Spoljašnjost
Kada smo otpakovali Smart Box N3258 prvo što smo uočili je kompaktno kućište koje na nema 5,25“ slotove, osim jednog koji je već zauzeo Toshiba-Samsung SH-224DB DVD rezač. U specifikacijama stoji da je u pitanju M46 kućište, a u Pin ponudi jedino kućište sa ovakvom oznakom je Blueberry BC-MC46-520 koje dolazi u paketu sa 520W napajanjem, ali to kućište nimalo ne liči na ovo koje koristi Smart Box N3258, niti drugi modeli sa njihove stranice sa ponudom kućišta. Sasvim je moguće da je ovo kućište specijalno izrađeno za Smart Box modele, i da će ih osim N3258 biti više u ponudi.
Na mestu gde bi trebalo da stoje 5,25“ i 3,5“ uređaji stoji plastika u „piano“ finišu koja je pravi magnet za otiske prstiju i prašinu. Na njoj je naštampana Smart Box oznaka koja uspešno razbija monotonost prednje stranice kućišta.
Prednji I/O panel čini power dugme, reset taster, dva USB 2.0 porta, kao i front audio konektori zajedno sa power i HDD indikatorima. Voleli bi smo da se na I/O panelu pojavio barem jedan USB 3.0 port.
Na dnu, je kao što smo već rekli pozicioniran optički drajv, što i nije najbolja pozicija ako Vam je kućište pozicionirano na podu, jer ćete prilikom ubacivanja diska morati da se saginjete. Mada imajući u obzir digitalnu distribuciju igara, koja je uzela maha, postoji verovatnoća da ćete optički drajv koristiti vrlo retko.
Leva bočna stranica, koja je izbočena ka vani, ima mesto za ugradnju ventilatora prečnika 120mm, radi efikasnijeg hlađenja.
Nažalost druga bočna stranica nije ispupčena, ali zato ima zanimljiv oblik koji liči na kvadrat u kvadratu. Videćemo kako će ovo uticati na kabliranje, kada otvorimo unutrašnjost.
Na vrhu kućišta vidimo dva odvojena sistema sa rupicama. Na prvi se može ugraditi izduvni 12cm ventilator koji će izbacivati topao vazduh, dok drugi sistem služi da napajanje izbacuje topao vazduh.
Imajući u vidu položaj napajanja ono će uvlačiti kroz sebe deo toplog vazduha koji generiše CPU i izbacivati ga van što nikako nije dobro rešenje, ako želimo da nam napajanje što duže radi. Obzirom da je u pitanju konfiguracija koja malo troši zagrevanje ne bi trebalo da bude preveliko i ono ne bi trebalo da utiče mnogo na performanse i radni vek ugrađenog napajanja.
Na dnu se nalaze četiri plastične nogare koje odvajaju dno kućišta od poda.
Ako dobro zagledate dno videćete pozicionirane otvore za hlađenje, i upravo na tim mestima se može ugraditi tanki 2,5“ uređaj (SSD/HDD).
Leva bočna stranica se otvara uz pomoć šrafa sa velikom glavom tako da ju je moguće lako skinuti i ugraditi bez dodatnog alata, što svakako pozdravljamo.
Zadnja stranica kućišta ima još jedno mesto za 8/9cm ventilator, dok nema nikakvih rupica za vodeno hlađenje što i ne čudi, niti je potrebno.
Od konektora tu su dva USB 2.0 porta, PS/2 combo, HDMI, 4 USB 3.0 porta, mrežni i 3x 3,5mm konektora za audio. Grafička karta pruža VGA i DVI-D konektore.
Dodatni uređaju koji se povezuju na matičnu ploču, kao što je grafička karta, se sa običnim šrafovima kači na kućište tako da je u ovom slučaju potreban alat.
Debljina lima bočne stranice iznosi 0,51mm, što nije na nivou kućišta srednje klase, ali je dovoljno da se lim ne savija baš lako.
Prelazimo na unutrašnjost…
Dodaj komentar