Unutrašnjost
Dublju inspekciju kućišta počinjemo sa odvrtanjem ručnog šrafa koji drži gornji poklopac. Već svi slutimo šta se krije ispod plastike, pa hajde to i da potvrdimo. Jeste, u pitanju je crni 200 mm izduvni ventilator!
Odmah pored se nalazi mesto predviđeno za još jedan 200 mm ventilator koji ćete morati sami da dokupite. Ovo skladište za ventilatore nudi i opciju montiranja 2 x 120 mm ventilatora ili 2 x 140 mm umesto velikana od 200 mm. Postoji veliki broj mogućih kombinacija ventilatora na gornjem delu, pa između ostalog ovde možete udomiti i 240/280 mm dual radijator.
Ako je radijator sa spoljašnje strane, debljina istog ne bi smela da prelazi 45 mm, a ako odlučite da ga montirate iznutra ne bi trebalo da bude deblji od 33,6 mm zbog moguće interferencije sa ostalim komponentama.
Zamerku upućujemo na gornji 200 mm ventilator, jer njegov veći deo prikriva lim od kućišta. 200 mm ventilatori jesu na neki način zaštitni znak HAF-a, ali zbog loše iskorišćenosti i nemogućnosti da 200 mm ventilator povlači dovoljno vazduha, možda bi bilo bolje umesto njih staviti dva od 120 ili 140 mm.
Plastični poklopac sa kojim se mogu prikriti sve ove silne varijacije ventilatora je izrađen od kvalitetne i čvrste plastike, ne škripi i ne savija se pri rukovanju. Čak i pre odstranjivanja istog, nismo imali osećaj labavosti ili da će poklopac možda otpasti, iako se do skidanja dolazi sa odvrtanjem samo jednog šrafa.
Ventilaciona rešetka ima finu “sendvič strukturu” koja uključuje gornji “mesh”, finu filter mrežicu za prašinu i velike plastične heksagone sa druge strane koji osiguravaju čvrstoću, ali se filter ne može skinuti.
Vreme je da škljocnemo ranije pomenutu kvačicu na levoj strani i da zavirimo u unutrašnjost HAF XM-a.
Mehanizam od kvake je malo škriputav, ali mu to nećemo zameriti jer je krajnje funkcionalan. Otpuštanjem mehanizma, stranica se odvaja sa gornje strane i pada prema vama. Stranica se sama od sebe zaustavlja na nekih 45° i ne ide dalje tj. ostaje tako da visi. Veoma pametno rešen sistem, jer sprečava da slučajno počupate neke kablove ako imate montirane ventilatore na toj stranici. Povlačenjem prema sebi stranica se veoma lako odvaja od ostatka kućišta.
Ventilaciono mesto je opremljeno sa filterom za prašinu i podržava jedan 200 mm ili dva 140 mm ventilatora. Filter „baš i nije neki“, više je samo neka vrsta tanke rupičaste savitljive plastike koja je pričvršćena sa četiri “push pin”-a. Rupe i neće zadržati puno prašine, sem ako stvari ne prepustite vremenu pa se tu stvori prirodni filter od većih komadića prašine koje će kasnije filtrirati sitnije čestice.
Potpuno crni enterijer je naravno obavezan i već prvim pogledom na unutrašnjost vidite da će kućište zadovoljiti zahteve naprednijih korisnika.
Radi bolje preglednosti, skinućemo i drugu stranicu koja se nakon odvijanja šrafova skida standardnom “old school” kliznom metodom prema nazad. Dok su nam pri ruci, da prozborimo par reči i o samim stranicama za koje je upotrebljen pošteno debeo lim od 0,80 mm.
Bočni paneli nemaju duplo savijen lim po rubovima, ali zato čvrstoj strukturi u velikoj meri doprinose duboke izbočine.
Prvo što primećujemo u unutrašnjosti je velika rupa za montiranje “backplate”-a, čak više od 20 cm široka. Sa ovolikim procepom su verovatno pokrili sve moguće matične ploče na tržištu.
