| Hardver | Grafičke karte | Sapphire Radeon R9 285 Dual-X OC
Grafičke karte

Sapphire Radeon R9 285 Dual-X OC


Utisci i par reči za kraj

 

Sa Tonga čipom i GCN 1.2 arhitekturom AMD je krenuo dobrim putem. Međutim, kako je nVidija iznenadno izbacila nove karte bazirane na Maxwell čipu, koje su donele performanse uz uštede u energiji koje se graniče sa rubrikom “Verovali ili ne”, AMD će morati da zasuče rukave i da ubrza korak kako bi izbacio konkurentne karte sledeće generacije (3xx).

Globalno gledano, R9 285 ne donosi ništa novo u smislu performansi. Najbitnija stvar je svakako smanjena potrošnja. Neko će mozda iskoristiti True Audio, a nekome će dobro doći CF setup bez “mostića”. Ostaje nam da sačekamo i vidimo šta će doneti Tonga XT, mada već nagađamo ponešto. Uz standardnih 2048 šejder jezgara, vratiće nam se memorijska magistrala od 384-bit, a i količina VRAMa bi trebala da bude 3GB.

 

Sapphire R9 285 OC UEFI 089 T

 

Što se naše karte sa testa tiče, konstatujemo da je u pitanju jedan solidan proizvod. Kao jedinu bitniju manu bismo izdvojili što nije korišćen kvalitetniji PWM kontroler, po mogućstvu digitalni, jer bi onda overklok potencijal bio na višem nivou. Ostalo je sve kako smo i očekivali za ovu klasu uređaja. Čak smo prijatno iznenađeni upotrebom kvalitetnih MOSFETa i VRAM čipova koji se koriste na High-End modelima. Tokom rada se ova karta pokazala kao izuzetno tiha, što ste imali prilike da saznate nešto ranije u recenziji.

 

Sapphire R9 285 OC UEFI AWARD

 

Dakle, kvalitetan rashladni sistem koji obezbeđuje izuzetnu tišinu u radu, više nego solidne performanse, smanjena potrošnja i kvalitet pojedinih čipova koji su instalirani u ovaj proizvod, je sve ovo nas je ubedilo da ova karta zaslužuje dve naše nagrade, i to „PCAXE Silent“, kao i „PCAXE Gold“. U rangu do 250 evra, svakako da ima našu toplu preporuku.

 

Dobre strane:

  • Tišina u radu
  • Niža potrošnja u odnosu na R9 280
  • Kvalitetni MOSFET-i (gradivni elementi VRM-a)
  • VRAM čipovi su korišćeni i na nekim High-End modelima

 

Loše strane:

  • PWM kontroler niže klase
  • Upotreba običnih polimerskih kondenzatora i zavojnica

 

 

Sapphire R9 285 Dual-X OC kartu je na test ustupio AMD

 

Komentarišite na forumu

A

Atila Gobor

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar