Spoljašnjost
Kao što smo već spomenuli CM Storm Trooper će se najviše dopasti gejmerima, jer poseduje taj “urbani vojni” izgled. U pitanju je dizajn koji ili osvaja korisnike ili ih odbija, ali niko neće biti ravnodušan. Ipak, mišljenja smo da je Cooler Master uspeo sa ovim projektom da dođe do toga da će retko ko reći da mu je dizajn ružan. Jeste “nabudženo”, ali je nekako urađeno sa stilom. Nama se svidelo u svakom slučaju.
U nastavku teksta potrudićemo se da Vam prenesemo ono što ne može sa sigurnošću da se zaključi sa slika. Konstrukcija kućišta je napravljena od čeličnog lima, a isto važi i za bočne stranice koje su simetričnem ali ne i identične. Naime, leva bočna strana je logično rupičastija jer se u tom delu obično nalazi grafička karta, pa će to pomoći boljoj provetrenosti.
Kao što se može zaključiti, stranice su izbočene, a to je pored dopadljivog dizajna pomoglo lakšem kabliranju, ali o tome nešto kasnije, dok vi pogledajte sliku ispod i biće vam jasno koliko tu prostora ima. Naravno, na bočnu stranicu koju češće skidamo je moguće montirati dva ventilatora prečnika 120mm i tako poboljšati hlađenje grafičke karte ili grafičkog sistema.
Debljina stranica je pažljivo odmerena, s obzirom na činjenicu da ih nije bilo lako saviti i izvitoperiti, a završna obrada je odlična.
Prednja maska je zadržala stare “manire” sopstvenog uklanjanja, pa smo i ovde naišli na “klik” metodu, odnosno skidanje maske povlačenjem ka sebi. Stara, jednostavna i proverena metoda. Sve je veoma kvalitetno odrađeno i nismo imali problema prilikom skidanja, jer je reč o kvalitetnoj plastici.
Prednjom maskom dominiraju otvori za 5.25” uređaje kojih ima ravno devet! Jedan od tih otvora se može koristiti i za 3.5” uređaje, što pozdravljamo, te u isti možete smestiti neki manji fan kontroler ili neki čitač kartica, koji često dolaze u 3.5” formatu. Maske su istovremeno i filteri protiv prašine, a s obzirom na to koliko ih je lako demontirati i čišćenje kućišta će biti lako.
Logo kompanije je smešten u donjem delu, ali taj deo na svu sreću nije samo tu da ulepša kućište.
Ispostavilo se da je reč o skrivenoj komori u kojoj smo na kraju našli proratni paket, iako smo pre toga prosečno ispaničili gde su šrafovi, vezice, beeper i sl…
Potrebno je samo odšrafiti dva šrafa i skrivena fioka je u pogonu. Ako nabavite neki mali katanac, samo teška provala će vam oduzeti to što ste želeli da sakrijete, dok na LanParty-u sigurno nećete doći u situaciju da vam neko ukrade neku dragocenost. Ipak, ako je taj neko uspeo da vam odnese celo kućište, a da vi to ne primetite, izvinite, ali možda bi ste mogli da razmislite o naočarima (možda, bolje reći “teglama”) :-). Bilo kako bilo, veoma korisna stvar i pravi potez inženjera CM-a.
Ipak, tu se priča oko prednje maske ne završava, a u gornjem delu je pozicioniran “X-Dock” u koji možete na brz način da instalirate 2.5” HDD ili SSD. Naravno, primena ovog rešenja ima u nekim situacijama veliku upotrebnu vrednost. Primera radi, možete da po gašenju mašine izvadite na LanParty-u SSD ili HDD na kome vam stoje bitni podaci ili da jednostavno u X-Dock-u držite vaš SSD na kome je operativan sistem i sl.
