| Hardver | Hlađenja | Cryorig R1 Ultimate
Hlađenja

Cryorig R1 Ultimate


Dizajn i rešenja

 

Dizajn je nešto čime se Cryorig diči i to sa i te kako dobrim razlogom. Rebra hladnjaka, koja nisu pokrivena plastičnim oklopom, ofarbana su u crno i izgledaju odlično. Ventilatori su prelepi, sa tamno sivim ramom i lopaticama u dve nijanse crne.

 

Cryorig R1 Ultimate 026 T Cryorig R1 Ultimate 028 T Cryorig R1 Ultimate 050 T
     
Cryorig R1 Ultimate 009 T Cryorig R1 Ultimate 002 T Cryorig R1 Ultimate 012 T

 

Dimenzije su impresivne – 145mm u dubini i to bez trećeg ventilatora kojeg je moguće dodati. Zahteva kućište koje dozvoljava montažu kulera od minimum 168mm visine i to ako Vam je prednji ventilator centriran, a ne pomeren na gore zbog visine memorije.

 

Cryorig R1 Ultimate 052 T Cryorig R1 Ultimate 053 T Cryorig R1 Ultimate 054 T

 

Mislili ste da su LC-Power LC-CC-120-X3 i Noctua NH-D15 teškaši? R1 Ultimate je još teži od njih, ima čak 1282g. Kuler je inače sastavljen od rebara debljine 0,32mm.

 

Cryorig R1 Ultimate 123 T Cryorig R1 Ultimate 124 T

 

Cryorig R1 ima 2 različita dela svakog tornja. Oba individualna tornja na R1 Ultimate su sačinjena od dve sekcije: usisnog dela sa većim razmakom između rebara, i izduvnog dela sa gušćim rasporedom rebara. Sa kovanicom od 1 dinara (koji je uvek prečnika 20mm) možemo međusobno upređivati gustinu rebara, što i sami možete uraditi na nekom kuleru, sve dok imate 1 dinar pri ruci. Na prednjem delu, na razmaku od 20mm, brojimo 8 listova, a na zadnjem, gušćem delu, ima 10 listova na istoj širini. 

 

Cryorig R1 Ultimate 121 T Cryorig R1 Ultimate 122 T

 

Iz fizike i zakona dinamike fluida potiče da izduvni deo sa gušćim rebrima više potiskuje vazduh i izlazna brzina fluida bude veća. Ovo prema rečima proizvođača omogućava da zagrejani vazduh brže napusti hladnjak i daje veću površinu za hlađenje. Ovaj patent Cryorig naziva „Jet Fin Acceleration System“. Da li je to samo neki marketinški trik ili je stvarno efikasan dizajn, saznaćemo tokom testiranja. Ovakva „čudna“ raspodela rezultira i u tome da R1 Ultimate napred ima 45, a nazad 55 listova po tornju.

 

Cryorig R1 Ultimate 015 T Cryorig R1 Ultimate 006 T Cryorig R1 Ultimate 007 T

 

Još jedan patent Cryoriga je “Heatpipe Displacement Optimization” koji donosi cik-cak raspodelu toplotnih cevi. Ovo je urađeno jer se na aluminijumskim listovima toplota širi radijalno. Samim tim se postiže efikasnije širenje toplote po rebrima. Naspram tradicionalnog linearnog rasporeda cevi, ova tehnologija omogućava bolje iskorišćavanje hladnjaka. Vredi napomenuti i to da je Cryorig nagurao čak sedam toplotnih cevi prečnika 6mm u R1 Ultimate. 

 

Cryorig R1 Ultimate 013 T Cryorig R1 Ultimate 020 T Cryorig R1 Ultimate 022 T

 

Poseban način spajanja dva dela svake kule, metodom direktnog zavarivanja listova na toplotne cevi, obećava 10% bolji prenos toplote. Tradicionalno lemljenje rebara na cevi zahteva mali prorez u aluminijumskom listu da bi alat za lemljenje mogao prići. Zbog ovoga često možete videti da kod raznih kulera jedna četvrtina cevi nije u kontaktu sa rebrima. Direct Compress lemljenje ne zahteva da rebra imaju bilo kakvu rupu blizu cevi. Bogat spisak „specijalnih tehnologija“ i sedam heatpipeova obećava dobre performanse.

