Dizajn i rešenja
Izgled kulera nije revolucionaran, sem što je specifičan za „low profile“ modele. Sličan dizajn je već viđen i kod drugih kulera, ostaje nam samo da ispitamo finese kao što su oblik i broj rebara.
Pallas na prvi pogled izaziva „wow“ efekat, jer je kuler zaista lep. Izgleda kao da je pametno dizajniran, ima gusto pakovana i estetski zanimljiva rebra.
Ceo kuler, pa i toplotne cevi, bez greške su presvučeni niklom. Hladnjak je čvrst, rebra su na više mesta prikopčana jedna u druge. Sa gornje strane, rebra na četiri mesta koriste kopče, sa donje strane takođe na četiri mesta, a pritom i rebra sa strana koriste sistem prikopčavanja.
To znači da je svako aluminijumsko rebro čak na deset mesta prikopčano u naredno rebro. Povrh svega, rebra su presovana i na same toplotne cevi.
Rezultat svega ovoga je vrhunski kvalitet izrade gde nema šetanja rebara po cevima i neprijatnih zujanja usled velikog protoka vazduha.
Ako gledamo sa gornje strane, telo ima interesantan dizajn dve vrste listića koji se smenjuju jedan za drugim i time stvaraju zanimljiv optički efekat na hladnjaku. Ako pogledamo od dole, vidimo da su stvari malo komplikovanije i da je korišćeno više vrsta rebara.
Ukupan broj rebara je čak 68, a ta količina je sačinjena od ukupno šest vrsta listića. Rebra su skoro duplo dublja na mestu koje ide u „vazdušnu zonu“ iznad procesorskog podnožja. Ova zona dozvoljava da kuler više „visi“ i da usput ne dođe do nekompatibilnosti. U ovim većim aluminijumskim listovima sigurno leže i dodatne performanse kulera.
Nivo detalja na ovom kuleru nije zanemarljiv i očekujemo dobre rezultate na testiranju!
Pallas ima šest toplotnih cevi prečnika 6mm i one su ravnomerno raspoređene po telu kulera. Iz ovog određenog ugla možemo videti način presovanja rebara na same cevi.
Primećujemo da jedna četvrtina cevi nije u direktnom kontaktu sa aluminijumskim listovima. Ovo ne vidimo kao problem, jer sličan sistem često primenjuju i drugi proizvođači, Noctua na primer.
Kvalitet izrade toplotnih cevi je konzistentan na oba vrha, svi „pajpovi“ su jednake dužine.
Telo kulera u sebi ima dva procepa koja su tu da biste imali pristup šrafovima prilikom montiranja.
Pallas bez ventilatora i bilo kakve dodatne opreme ima masu od 471 grama.
Ventilator koji Pallas koristi je identičan kao i kod Ereboss-a. Dimenzije rama su mu 140 x 150mm, debljina 13mm. Dakle, u pitanju je slim ventilator sa ukupno 13 lopatica.
Ventilator na sebi ima nalepnicu sa Raijintek logo-om, 30cm dugačak sleevovan kabl i četvoropinski konektor na kraju. Ovo znači da ventilator može da radi u PWM režimu, tj. da mu se kontroliše brzina i preko matične ploče.
Sa rasponom brzine od 650 do 1400 RPM-a smo zadovoljni jer predstavlja neku zlatnu sredinu koja pokriva tih rad i dobre performanse.
Ventilator se montira uz pomoć dve metalne žice koje upadaju u žljeb na hladnjaku. Eventualna mana ovakvog sistema kačenja je nemogućnost zamene ventilatora za neki drugi koji nije „slim“.
Montirani ventilator prekriva zanimljive šare na rebrima, ali bez obzira na to, kuler ostaje estetski privlačan.
Sa montiranim ventilatorom, možemo da pređemo na premeravanje dimenzija Pallas kulera. Krećemo od najbitnije dimenzije za jedan „low profile“ kuler, a to je visina.
Visina Pallas kulera iznosi 6,9cm iliti 67,98mm ako ga merimo digitalnim nonijusom.
Ukupna dužina, zajedno sa vrhovima toplotnih cevi je 153mm, a širina zajedno sa ventilatorom, 151mm.
U predelu baze takođe nailazimo na visok kvalitet izrade, kao i besprekorni „mirror finish“.
Bilo kako okrećemo kuler, čini nam se kao da nema greške u dizajnu.
Pallas ima relativno gusta rebra, na širini od 2cm ima 12 listova, što znači da na svakih 1,67mm ima 1 aluminijumski list.
Kao što smo navikli, za kraj opisa fizičkih osobina kulera uvek ide provera baze.
Iako kontaktna površina ima „mirror finish“, ona nije u potpunosti ravna. Baza u oba smera iskazuje blage anomalije. One su evidentne, ali ne bi trebalo puno da utiču na performanse. Rekli bismo da su neravnine na bazi „prolazne“.
Dodaj komentar