Dizajn i rešenja
Vodeni sistemi koji se ugrađuju u 5,25” podeoke nisu nikakva novina i ovakva rešenja su već dugo na “IT sceni”. Opet, ako neko ne zna po kom principu funkcionišu ovakvi vodeni kuleri, eto prilike da se detaljno upozna sa takvim sistemom.
Naspram nekih All-in-one rešenja, pumpa se nalazi daleko od procesora i u celu priču je uključen i rezervoar. Deo koji se ugrađuje u dva 5,25” podeoka u sebi sadrži pumpu, rezervoar, radijator i jedan ventilator. Dodajte tome još creva i vodeni blok i imate kompletan kuler.
Maska od, da tako kažemo, “mehaničkog dela” kulera je veoma suptilnog dizajna. Mogli bismo reći da neki poseban dizajn uopšte i ne postoji. Možda su tradicionalne stvari u pitanju jer su proizvodi Bigwater serijala i do sada težili jednostavnom izgledu.
Ovo je sa jedne strane malo razočaravajuće, ali neki moderi će se obradovati jer će sa malo truda i obrade izmeniti izgled po želji. U gornjem levom uglu se nalazi Thermaltake logo, prekoputa u gornjem desnom uglu je potenciometar za podešavanje brzine ventilatora, u srednjem pojasu je levo orijentisan prozor od razervoara, a ispod ukrasne srebrne linije je Bigwater 760 Pro oznaka. Cela konstrukcija je veoma robusna i možemo reći da je utrošena poštena količina materijala. Skelet je od metala i u njega su sa obe strane urezane rupe za šrafove kojima se pričvršćuje za kavez od kućišta. Običaj je da se rupe označe tipom navoja, a to u ovom slučaju nije urađeno, pa vam mi možemo reći da rupe primaju šrafove sa M3 navojem kakvog koriste i optički uređaji.
Cela konstrukcija je dugačka oko 25,5cm zajedno sa radijatorom koji malo viri na zadnjoj strani. Oko kompatibilnosti sa raznim kućištima će sigurno biti neslaganja. Osnovni metalni skelet je odprilike 21cm dužine i da biste imali lep računar, on mora da uđe do kraja. Korisnik mora sam da prostudira da li će imati mesta za radijator i cevi.
Prvim pogledom na “hardverski deo” kulera možemo videti i pojedinačne delove. Radijator od 120mm ima deset jasno vidljivih vodova za tečnost i na njega su direktno povezni pumpa i rezervoar. Naravno, logično je da su pumpa i rezervoar takođe direktno povezani. Sama oprema bez tečnosti u sebi teži impresivnih 1570g, što opet potvrđuje da Thermaltake nije štedeo na materijalu.
Pumpa uopšte nije naivnih dimenzija, slobodno možemo reći da je dva puta veća od neke klasične All-in-one pumpe. Nemamo sumnje da je ova pumpa sposobna da se izbori sa kompletnim vodenim sistemom sa više radijatora i vodenih blokova. Nije pumpa džabe deklarisana na protok od 500 litara po satu.
Pumpa se povezuje preko 3 pin konektora koji vodi od ventilatora i fabrički nemate opciju podešavanja brzine. Svako ko je iole spretniji oko hardvera će sa lakoćom priključiti pumpu na fan controler ili neki drugi vid regulacije brzine.
Dizajn radijatora podseća na vazdušne kulere sa listićima i toplotnim cevima. Naspram čestih rešenja kod radijatora gde je tanka traka aluminijuma ili bakra ispresavijana među vodovima, Bigwater ima klasične aluminijumske listiće koji su presovani na cevi. Radijator izgleda ozbiljno, ostaje nam još samo da utvrdimo kako će se ovakav dizajn pokazati sa performansama.
Spoljašnji deo radijatora je oko 33mm debeo, što je ujedno i efektivna debljina jer sama rebra prave oblik radijatora. Aluminijumski listići na radijatoru imaju zanimljive i veoma atraktivne šare.
Rezervoar je od providne, tzv. dimljene plastike, a od gore ga krasi veliki šraf. Ovo je zapravo poklopac od otvora gde se rezervoar, kao i ceo sistem može puniti tečnošću.
Pumpa i ventilator se napajaju preko jednog tropinskog kabla dužine 35cm. Kabel je presvučen gustom crnom presvlakom.
Radijator je opremljen jednim 120mm ventilatorom sa plavim LED lampicama. Ranije smo već komentarisali „ultra low noise“ reklamu za ovaj ventilator. Jeste da se brzina ventilatora može podešavati potenciometrom, verujte nam na reč, ništa što se vrti na 1600 obrtaja ne može se okarakterisati kao „ultra tiho“. Pored toga, maksimalna brzina ventilatora ide do „tajfunskih“ 2400 obrtaja u minuti. Ventilator ima poseban 2 pinski priključak koji vodi do potenciometra za regulaciju brzine.
Vodeni blok je uvek svetla tačka jednog ovakvog sistema, oni barem dobijaju najviše pažnje. Vodeni blok mora biti lep, jer ako imate ružan blok, upropastili ste ostatak estetike računara.
Nekima ovo naravno nije bitno, ali onima kojima je stalo do estetike, Bigwater 760 Pro ne može biti loš izbor. Vodeni blok uz ovaj kuler je astronomski korak unapred naspram bloka koji dolazi uz Bigwater 760 Plus.
Pre nego što pređemo na tehničke specifikacije bloka, ima jedna reč koja savršeno opisuje njegov izgled. Sexy! Dakle, blok je od bakra i očigledno je da je presvučen tankim slojem nikla radi prevencije korozije. Blok je fabrički opremljen sa tzv. „brabed“ fitinzima. Veoma dobra i korisna stvar je da fitinge možete odvrnuti i zameniti nekim željenim modelima. Ovi fitinzi koriste sveopšte rasprostranjeni G1/4“ standard širine i navoja. Ovakve fitinge je preporučeno i poželjno koristiti sa šelnama ili nekim vidom steznika.
Odvrtanjem fitinga možemo bolje videti unutrašnjost bloka i strukturu. Za sam kraj smo se pozabavili ravnoćom vodenog bloka i tu smo naleteli na loše vesti. Kontaktna baza ide u blagi „špic“, a sa fotografije možete videti da je ispupčenje tačno u centru bloka jako izraženo. To znači da će blok biti više nagnut ka jednoj strani, jer na jednu stranu mora da povuče. Ovu pretpostavku potvrđujemo i sa fotografijama otiska paste na procesoru i bloku, gde se jasno vidi da se pasta istisnula samo sa jedne strane, dok sa suprotne strane pasta nije došla ni do ivice.
Prava je šteta što blok ispoljava ovakve osobine, a mi smo se baš obradovali kad smo videli savršeni mirror finiš kontaktne površine.
Cevi za montiranje ima pregršt, u većini slučajeva ćete morati skraćivati creva po meri. Mi kad smo sklapali sistem imali smo samo 10tak centimetara viška creva. Tečnosti za hlađenje je ostalo jako malo u bočici nakon punjenja, pa pazite da ne prosipate pri sklapanju kulera.
Creva je malo teže “navrnuti” na fitinge, zato dobra stara metoda sa vrućom vodom uvek pomaže. Nismo dobili utisak kao da bi creva otpala, ali za svaki slučaj šelne morate staviti na oba kraja creva.
Punjenje je išlo veoma lako i glatko uz priloženu bočicu za punjenje. Treba da imate na umu da Thermaltake, a i mi predlažemo da pre upotrebe kulera izvršite “test run” van kućišta da biste utvrdili da li tečnost curi negde.
Dodaj komentar