Metodologija testiranja
Prilikom testiranja Prolimatech MK-26 VGA kulera, bilo je neophodno nabaviti neku grafičku kartu koja na sebi već ima ozbiljan kuler, jer nam je u startu bilo jasno da referenti modeli ispadaju iz priče. Izbor je pao na odličnu GIGABYTE GTX 760 WINDFORCE 3X grafičku kartu.
Zašto baš Gigabyte GTX760 WindForce 3X? Na linku iz pasosa iznad ste mogli da pročitate da je ova grafička karta veoma tiha, a pritom ima i odlične temperature zahvaljujući WindForce hlađenju. Međutim, Prolimatech MK-26 bi trebalo da predstavlja klasu (ili dve) iznad te je sasvim logično bilo da suprostavimo ovo vrhunsko hlađenje nekom odličnom kuleru, što Gigabyte Wind Force to svakako jeste – svako drugo poređenje ispod tog kriterijuma jednostavno ne bi imalo smisla.
Izbor ventilatora je pao na vrhunske NoiseBlocker NB-eLoop. Ovi ventilatori su na svojih 1500 RPM veoma tihi jer generišu buku od samo 21,2 dBA, a praktično su bešumni na 900 RPM, pa smo koristili ta dva setup-a u slučaju testova.
Naravno, mogli smo da idemo na neke jače modele, alo podsećanja radi, ni Gigabyte grafička karta nije bučna, i može se reći da je nivo buke na oko 40% brzine ventilatora WindForce X3 kulera slična kao buka koju generišu NB-eLoop ventilatori na 1500 RPM. Dakle, veoma tiho, ali ipak može da se primeti ako se traži dlaka u jajetu. Sa druge strane ovi 120mm ventilatori se bukvalno ne čuju kada rade na 900RPM.
Naravno, nije nam padalo na pamet da grafička karta radi na default vrednostima pa smo overklokovali naš Gigabyte GTX760 WindForce 3X na 1280/1800MHz (boost frekvencija za GPU). Default radni napon ovog GPU-a je 1,2V, dok smo pomeranjem “power limitera” na 110% i dodavanjem prilično zanemarljivih 0,012V. Došli do odličnog rezultata, jer ovo dizanje napona je u granicama varijacije napona pod punim opterećenjem koje smo viđali kod nekih modela. Memoriju smo overklokovali reda radi (čitaj: može nam se :)), a bitno je napomenuti da je na grafičkoj karti ostavljen fabrički hladnjak za naponsku sekciju.
Ambijentalna temperatura za vreme testiranja je iznosila 27 stepeni Celzijusa, a izbor termalne paste je pao na Noctua NT-H1 model.
Izbor test programa je bio sledeći:
Dirt ShowDown
Unigine Heaven
Furmark
Dakle, jedna igra i realna situacija merenja temperatura putem MSI Afterburner i GPU-Z softvera, zatim jedan benčmark program, kao i čuvena GPU “grejalica”. Pa krenimo redom.
Dodaj komentar