ih stvarno postavite tako i želite da imate maksimalni protok vazduha, gornji filter od sunđera možete i izvaditi. Moraćete malo da se igrate sa skidanjem mreže da biste stigli do sunđera, ali možda će se nekome te igrarije isplatiti u vidu nekoliko stepeni niže temperature.
Stranice su pošteno debele, čak 0,9 mm, ali su malo „labave“ iako iznutra imaju duplo savijene rubove. Ta labavost je proizvod minimalističkog dizajna kućišta. Zbog nepostojanja dodatnih linija, tj. savijanja, stranica se malo „klacka“ po dijagonali kad je skinuta. Na kraju krajeva, poenta debelog lima je da izdrži eventualna slučajna (ili namerna) šutiranja dok je stranica montirana.
Svi ventilatori koji dolaze uz kućište liče na Fractalovu R2 seriju. Fizički izgledaju isto, samo što je kod ovih upotrebljena „glossy“ plastika. Sva tri 140 mm ventilatora se vrte na 1000 obrtaja koje možete usporiti preko priloženog fan controlera.
Dodaj komentar