Metodologija testiranja
Testiranje je vršeno na overklokovanom Intel Core i7-930 procesoru i Gigabyte X58A-UD5 matičnoj ploči. U BIOS-u smo pogasili sve „bezbednosne“ opcije za procesor da ga ništa ne bi kočilo zbog visokih temperatura. Ugasili smo i očitavanje procesorske temperture sa ploče, tako da su nam ostala samo četiri prikaza temperature jezgara iz kojih smo računali prosek temperature. Tim putem smo omogućili dobijanje tačnijih rezultata sa dve decimale. Takt procesora smo podigli na 4.2GHz-a i pošto smo očekivali dobre performanse, odmah smo upalili i Hyper-Threading. Prvo smo sistem opterećivali popularnim LinX stres programom i zabeležili temperature, nakon čega smo sistem pustili da ravno pet minuta bude u IDLE režimu (stanje kada procesor ništa ne radi) i opet smo beležili temperature. Tačno trajanje IDLE režima nam je bilo bitno jer se radi o vodenim hladnjacima gde voda ima visok koeficijent za zadržavanje toplote. Svaki LOAD test je trajao tri kruga u LinXu, to je odprilike 12 minuta što se u praksi pokazalo kao više nego dovoljno vremena da temperatura CPU-a više ne raste. I ovoga puta smo uposlili MegaShadow sa Cooler Master ventilatorima jer je sjajan referentni kuler, a njemu u pomoć dolazi i Noctua NH-D14. Cooler Master ventilatore smo vrteli na 900, 1300, 1700 i na maksimalnih 2100 obrtaja.
Iako Cooler Master ventilatori mogu da se spuste do 600 obrtaja, mi smo za donju granicu postavili 900 RPM-a. 600 obrtaja je dosta za neki lagani surf na računaru, ali puštanje LinX-a pri tim brzinama treba izbegavati što se ovih Seidon-a tiče.
Noctua će vrlo verovatno ispaštati zbog svojih sporih ventilatora (radili su na 600, 800, 1000 i 1200 obrtaja), ali zato će NH-D14 u bilo kom trenutku biti znatno tiši od bilo kog Seidon kulera. Svaki hladnjak (sem NH-D14 koji je uvek radio sa fabričkom postavkom) smo testirali sa jednim, kao i sa dva ventilatora. U slučaju Seidon 240M modela sa dva, odnosno četiri ventilatora. „Vremenske uslove“ smo kontrolisali klima uređajem i sobna temperatura je fluktuirala između 22.0 i 22.6°C.
Single fan postavka:
Push & Pull postavka:
Usamljena Noctua NH-D14:
Kao i uvek, radi što tačnijih rezulatata, test je bio sproveden van kućišta da bismo dobili “suve” rezultate kulera. Krajnje performanse sistema će u velikoj meri zavisiti od postavke koju će sam korisnik odabrati.
Redosled: Seidon 120M, Seidon 120XL, Seidon 240M
Farbričku termalnu pastu koja dolazi uz kulere nismo testirali, umesto nje smo koristili provereno rešenje, Noctua NT-H1 termalnu pastu. “Cold plate” je dovoljno velik da pokrije celu površinu procesora i to smo mogli videti dok smo dokumentovali otisak koji ostaje nakon skidanja pumpi.
Dodaj komentar