Za montiranje 5,25” uređaja je obezbeđen “tool-less” metod, a odmah ispod njih se nalaze dve prethodno spomenute 3,5” “hot-swap” fioke. HDD kavez je napunjen sa šest šina za regularne hard diskove, a usput svaki podržava i 2,5” drajv-ove.
Za montiranje 3,5” diskova vam ne treba alat i nosači za njih su opremljeni sa antivibracionim gumama dok su za montiranje SSD-ova i diskova manjeg formata potrebni šrafovi i šrafciger. HAF XM je u startu spreman da primi osam 2,5”/3,5” uređaja za skladištanje podataka, plus ima jedno mesto iza matične ploče za montiranje 2,5” diska.
Još jedna opcija kaveza je mogućnost montiranja dva 120 mm ventilatora za šta je Cooler Master obezbedio i potrebne šrafove. Gornji HDD kavez se može rastaviti po potrebi, ali time gubite tri šine i montiranje jednog 120 mm ventilatora.
Neko će ovo iskoristiti za montiranje ekstremno dugačkih grafičkih karti (do 465 mm), a neko će da ukloniti stranicu kaveza čisto radi estetike.
Sama “tacna” za montiranje matične ploče ima četiri glavne gumirane rupe za kabliranje i još dva dodatna manja bez zaštitne gume, a sa zadnje strane postoji 13 malih krilaca za vezivanje kablova za šta su obezbeđene i vezice.
Iza tacne na raspolaganju imate više nego dosta mesta za kablove, a najzanimljiviji adut XM-a je ono što i HAF X poseduje – klizni plastični poklopac koji služi da prikrije višak kablova u slučaju da nemate modularno napajanje.
Na mestu predviđenom za napajanje postavljena je uzdužna gumena antivibraciona traka na koju treba da naleže sāmo napajanje.
Na ovom delu se susrećemo sa možda najvećim propustom ovog kućišta. U pitanju je filter za prašinu koji je iste sorte kao i onaj sa kojim smo se susreli na stranici. Nije problem što je u pitanju tanka rupičasta savitljiva plastika koja i nije pravi filter… “Žuti karton” dodeljujemo pristupačnosti ovog filtera. Naime, da biste očistili ovaj filter, morate prvo odstraniti napajanje, a to i nije neki srećan zadatak kada za to dođe vreme.
Kao mali estetski detalj, svi kablovi koji idu sa prednjeg I/O panela su crni. Kućište je prepuno detalja, ne možemo ih sve ni opisati, pa u prilogu dajemo seriju fotografija “Zanimljivosti iz unutrašnjosti”.
Plastifikacija je kvalitetna, kako na metalnom skeletu, tako i na spoljašnjim delovima, što ćemo i potvrditi makro fotografijama.
Za sam kraj ćemo kompletno da “oderemo” kožu sa kućišta skidanjem prednje maske. Imajte na umu da radi skidanja maske morate prvo izvaditi “hot swap” fioke, što je i naznačeno u uputstvu, inače su velike šanse da slomite nešto.
Živimo u vremenu kada kućište više nije samo neka “kutija” gde ubacujete komponente i čitanje uputstva pre upotrebe postaje obavezna stvar. Prednja plastika se skida standardnom metodom povlačenja donjeg dela maske prema sebi.
Iza maske otkrivamo mrežu od krupnih heksagona i 200 mm providni ventilator sa crvenim LED-ovima na čije mesto možete staviti jedan ventilator od 120 mm, 140 mm ili dva od 120 mm. Cela prednja maska, pa i 5,25” poklopci su faktički filteri za prašinu gde je donji deo u veoma sličnom maniru kao i gornji poklopac i nažalost filter nije odstranjiv.
5,25” poklopci se veoma lako vade što je veoma praktično i kada čišćenje od prašine dođe na red.
Dodaj komentar