Dizajn i rešenja
Ereboss je veoma jednostavan, nije načičkan ni sa kakvim posebnim tehnologijama. Čak ni redosled heatpipe-ova nije po nekom komplikovanom šablonu. Sa fotografija to verovatno ne primećujete, ali telo kulera je impozantnih dimenzija.
Optičku varku stvaraju veliki razmaci između rebara zbog čega dobijate utisak da je na slici kuler prosečnih dimenzija. Centralni deo rebara je “nazubljen”, što je trik koji koriste i neke druge kompanije. Ova “caka” navodno smanjuje buku, jer se prilikom prolaska lopatica ispred rebara smanjuje šum zbog bolje raspodele vazduha.
Što se tiče bitnijih stvari u vezi dizajna, možemo primetiti gole bakarne toplotne cevi kao i gole aluminijumske listiće.
Mnogi stavljaju barem neki sloj nikla na cevi i na listiće, a u ovom slučaju se baš vidi sirova siva boja aluminijuma i karakteristična žuta boja bakra.
Iz određenog ugla se mogu videti i male savijene perforacije između svakog lista. Da bolje shvatite o čemu pričamo, trebalo bi da pogledate fotografiju donjeg dela kulera. Male rupe u obliku trouglova imaju ulogu dovoda “svežeg” vazduha. Pošto su listovi jako veliki, implementiranje ovakvih rupa je neizbežno, jer bi se bez njih toplota zaglavljivala u centralnom delu tela i hlađenje ne bi bilo efikasno. Zbog ovih “tunela” je i moguće Ereboss-a koristiti kao pasivni hladnjak.
Pogledom od dole možemo još bolje videti raspodelu toplotnih cevi. “Šema” je veoma jednostavna: cevi su savijene u “U” oblik i po rebrima su raspoređene maltene u jednoj liniji sa obe strane.
Ako gledamo samo u bazu, onda još možemo primetiti da heatpipe-ovi idu naizmenično, jedan u prednji, a drugi u zadnji deo tela itd.
Kako znamo koji je zadnji, a koji prednji deo kulera? Jednostavno, ako pogledamo sa strane, vidimo da je telo naspram baze pomereno. Strana sa velikim udubljenjem na sredini je prednja strana kulera i tu se montira ventilator.
Na suprotnom kraju kulera se nalazi heksagonalna rupa za koju smo prvo mislili da je tu zbog bolje provetrenosti. Ne sumnjamo da igra i tu ulogu, ali ona je tu prvenstveno da biste mogli zavrnuti šraf kojim fiksirate kuler.
Dakle, Ereboss je velik, veoma velik, što je pomalo i čudno za dizajn jednog single tower kulera. Na brzinu se ne možemo setiti da li smo ikada videli kuler sličnog dizajna (ako malo bolje razmislimo, možda nas podseća na Hyper 612S). Uglavnom, kad je telo kulera tako veliko, on se deli u dva tornja ili se listovi seku na sve strane da se topli vazduh ne bi zaglavljivao među rebrima.
Da pređemo konačno i na neke cifre. Širina tela od Ereboss kulera je 140mm, dubina 112mm, a visina od baze pa do gornjeg lista je 150mm. Naravno, efektivna visina zajedno sa toplotnim cevima je 159mm, a konačna visina zajedno sa ventilatorom je čak 170mm. Ventilator je pomalo fleksibilan i može da ide jako malo gore ili dole, ali preporučujemo vam da ne krenete u kupovinu ako nemate 170mm mesta u visini.
Goli bakarni heatpipe-ovi sa sobom povlače problem oksidacije. Vremenom će vam cevi potamneti, a taj proces možete ubrzati i pipkanjem. Vlažnost sa vrhova prstiju je dovoljna da ubrza proces korozije gornjeg sloja bakra. Ovo je samo kozmetički problem, jer heatpipe čak ni posle 100 godina neće toliko korodirati da se dezintegriše.
Toplotne cevi su inače 6mm debljine.
Kvalitet izrade aluminijumskih listića se može videti ako donji list pogledate izbliza. Ljudi iz Raijintek-a nisu od juče, pa je gornji list koji nosi logo kompanije tretiran drugačije od donjeg ili je čak od druge serije aluminijuma. Zbog toga gornji list izgleda veoma lepo, homogeno/ravnomerno, dok se na donjem vide fleke. To znači da aluminijum koji se koristio nije bio u najčistijem mogućem obliku. Tokom čitanja ovog teksta trebalo bi imati na umu da je ovo test primerak iz prve serije proizvodnje, pa se određene fluktuacije ili greškice mogu javiti tu i tamo. Opet, ovo je samo kozmetički detalj, a kuler od dole verovatno nikada nećete ni zagledati.
Ventilator koji Ereboss koristi nije svakidašnjeg dizajna. Jednostavnog je, ali neobičnog izgleda za jedan 140mm ventilator. Sa dimenzijama rama od 140 puta 150mm, on se predstavlja kao 140mm ventilator debljine 13mm. Dakle, u pitanju je slim ventilator sa ukupno 13 lopatica bele boje.
Ventilator koji je, pored celokupnog kulera, takođe dizajniran u “germaniji” i koji nosi Raijintek logo, ima 30cm dugačak sleevovan kabel i četvoropinski konektor na kraju. Ovo znači da ventilator može da radi u PWM režimu, tj. da mu se kontroliše brzina i preko matične ploče. Sa rasponom brzina nismo oduševljeni, minimalnih 1000 obrtaja u minuti nije mala cifra, i da su se spustili samo još malo, do 800 za donju granicu, mnogi “silent freakovi” bi bili zadovoljni. Ventilator ni ovako nije glasan, skoro se ni ne čuje na 1000 obrtaja, ali huk je huk i prisutan je. Za gornju granicu se nećemo buniti, 1650 obrtaja za slim ventilator sa trinaest lopatica je dosta, jer da je išta brži bio bi preglasan. Tri puta „ura“ za Raijintek, jer dok su prvi primerci bili testirani po svetu, oni su već ispravili problem sa ventilatorima, pa je sada za kupovne verzije kulera raspon brzina od 650 do 1400 RPM-a.
Ventilator koji koristi rupe od 120mm modela se montira uz pomoć gumenih nosača. Gumeni nosači pored dosta lakog montiranja nude i funkciju antivibracionog materijala. Nosači ujedno malo i udalje ventilator od rebara pa je umanjeno i “šuštanje” koje se stvara kada vazduh udara u rebra.
Spomenuli smo odmah na početku da su rebra dosta retko pakovana. Ali koliko retko? Pa, ako je novčić od jednog dinara 2cm u prečniku, a mi možemo izbrojati sedam rebara na toj dužini, onda to znači da Ereboss ima jedan list na svakih ~2,8mm.
Mi smo uvek bili fanovi kulera sa mirror finish-om, i u više navrata smo dokazali uspeh takvih hladnjaka. Raijintek Ereboss jer opremljen super glatkom bazom i koliko možemo videti, heat pipe-ovi su dobro “zaliveni”. Niklovana kontaktna površina je stvarno besprekorno glatka, čak se i tragovi mašinske obrade jedva vide.
Mirror finish ne vredi puno, ako baza od kulera nije ravna. Do sada već proverenom metodom, naslanjanjem ravnog predmeta i osvetljavanjem sa suprotne strane, ustanovićemo da li Ereboss ima ravnu kontaktnu površinu.
Baza je primetno izbočena u sredini, što će u nekoj meri uticati i na rezultate. Dobra stvar je što Ereboss ima veoma jak sistem montiranja pa će se ravan deo baze dobro priljubiti uz procesor.
Dodaj komentar