 

Cryorig R1 Ultimate 008 T

 

Listovi su prikopčani jedni u druge na više mesta, tačnije na pet mesta. Svaki toranj ima dve vrste listova, što znači da po tonju ima čak 10 redova kopči. Takođe smo očekivali da tokom rukovanja kulerom savijemo par listova po čoškovima, ali to se nije desilo. Kvalitet izrade je bez premca, a sama rebra su izrazito čvrsta.

 

Cryorig R1 Ultimate 021 T Cryorig R1 Ultimate 019 T

 

Ispod su Vam na raspolaganju makro fotografije baze, gde imamo direktno upoređivanje sa bazom od NH-D15S kulera (fotografije Cryoriga su levo, a od Noctuae desno). Cryorig R1 Ultimate ima više mat bazu od Noctuae, ali ima mnogo manje izraženu mašinsku obradu i mnogo pliće žljebove koji ostaju nakon mašinskog ravnanja. To što je baza od D15S sjajnija, ne znači ništa, sem da je više zalivena za niklom. 

 

Cryorig R1 Ultimate 131 T Cryorig R1 Ultimate 133 T
   
Cryorig R1 Ultimate 130 T Cryorig R1 Ultimate 134 T

 

Baza od R1 je skoro savršeno ravna, a na sledećim fotografijama opet imamo direktno upoređivanje sa bazom od NH-D15S, gde su opet fotografije Cryoriga levo, a od Noctuae desno. Cryorig R1 Ultimate je za nijansu u boljoj situaciji sa ravnoćom baze nego D15S.

 

Cryorig R1 Ultimate 125 T Cryorig R1 Ultimate 125 T
   
Cryorig R1 Ultimate 126 T Cryorig R1 Ultimate 128 T

 

Jačina pritiska na procesor je jako velika, zahvaljujući jakim montažnim oprugama. Nakon svega 2-3 montiranja smo uspeli da izgrebemo bazu i imamo otisak procesorskog IHS-a na bazi. 

 

Cryorig R1 Ultimate 188

 

R1 Ultimate je malo viši od Noctua D-15S kulera, ali je i uži i plići, uz karakteristična krilca na krajevima zadnjeg dela tornja.

 

Cryorig R1 Ultimate 077 T Cryorig R1 Ultimate 074 T
   
Cryorig R1 Ultimate 078 T Cryorig R1 Ultimate 080 T

 

Pogledom sa gornje strane se ipak veoma jasno vidi prednost Noctue u gabaritu. R1 Ultimate i dalje ima jedan heatpipe više, ali će svakako rezultati pokazati ko je zapravo u prednosti i za koliko.

 

Cryorig R1 Ultimate 079 T

 

Ventilatori su, po subjektivnom mišljenju autora, najlepši 140mm ventilatori trenutno na tržištu, ako ne i najbolji. Svakako su jako dobri za prvi pokušaj, ali trenutna ponuda ventilatora Thermalrighta i Noctue ima malo bolje performanse i veći raspon obrtaja. Bez obzira na to, Cryorig ventilatori su estetski privlačni sa svojim tamno sivim ramom i lopaticama koje sa pradnje strane imaju veću mat površinu. Lopatice su sjajne i glatke na vrhovima i u korenu, kao i sa zadnje strane, što je zapravo dobro jer će se za njih manje lepiti prašina.

 

Cryorig R1 Ultimate 041 T Cryorig R1 Ultimate 045 T Cryorig R1 Ultimate 043 T
     
Cryorig R1 Ultimate 044 T Cryorig R1 Ultimate 038 T Cryorig R1 Ultimate 033 T

 

Kao njihovu jedinu manu bismo naveli to što se spuštaju do samo 700 obrtaja. To je na papiru korektna brojka, ali kada se dva ventilatora ukombinuju sa rebrima od hladnjaka, to će uvek proizvesti neki huk. Drugim rečima, R1 Ultimate je na 700 obrtaja tih, ali nije potpuno nečujan. Uostalom, jasan dojam ćete imati u sekciji sa akustikom.