Dizajn i rešenja
U pitanju je težak i robustan hladnjak koji na prvi pogled uliva puno poverenja. Zbog šest heat pipe-ova i još dva dodatna vapor chamber-a struktura rashladnog tela je veoma čvrsta. Aluminijumski listići su nakalemljeni na toplotne cevi kao i na vapor chamber-e, a usput su prikopčani jedan u drugi u dva reda po stranama i po sredini. Otuda i čvrstoća hladnjaka.
Za ovo idu debeli bonus poeni, jer neke kulere kada uzmete u ruke imate osećaj da će se negde nešto iskriviti, što je često i slučaj. Detaljnijom inspekcijom, prvo što vam upada u oči su veoma privlačni, hromirani vrhovi toplotnih cevi i vapor chamber-a.
Moramo priznati, iako se ukusi razlikuju, TPC 800 izgleda zaista impresivno! Međutim, neće vam trebati puno vremena da otkrijete da to nisu hromirani „pajpovi“ nego samo veoma lep plastični detalj koji izvire ispod ukrasnog aluminijumskog poklopca.
Dizajn tela je četvrtast, bez ikakvih oblina. Ceo hladnjak je sastavljen od dve vrste listića koji se naizmenično smenjuju. Svaki listić ima jednu dublju usekotinu na sredini, dok su plića udubljenja sa strana na jednom listiću šira, a na drugom uža. Ovakav dizajn listića ne samo da daje lep i zanimljiv estetski izgled, nego bi trebalo i da bolje koncentriše ulazni hladan vazduh unutar hladnjaka. Naravno, od lepog dizajna listića vam ne ostaje puno ako ćete koristiti dva ventilatora u push & pull režimu.
Velika atrakcija iza ovog hladnjaka je da on koristi dve kombinovane tehnologije za prenošenje toplote, standardne toplotne cevi i vertikalne vapor chamber-e. Vapor chamber-i nisu nikakva novina, ali su zato veoma dobar reklamni materijal.
Da se vratimo na dizajn, kako sve to zapravo izgleda. Kroz bazu hladnjaka prolazi ukupno šest toplotnih cevi, a iz iste izviru dve parene komore, s tim da su komore postavljene sa unutrašnje, a cevi sa spoljašnje strane hladnjaka. Na tri cevi ide po jedan vapor chamber savijen u „L“ oblik. Tako vapor chamber-i idu prema gore kroz centralni deo rebara, svaki svojom stranom… Primetićete da je vapor chamber zapravo upola manje širok od ranije spomenutog atraktivnog plastičnog poklopca koji uliva utisak masivnog širokog vapor chamber-a. Toplotne cevi su standardnih 6 mm prečnika, a parene komore imaju 20 u širini i 3 mm u debljini.
Baza je neobično velika za jedan single tower kuler, 52 puta 37,5 mm i na prvi pogled izgleda kao da je savršeno ravna. Heat pipe-ovi su malo razbacani sa 1 mm razmaka i baza je bukvalno šuplja među cevima. Vidljive šupljine nisu samo uzrok razmaknutih cevi, one su produkt dizajna jer su ravni vapor chamber-i nasađeni na toplotne cevi. Mi nismo laboratorijski stručnjaci, ali smatramo da bi se tu moglo doliti još malo bakra da se šupljine popune. Na kontaktnoj površini je vidljiva gruba kružna mašinska obrada, a bili bismo ipak mnogo srećniji da je „mirror finish“. Žljebovi mašinske obrade su dosta istaknuti, čak dolazi i do difrakcije svetlosti (efekat kada se svetlost razloži na dugine boje usled finih/sitnih ureza, kao i na CD-u npr). Detaljnijom inspekcijom otkrivamo da baza i nije tako ravna kao što nam se činilo. Na kontaktnu površinu smo prislonili nonius, a sa druge strane smo stavili izvor svetlosti da bi se svako odstupanje od ravnog čeličnog noniusa reprezentovalo u vidu probijanja svetlosti. Na žalost, površina je po dužini dosta konkavna pa imamo izbijanje svetlosti po celoj dužini baze. Baza je po kraćoj stranici u mnogo boljem stanju, jedva vidimo neko sitno probijanje svetlosti, tik na levoj strani od sredine. Završna obrada i ravnoća kontaktne površine su od krucijalnog značaja i verujemo da će neke od ovih osobina uticati i na rezultate. Donji kontaktni deo baze je od bakra dok je gornji „poklopac“ od aluminijuma, što smo i potvrdili posle malo šmirglanja.
Nosači od ventilatora izgledaju elegantno, mnogo elegantnije od nekih savijenih žica koje često štrče i kvare estetiku vašeg računara, ali zato ta elegancija ima i svoju cenu. Metoda montiranja ventilatora sa žicama je možda ružan način, ali je brz i veoma jednostavan.
Cooler Masterovi nosači vas primoravaju na „destruktivan“ metod montiranja, jer se tragovi od šrafova trajno urezuju u ventilatore. Još ako imate neke ventilatore od tvrde i krute plastike, kao što je u našem slučaju bio XtraFlo120, pošteno ćete se namučiti sa zavrtanjem šrafova.
Dodaj komentar