Bilo je nemoguće, a ne primetiti ručku za nošenje na gornjoj strani kućišta. Podigli smo kućište i propisno zavitlali skoro 14kg sa idejom da vidimo koliko su ručka, kao i plastika, kvalitetni na tom delu kućišta. Ukratko, CM Storm Trooper je prošao sa odličnom ocenom. Svidelo nam se što je sve ojačano sa metalnim limom, nije bilo nikakvog klimanja ili krckanja. Uspeh više je što vi sigurno nećete morati da “vitlate” sa kućištem na LanParty-u – osim naravno ako vi niste taj koji je nešto ukrao i beži, a posedujte ovo kućište :D.
Ono što je posebno pohvalno je što je ručka gumirana sa donje strane, a sve je urađeno tako da ćete teško doći u situaciju da vam kućište ispadne iz šake ma koliko da je ista znojava (primer autora: ovo ne treba bukvalno shvatiti).
Očekivano, jer je bilo mesta na pretek, implementiran je filter za prašinu koji se lako može ukoniti kada dođe vreme za čišćenje ili usisavanje. Jednostavno, taj posao vam neće pričinjavati nezadovoljstvo.
I/O panel je vrhunski rešen, a sigurno će se svideti svakom gejmeru.
Tasteri za startovanje i restart računara su lako primetni, a bićete “šampion” ako promašite power taster. Mic in i line out konektori su tu, a postoje čak četiri USB priključka, od čega su dva 2.0, a dva 3.0 tipa. To će se svideti svim gejmerima jer će moći recimo četiri joypad-a da priključe bez „akrobatike“.
Cooler Master nas je navikao na kontroler broja obrtaja ventilatora, a isti je i ovde pristutan. Putem „+“, odnosno „-“ tastera, povećavate odnosno smanjujete broj obrtaja ventilatora. Sve je ispraćeno u šest koraka sa zvukom koji je sličan beeperu na matičnoj ploči. Naravno, pored te mogućnosti ostavljena je i mogućnost da pritiskom na jasno označen taster ugasite osvetljenje na ventilatorima, što pozdravljamo. Jednostavno, lepo je bilo videti da postoji ta mogućnost. Inače sami ventialtori svetle nenametljivim svetlom i neće vam „parati“ vid u mraku.
Što se tiče samog hlađenja, ventilator promera 200mm, koji se nalazi na vrhu kućišta, se okreće 1000 puta u minuti i generiše buku od 23 dBA. Ventilator na zadnjoj strani kućišta generiše buku od samo 19 dBA i obrće se do 1200 RPM, dok dva ventilatora od 120mm generišu buku od 17 dBA i takođe se okreću na 1200 RPM. Sveukupno gledano, kućište je tiho kada se sve svede na četvrti podeok kontrole broja obrtaja putem ugrađenog fan kontrolera. Na svu sreću, nema nikakvog zveckanja kućišta, pa je ukupan utisak da je Cooler Master uspeo odlično da zaokruži priču na taj način da je CM Strom Trooper i tiho i performativno kućište po potrebi.
Sa donje strane kućišta se nalaze četiri nožice izrađene u kombinaciji metala i plastike. I ovde nailazimo na filtere za prašinu koji se faktički prostiru celom dužinom donje strane kućišta. Naravno, način ukalanjanja istih je pojednostavljen maksimalno. Svidelo nam se što je moguće montirati na tom mestu dva dodatna ventilatora od 120 mm.
Za sam kraj spoljašnosti CM Storm Trooper kućišta smo ostavili opis zadnje strane koja je odlično rešena, baš kao i ostatak spoljašnosti ovog modela.
Tu je sigurnosni sistem za “zaključavanje” miša i tastature, a pravu vrednost istog ćete osetiti prvi put kada budete morali da napustite svoj računar na nekom turniru. Rupe za creva potencijalnog vodenog sistema hlađenja su prisutne, te smo smo izmerili njihov prečnik pa bacite pogled na slike iznad. Ono što ima posebnu vrednost je čak 9 PCI/PCIe ležišta, a svidelo nam se što su zaštitne šine rupičaste. Verovali ili ne, ovo može mnogo da pomogne hlađenju, pogotovo u Sli i CrossFire režimu grafičkih karti. Sve u svemu, Trooper je bio odličan, gledano spolja.
Dodaj komentar