Unutrašnjost
Za početak tu je jedna slika u visokoj rezoluciji koja pokazuje unutrašnjost Smart Box-a.
Kao što možete videti kabliranje je dobro urađeno i obzirom na pozicije ostalih uređaja teško da je moglo mnogo bolje.
Od dodatnih kablova tu su molexi, SATA kablovi, kao i jedan PCI-e 6 pinski konektor.
Ako ste pažljivo čitali specifikacije napajanje koje Smart Box koristi je Blueberry PSB520 deklarisane snage od 520W.
Napajanje poseduje 12-cu što obično garantuje tiši rad on napajanja koje koriste 8-cu za hlađenje. Specifikacije napajanja nisu uopšte sjajne, jer ako pogledate pažljivo ono poseduje samo jednu +12V granu koja pruža samo 14A. Viđali smo firmirana napajanja manje snage koja su davala više A na +12V grani.
Napajanje ne poseduje CPU 8pin konektor, već samo 4 pin, koji je i povezan na matičnu ploču koja poseduje 8pin. Ovo bi mogao predstavljati problem ako se planira u budućnosti zameniti procesor sa nekim jačim.
Srce sistema čini Intel Pentium G3258 CPU, čiji je radni takt na 3,2GHz, i koji ima dva jezgra bez HT-a. Ovaj CPU je poseban zato što ima otključani množilac i moguće ga je vrlo lako overklokovati.
Pošto ovaj CPU nije veliki potrošać hladi ga BOX kuler, koji je sasvim dovoljan da ga drži hladnim na default frekvenciji, a da se pritom ne „dernja“.
Što se tiče matične ploče kao izbor je pao na ASRock Z97 Anniversary koja je specijalno pravljena za ovaj CPU, ali naravno može da ugosti i druge procesore sa LGA1150 socketom.
Ova matična ploča poseduje 4-faznu naponsku za CPU, Premium Alloy Choke, NexFET MOSFET-e, kao i Sapphire Black PCB.
Od mogućih proširenja su dva PCI slota, kao i tri PCI-e 1x. Tu su i šest SATA III portova od kojih su dva iskorišćena za optiku i HDD.
Ono što je dobro je da je ASRock ploči postavio odličan Intelov gigabitni LAN – I218V, kao i ELNA audio kondenzatore, koji bi trebalo da smanje šum.
Kao audio čip je korišćen ALC887 7.1 kodek, koji nije napredan kao noviji ALC1150, kojeg većina Z97 matičnih ploča koristi. Takođe audio kodek nije oklopljen, niti postoji EMI barijera što će sigurno uticati na audio rezultate i kvalitet zvuka.
Memorija koja je ugrađena je Crucial na 1600MHz i to samo jedan modul kapaciteta 8GB, tako da je aktiviran samo single channel režim. Za gejming je 8 GB sasvim dovoljno, a možda bi bilo bolje da su korišćena dva modula od 4GB, jer ploča poseduje 4 memorijska slota, omogućava ugradnju do 32GB memorije, i ima podršku za XMP profile.
Izbor grafičke karte će obradovati mnoge, jer je GeForce GTX750Ti poznat kao karta srednje klase koja malo troši i ne traži dodatan PCI-e konektor za napajanje. Proivođač ovog modela je Gainward i poseduje jedan ventilator, koji u radu nije bučan. Njena dužina je vrlo mala i sa lakoćom je stala u Smart Box.
Ono što je posebno u ovoj konfiguraciji, nažalost nije SSD, već Seagate HDD kapaciteta 500GB. U pitanju je 2,5“ tanki (visina od 7mm) hibridni drajv oznake ST500LM0 koji poseduje NAND od 8GB, na koji se keširaju najčešće korišćene aplikacije što bi trebalo da drastično ubrza rad u Windowsu (tj. ubrza odziv aplikacija) što ćemo i proveriti.
Kao optički drajv je iskorišćen DVD rezač kompanije Toshiba-Samsung, a ispod njega postoji dovoljno mesta da se ugradi još jedan uređaj male visine – recimo neki SSD.
Prelazimo na overklok potencijal, da vidimo šta može novi otključani Pentium…
Dodaj komentar