Spoljašnjost
Ono što nam prvo upada u oči je prednja maska, koja inače izgleda fenomenalno i to mogu potvrditi čak i pripadnice lepšeg pola. Želeli bismo da upoznamo dizajnera ovog prednjeg panela i da se rukujemo sa njim. Može se reći da ćete biti na gubitku ako kupite ovo kućište, a ne stavite ga na neko dobro vidljivo mesto. Maska ne izgleda previše minimalistički, a nije ni načičkana detaljima, jednostavno ostvarena je savršena ravnoteža detalja u kombinaciji sa neutralnim bojama.
Sastav maske uključuje crnu, blago rapavu plastiku i tzv. brušeni aluminijum. Pozdravaljamo upotrebu rapave plastike, jer će vas ona “štititi” od nepoželjnih otisaka prstiju i učiniće prašinu koliko toliko neprimetnom.
Nasred većeg parčeta aluminijumske ploče se nalazi dobro prepoznatljiv Cooler Master logo, a manje parče zapravo igra ulogu 5.25” poklopca.
Prednji panel je opremljen sa dva standardna USB 2.0 priključka, jednim USB 3.0 konektorom, ulazom za mikrofon i standardnom rupom za audio džek koji podržava AC97 / HD Audio.
Power i reset dugmići su veoma kvalitetni, nisu previše mekani i nemaju ni dubok ni plitak hod tako da je malo verovatno da ćete ikada slučajno pritisnuti reset ili power dugme. Dugme za paljenje računara na sebi ima plavi LED i isti takav LED je odabran i za pokazivanje aktivnosti hard diskova i optičkih uređaja.
Mnogi plavi LED nalaze iritantnim, ali iz nekih razloga je ova vrsta LED-ova postala standard. LED-ovi koje je Cooler Master odabrao nisu blještavi čak ni u mraku, ne svetle previše i nisu iritantni.
Ostatak spoljašnjosti kućišta uglavnom čine četvrtaste ventilacione rupice. Rupe za ventilaciju na gornjoj strani grupisane su na četvrtastom ispupčenju koje razbija monotoniju spoljašnjeg lima, tik iznad mesta koje je predviđeno za montiranje napajanja.
Ispod ovih rupa je ubačena i fina rupičasta mreža (mesh) koja je tu kako zbog neke zaštite od prašine, tako i da onemogući upadanje većih komada prljavštine ili drugih neželjenih objekata. Pozdravljamo ovaj potez jer ova mrežica između ostalog, služi i da spreči paranoju ljudi, poput našeg autora, da će upasti neki mali šraf u kućište i napraviti im kratak spoj. Sa zadnje strane možemo primetiti ispupčeni nosač za napajanje, malo ventinacionih rupa, mesto za I/O lim, dva slota za PCI/PCIe uređaje i jednu rupu prečnika 25 mm za eventualno eksterno vodeno hlađenje ili za šta vam već zatreba ta rupa.
Nosač od napajanja je fiksiran sa četiri šrafa i može se skinuti što će vam verovatno znatno olakšati posao montiranja napajanja. Napajanje se može montirati da uvlači vazduh sa gornje strane ili da izbacuje topli vazduh iz unutrašnjosti, kako kome više odgovara. Jedino ćete morati obratiti malo pažnje pri odabiru napajanja da ne uzmete neki koji ima previše ispupčenu zaštitnu rešetku. U suprotnom ćete možda biti i primorani da ukolinite zaštitinu rešetku sa napajanja da biste ga mogli montirati, bez obzira na to kako ga želite okrenuti.
Poklopci od PCI/PCIe slotova su zavrnuti sa tzv. ručnim šrafovima i sa ista takva tri šrafa je pričvršćen poklopac od celog kućišta, te vam za osnovne radove šrafciger nije potreban.
Prevrtanjem kućišta nailazimo na četiri dosta visoke plastične nožice. Nismo previše oduševljeni krutim nožicama, bilo kakav vid antivibracionog materijala bi bio više nego dobrodošao.
Ovom detaljnom analizom smo završili pregled spoljašnjosti i vreme je da polako skinemo poklopac i zavirimo u unutrašnjost kućišta. Usput ćemo izanalizirati i limeni poklopac dok ga nismo ispustili iz ruku. Naime, mrežica na gornjem otvoru narušava konzistentnost četvrtastih rupa što će nekome možda uticati na estetski izgled, a u slučaju da nekome zasmeta, mrežica se dosta lako može odstraniti sa unutrašnje strane.
Kvalitet samog lima je na zadovoljavajućem nivou, debljine je 0,8 mm sa odličnom završnom obradom. Ventilacione rupe i sve druge perforacije nemaju oštre ivice ili greške. Na zadnjem delu su takođe prisutna tri mala “krilca” za lakše hvatanje i skidanje poklopca.
Dodaj komentar