Rezultati u sintetičkim programima
Fritz Chess
Fritzchess je benchmark koji simulira brzinu izvršavanja poznatog istoimenog šahovskog programa (Made in Germany J). Ovaj program je pokazatelj brzine izvršavanja ALU operacija procesora i pokazatelj performansi prediktora grananja u procesoru. Takođe je dobar pokazatelj rada mikroarhitekture procesora sa radnom memorijom (RAM).
Intelov i5 sa Ivy Bridge jezgrom u ovom testu pokazuje oko 20% bolje rezultate nego desktop konfiguracije sa AMD-ovim quad core procesorima na jednakom kloku. Ipak zaostatak je primetan u odnosu na octacore, a glavni razlog za to je manji broj threadova i jezgara. Da je kojim slučajem i7 bio u konfiguraciji, razlike bi bile drastično manje u ovom multithreadovanom testu.
Geekbench 2.4
Još jedan sintetički test. Ono po čemu je interesantan je to da je postoji na više platformi, uključujući Mac OSX, Windows, Linux, Android i iOS. Bukvalno možete porediti vaš „fancy“ pametni telefon i desktop PC. Ovaj sintetički benčmark meri integer, floating point i memorijske performanse. Integer, odnosno celobrojne performanse procesora mere se tako što se izvršavaju algoritmi za tekst kompresiju, dekompresiju, kompresiju i dekompresiju slika, kao i izvršavanje programskog koda Lua jezika. Program testira single i multithread performanse. Brzinu rada sa pokretnim zarezom, odnosno Floating Point performanse testira tako što izvršava algoritme za računanje Mandelbrotovih fraktala, skalarni proizvod, kao i proizvod matrica.
Geekbench koristi isti endžin i za Android i Intel x86 verziju, pa su rezultati ove dve različite mikroarhitekture uporedivi. Jasno je da znatno kompleksniji Ivy Bridge ima značajnu prednost kada su u pitanju procesorski zahtevne operacije. Naročito velika razlika primećuje se u radu sa memorijom. Rad sa celim brojevima je 5x brži na Ivy Bridge-u u odnosu na Arm Cortex A9, a sa pokretnim zarezom 3,1x. Naravno i ovaj test je multithreadovan, pa pobedu odnosi desktop mašina sa 8 thread-ova.
Passmark Performance Test v8.0
Performance test, kompanije Passmark služi da precizno izmeri performanse procesora, kao što su integer, floating point, SSE, ali i nekoliko realworld scenarija. Ovaj test služi da istestira kompletan sistem pored procesora, tako da testira i brzinu rada 2D i 3D grafike.
Passmark za x86 pokazuje bolje rezultate na procesorima sa više jezgara i threadova. nVidia GT730m je znatno slabiji GPU od AMD HD6850, ali i znatno manje troši. Zapravo, potrošnja ovog GPU-a nije uporediva ni sa jednim klasičnim desktop rešenjem.
Android rezultati nisu uporedivi sa x86 desktop pa smo zbog toga postavili posebnu tabelu za tablet. Ovi rezultati su uporedivi sa smartphone-ovima i tabletima baziranim na Tegra 3 čipu.
Crystal Disk Mark x64
Crystal disk mark je aplikacija koja služi za testiranje brzine rada sa hard diskovima i SSD uređajima. Brzina drajva je krucijalna za rezultate u ovom testu, ali isto tako je bitna i brzina kojom matična ploča sarađuje sa kontrolerom na SSD uređajima. U zavisnosti od implementacije kontrolera, BIOS-a i kontrolera na SSD drajvu, zavise u velikoj meri i performanse u ovom testu. U pitanju je sintetički test koji testira nekoliko scenarija u radu sa drajvom. Sekvencijalni upis i čitanje velikih blokova podataka je najbrže, zatim random upis i čitanje blokova od po 512KB, kao i veoma čest slučaj sitnih fajlova – rad sa blokovima od po 4K (što odgovara veličini bloka na NTFS particiji), sa i bez NCQ – naitive command queueing. NCQ mnogo zavisi od implementacije BIOS-a kao i od samih kontrolera. Neki SSD drajvovi ne podržavaju NCQ, koje inače služi za pametno keširanje blokova.
Možda najveća zamerka u ovoj konfiguraciji je izbor hard drajva umesto SSD-a. Razlika je očigledna u odnosu na SSD, ali za jedan hard disk brzina transfera je veoma dobra.
Dodaj komentar