Spoljašnjost
Sada ćemo da vas zbunimo, pripremite se. Prednja maska izgleda kao neki futuristički dizajn iz 70-tih godina. Oble ivice, jedna boja, mali broj detalja… Minimalizam u pravom smislu je upravo ono što čini ovo kućište tako dopadljivim. Arc Midi će se dobro uklopiti u bilo kakav prostor, bili vi gejmer ili cenjeni biznismen.
Gore blizu same ivice je utisnut Fractal Design natpis, a odmah ispod na raspolaganju imate dva 5,25” odeljka, dok ostatak prednje maske čini ogromni 30 x 14 cm usis za ventilatore.
Fractal ide logikom da u današnje vreme retko ko koristi više od dva optička uređaja, a u tome da su dva otvora više nego dovoljna za prosečnog korisnika se i mi slažemo sa njima. Opet, razmislite dva puta o stavljanju optičkog uređaja jer danas već sve ide preko USB fleševa, a ubacivanje optike bi ubilo totalni minimalizam prednje maske. Zadatak ovog kućišta je, između ostalog, i da vas zbuni! Za fantastičan izgled prednjeg panela je odgovoran brušeni aluminijum. NOT! Cela prednja maska je od plastike, da… plastike!
Plastika ima istu teksturu kakvu bi imao i brušeni aluminijum i teško da bi iko vizuelnom inspekcijom mogao „provaliti“ da je plastika u pitanju. Sećate li se rečenice iz uvoda: „Koncept koji stoji iza Fractal Design-a je da se stvori proizvod sa primamljivim i prijatnim dizajnom bez ugrožavanja faktora kvaliteta, funkcionalnosti i cene”? Fractal je stavio plastiku koja je jeftina, izdržljiva i usput može da izgleda lepo. Ko bi rekao se ovako puno teksta može da se napiše o tako jednostavnom dizajnu?
Gornji deo se ne razlikuje mnogo od prednjeg. Tu su I/O konektori: USB 3.0, 2x USB 2.0, džek za mikrofon i slušalice, kao i dugmad za reset i on/off. U ovom trenutku možemo samo bacati “hejt” na plavi USB 3.0 konektor, jer nije crne boje. Ostatak je prekriven istom heksagonalnom mrežom kao i prednja maska. Mreža je ukupne površine 46 x 18 cm i dosta je čvrsta. Savija se pod prstima, ali ne ostaju udubljenja. U svakom slučaju, kućnim ljubimcima iznad 6kg težine ne savetujemo boravak na kućištu. Sunđer sprečava upadanje velikih komadića prljavštine, a usput se nećete nervirati da će Vam od gore upasti neki mali šraf koji vam veoma lako može pokvariti dan.
Plastika ne gornjem delu nije u fazonu brušenog aluminijuma već je korišćena obična rapava crna plastika na kojoj ne ostaju otisci prstiju. Dugmići su kvalitetni, imaju dubok hod, do slučajnog pritiskanja teško da može doći, a za reset dugme se posebno morate potruditi da ga stisnete. On/off dugme samo po sebi predstavlja indikator rada računara (plavi LED) i indikator aktivnosti hard diskova i optičkih uređaja (crveni LED).
Na levoj strani kućišta je apsolutno „ništavilo“, ravan lim i to je to. Desna strana je ništavilo sa ventilacionom rupom.
Otvor sa mrežom od krupnih heksagona je poprilično velik, 17 x 17 cm i time se pokrivaju ventilatori od 180 i 140 mm. 180 mm je poprilično nestandardna dimenzija, ali posao će više nego dobro odraditi i 140 mm ventilator. Ako želite sačuvati crno-belu temu kućišta, ovde možete ugraditi jedan Fractal Design R2 140 mm ventilator. Na kraju ćemo morati da damo jedan minus za ovaj bočni otvor. Na ovom mestu nema filtera za prašinu, što nam se ne sviđa, ali svaki korisnik može veoma lako dokupiti sebi neki filter standardne veličine, na primer 140 mm. Ali ako su 180 mm ventilatori retkost, šta da kažemo za 180 mm filtere? Ipak, možete se napraviti mudri i zarotirati stranice. Pošto je Arc Midi svakako dobro provetren, jednostavno stranicu sa otvorom stavite na desnu stranu, a ovu bez otvora na levu. Ako vam kućište stoji pored zida, negde gde se ne vidi desna stranica, niko neće ni zapitkivati ovu vašu “čudnu” odluku, a usput ćete imati manje problema sa prašinom.
Pogledom od nazad vidimo malo onog poznatog crno-belog Fractal momenta. Zadnji deo ima klasičnu “opremu” koju viđamo kod većine kućišta. To su: gumirane rupe za vodeno hlađenje, mesto gde se postavlja I/O lim, ventilacioni otvor sa podrškom za 120 i 140 mm ventilator, 7+1 ventilisanih PCI/PCIe slotova i naravno mesto za postavljanje napajanja koje možete montirati u oba “smera”. Gornji poklopac i stranice su pričvršćene sa po dva ručna šrafa, a stranice imaju i velika krilca radi lakšeg otvaranja.
Donji deo kućišta je opremljen sa velikim filterom i gumiranim nogama. Nogare su od plastike, ali svojim izgledom podsećaju na hromirani metal. Na Arc Midi-ju su korišćene dve različite vrste nogara, kako zbog estetskih, tako i zbog funkcionalnih razloga.
Prednji par je veći i estetski privlačniji, jer su one i više vidljive na kućištu. Zadnje nogice su fizički dosta manje i za to verovatno ima više razloga. Jedno je sigurno da je njihov proces proizvodnje jeftiniji, a drugo je da one zbog manjih dimenzija dozvoljavaju montiranje većeg filtera. Prisustvo antivibracione gume na nogarama toplo pozdravljamo, ali usput moramo upozoriti na njihovu visinu.
Celo kućište je odignuto oko 15 mm od poda što znači da nije preporučljivo postavljanje na guste i pufnaste tepihe jer će tim putem donje ventilacione rupe biti manje-više zapušene. Filter je morao biti velik, jer na donji deo možete montirati pored 120 mm ventilatora i jedan od 140 mm. U donjem velikom ventilacionom otvoru mogu uživati i napajanja koja koriste 140 mm ventilatore. Filter je veoma dobrog kvaliteta, jako je fina mreža, gustine skoro na nivou najlon čarapa. Nosači od filtera imaju blago proširen ulaz radi lakšeg “ubadanja” filtera na mesto.
Malo je čudno što o zadnjem i donjem delu kućišta možemo napisati više teksta nego o ostatku spoljašnjosti, ali upravo detalji na donjem delu govore o tome koliko Fractal dizajneri vode računa o funkcionalnosti svojih proizvoda.
Samim pregledom spoljašnjosti ste do sada mogli zaključiti da je Arc Midi jedno veoma dobro provetreno kućište.
Dodaj komentar