Metodologija testiranja
Kada pričamo o metodologiji testiranja jednostavno nas je zanimalo sa kojim CPU-om i na kojoj frekvenciji istog se Noctua NH-C14 kuler za procesor dobro snalazi. Naravno, uslov je bio da temperatura bude bezbedna po CPU, a sve to smo testirali na različitim brojevima obrtaja ventilatora.
CPU smo „podgrevali“ sa popularnim LinX stres programom dok je sobna temperatura bila 22 stepena Celzijusa kontrolisana sa klima uređajem. Zanimala nas je temperatura u idle i load režimu rada CPU-a, dok je svaki load test trajao 10 minuta, što se u praksi pokazalo kao optimalno vreme posle koga temperatura CPU-a ne raste. Testirali smo Noctua NH-C14 model pri brzinama ventilatora od 800, 1200 u push&pull kombinaciji rada ventilatora. Naš test CPU smo overklokovali na 4 GHz sa uključenim HT-om, odnosno na 4,2 GHz sa takođe uključenim HT-om. Sve preko 82°C prilikom LinX testa smo tretirali kao nebezbedno na duže staze. Noctua NH-C14 smo uporedili sa Prolimatech Megashadow i Cooler Master Hyper 212+ CPU kulerima. Na oba kulera smo montirali po dva Scythe S-Flex ventilatora. Za kraj smo testirali kako se ovaj kuler ponaša na našem test CPU-u na 4 GHz sa uključenim HT-om kada se skine gornji, odnosno donji, ventilator.
Ovim delom testa smo hteli da vidimo šta bi se desilo u slučaju korišćenja kućišta čija dubina ne prelazi više od 13 cm. Naravno, cilj ovog dela testa je da se pokažu performanse Noctua NH-C14 kulera u nekom omalenom HTPC računaru.
Test konfiguracija je izgledala ovako:
CPU: Core i7 930
MB: Gigabyte X58A UD5
RAM: 2×2 GB Mushkin 1600MHz
VGA: ASUS 9800GTX+
PSU: Cooler Master Silent 500W
Dodaj komentar