Dizajn i rešenja
NH-U9S
Ovaj kuler je neobičan jer je manji od svih ostalih single tower rešenja od Noctua-e.
Iako je NH-U9B SE2 bio u klasi manjih kulera, on je sa dva ventilatora ipak dubok 120mm. NH-U9S koji je tu da zameni NH-U9B SE2 dolazi samo sa jednim ventilatorom i dubok je svega 95mm.
Iako će neko pomisliti da je NH-U9S hendikepiran naspram starog NH-U9B SE2 92mm kulera jer ima samo jedan ventilator, grdno će se prevariti.
NH-U9S ima pet toplotnih cevi, umesto četiri, i ventilator sa maksimalnom brzinom od 2000 obrtaja, umesto 1600, što je slučaj kod NH-U9B SE2 modela.
NH-U9S ima ukupno 43 aluminijumska lista koji nigde nisu dodatno prikopčani jedni u druge. Ovo je na kraju razuman potez jer kroz relativno male listove prolaze čak pet toplotnih cevi, savijenih u „U“ oblik, odakle i potiče “U“ slovo u oznaci kulera. Dakle, listovi su na ukupno deset mesta nalemljeni na toplotne cevi i ovaj mali hladnjak je zbog toga čvrst kao stena.
Oko ventilatora kojeg koristi NH-U9S se nećemo zadržavati, jer smo o NF-A9 nedavno napisali detaljnu recenziju gde možete naći sve neophodne informacije. Telo kulera ima specifične izbočine koje su posebno dizajnirane za naleganje i kačenje dodatnog ventilatora.
Mehanizam za montiranje kulera, tačnije za zatezanje, koristi dve jake opruge. Isti sistem koriste i dosta masivniji Noctua kuleri i kod ovog modela zaista nema potrebe za ovakvim oprugama, ali sa druge strane, što je sigurno – sigurno je.
Baza od kulera ima bakarnu kontaktnu površinu koja je niklovana, ispod čega se malo naziru tragovi mašinske obrade.
To što vidimo dosta dobar mirror finish ne znači ništa, ukoliko baza nije dovoljno ravna. Našim standardnim sistemom provere, nažalost, otkrivamo da kontaktna površina ima dosta izražen sedlasti oblik. To znači da je baza u jednoj orijentaciji uvučena (konkavna), a u drugoj ispupčena (konveksna). Situacija nije strašna, ali verovatno može prouzrokovati manje probleme ako kuler koristite na procesorima koji imaju veliku površinu, kao na primer kod onih za LGA2011 podnožje, mada je taj scenario zasigurno retka pojava.
Ne smemo zaboraviti da prozborimo par reči o kuleru kada mu se montira i dodatni 92mm ventilator. Zadnja strana kulera ima veoma pažljivo pripremljen nosač koji je isturen od listova. Do sada smo u više navrata spominjali da najviše buke od ventilatora dolazi ako mu se neka prepreka približi usisnom delu.
Noctua je izgleda jedna od retkih kompanija koja je u potpunosti svesna ovog problema i svojim dizajnom ga uspešno i rešava.
NH-U9S je sa dodatnim ventilatorom dubok ukupno 120mm, ali treba imati na umu da dodatnih 25mm vire samo sa zadnje strane kulera. To znači da imate velike šanse da montirate dodatni ventilator bez ikakvih problema sa kompatibilnošću, iako to najviše zavisi od modela i dizajna matične ploče.
NH-D9L
Najbrži način da opišemo izgled NH-D9L kulera je: „mini NH-D15“.
Kao i NH-U9S, tako i ovaj kuler zauzima svega 95 kvadratnih centimetara, ali je njegova poenta visina od svega 110mm. Najvišu tačku ovog kulera predstavlja sam ventilator koji je uvučen između tornjeva.
NH-D9L svoj izgled definitivno povlači iz dizajna NH-D15 modela. Aluminijumski listovi imaji isti oblik, samo su umanjeni da se uklapaju sa četiri toplotne cevi i manjim dimenzijama kulera.
NH-D9L ima 35 listova po tornju, što čini ukupno 70 listova dosta malih dimenzija. Svaki list je sa obe strane po dva puta prikopčan u list ispod. Dodatno je svaki list i zalemljen za heat pipe, što ovaj mali kuler čini veoma čvrstim.
Dakle, visinu kulera diktira sam ventilator koji viri između tornjeva, a on se može toliko uvući da visina ne prelazi 110mm. Možda NH-D9L nije primetno niži od konkurencije, ali pri sklapanju SFF sistema će Vas milimetri deliti od toga da možete sastaviti računar.
NH-D9L takođe koristi NF-A9 ventilator o kojem možete saznati mnogo više ukoliko pratite OVAJ link. Slovo „D“ u NH-D9L oznaci potiče od dual tower dizajna, a slovo „L“ označava da je u pitanju niskoprofilni kuler.
Mehanizam za montiranje kulera, tačnije za zatezanje, i kod ovog modela koristi dve jake opruge.
Baza od kulera ima bakarnu kontaktnu površinu koja je niklovana, ispod čega se malo naziru tragovi mašinske obrade.
Našim standardnim sistemom provere, nažalost i kod ovog kulera, otkrivamo da kontaktna površina u nekoj meri ima sedlasti oblik. To znači da je baza u jednoj orijentaciji uvučena (konkavna), a u drugoj ispupčena (konveksna). Situacija nije strašna i verujemo da, u slučaju ovog kulera, nema primetnog uticaja na performanse.
Za montiranje dodatnog ventilatora je neophodno primeniti samolepljive gumice, koje dobijate u pratećoj opremi. Antivibraciona guma, koja više ima ulogu odstojnika, stavlja se na jasno predviđeno mesto na telu hladnjaka.
Dodatni ventilator će stajati dosta nisko, što će u velikoj većini slučajeva prouzrokovati nekompatibilnost. Često će jedina opcija pri montiranju biti podizanje dodatnog ventilatora, ako će Vam uopšte i stati od ostalih komponenti.
Uz NH-D9L dolazi samo jedan set za kačenje dodatnog ventilatora, ali smo mi odlučili da se malo zabavimo, pošto smo pri ruci imali i dodatni set žica. Ideja je urnebesna, ali nas je zaista zanimalo kako bi ovaj hladnjak izgledao sa tri NF-A9 ventilatora, sa kojima je kuler dubok čak 145mm. Ne samo što nas je zanimao izgled, nego smo u nastavku recenzije testirali i kuler sa jednim, dva i konačno sa tri montirana ventilatora.
Dodaj komentar