Hardverski deo
Sapphire Radeon HD 7730 je kao što smo već pomenuli novi entry level model urađen u 28nm litografiji, procesu koji je AMD uvežbao sa TSMC kompanijom još sa pojavom prvih Tahiti modela koji su se odlično pokazali na samom predstavljanju, a tokom kasnije saradnje su omogućili kompanije predstavljanje GHz edition grafičkih karti, tj. fabrički overklokovanih modela. Usavršen proces je obezbedio kompanji AMD proizvodnju „kvalitetnijih“ čipova sa velikim overklok potencijalom i redukovanom potrošnjom u odnosu na modele koji su se pojavili na početku predstavljanja Radeon HD 7000 serije.
Šta zapravo predstavlja model Sapphire Radeon HD 7730?
Ovaj model grafičke karte pokreće Cape Verde LE grafički čip koji je zasnovan na AMD GCN arhitekturi koja je vremenom napredovala i omogućila kompaniji klasičnu segmentaciju i ponudu različitih modela. Model HD 7730 je grafička karta sa istim GPU čipom koji se nalazi u Radeon HD 77xx seriji. U slučaju Radeona HD 7730 GPU-a fabrički su disejblovane dve render particije (Cape Verde čipovi poseduju ukupno četiri particije za render). Takođe, umesto deset GCN CU-a (computing unit), na ovom modelu se nalazi ukupno šest, od kojih svakih sadrži 64 ALU jedinice što nas dovodi do ukupno 384 shader jedinica i ukupno 24 TMU (texture mapping units – jedinice za teksture), kao i 8 ROP-ova (rendering output units). ROP jedinice su prepolovljene u odnosu na Radeon HD 7750, ali je magistrala ostala 128-bitna. Grafički čip ima površinu 123 mm² u koji je smešteno 1,5 milijardi tranzistora. U suštini, iako prilično oslabljen model, bar na papiru, performanse ne bi trebalo da budu previše slabije u odnosu na dosadašnji entry level model HD 7750 sa kojim ćemo ga (zajedno sa ostalima) uporediti. Obzirom da je HD 7730 zamišljen kao low budget GPU za one sa plićim džepom, ipak moramo biti spremni na nešto lošije performanse.
U ovoj tabeli možete pogledati uporedo sve modele HD7000 serije grafičkih karti i videti kako se pozicionira Radeon HD 7730 u odnosu na ostale modele.
Sapphire Radeon HD 7730 je kao što smo već napomenuli entry level GPU, te obzirom na to, izgled same karte je dosledan ovom segmentu. Tu pre svega mislimo na kratku verziju PCB-a, odsustvo CF konektora, te plastičan kuler i njegov hladnjak koji ne izgledaju previse atraktivno u kombinaciji plave i crne boje. Oklop koji drži ventilator je urađen u “glossy” varijanti i izgleda ok, mada smo više (a i navikli smo) za mat varijantu koja ipak ima malo više šmeka, mada je ovo subjektivno, pa ima korisnika koji više vole ovakva rešenja.
Plavi PCB je nešto što je oduvek krasilo Sapphire modele, mada je poslednjih par modela imalo crni PCB, te je iz nama nepoznatog razloga PCB ovog modela plave boje (možda Sapphire želi da se ponovo vrati na plavo).
(Klik za slike u visokoj rezoluciji)
Od video izlaza Sapphire Radeon HD 7730 model poseduje jedan DVI-D, VGA i HDMI port v1.2. Ovde dolazimo do “malog” problema koji smo naveli na početku teksta i koji je vezan za konektore koje poseduje ovaj model. Kako u paketu nema dodatnih konvertera, ovde nailazimo na “mali” problem. Zbog podrške za visoke rezolucije (do 2560×1600), grafička karta je morala posedovati digitalni izlaz koji to podržava – DVI-D. Kako je DVI neizbežan konektor za 99% korisnika, tu nastaje problem. Na karti se nalazi DVI-D konektor umesto tradicionalnog DVI-I, koji poseduje veliki broj korisnika na svojim monitorima. Dakle, ukoliko nemate kabl koji ima DVI-I sa jedne i DVI-D sa druge strane, moraćete da koristite VGA ili HDMI izlaz, ili u najgorem slučaju da dokupite kabl ili konverter koji će omogućiti da DVI-I priključak “ubodete” u DVI-D. Pomalo nezahvalna situacija i dodatni trošak i glavobolja za potencijalne korisnike.
Ventilator je plave boje i njegove dimenzije obećavaju, obzirom da se radi o modelu karte koja po specifikacijama troši 47W, te nema ni dodatnog konektora za napajanje, pošto je PCIe slot dovoljan za puštanje grafičke karte u rad i njeno napajanje. Oklop ventilatora se pruža celom dužinom grafičke karte, a sam ventilator pokriva preko 60% PCB-a.
Ventilator koji je koristio Sapphire dolazi od kompanije Rotek, prečnika 80mm. Ventilator poseduje čitavih 11 peraja, što je odlično, a jačina struje koji koristi za svoj rad je 0,22A što ukupno daje maksimalnu potrošnju od 2,64 W. Ventilator poseduje konektor sa dva pina, ali je manuelna kontrola brzine moguća kroz MSI Afterburner softver koji smo koristili. Nažalost, usled izostanka trećeg pina, očitavanje broja obrtaja neće biti moguće.
Sapphire je možda mogao ići i na single slot varijantu grafičke karte, iz razloga što je ovaj GPU jako mali potrošač sa TDP-om (thermal design power) od samo 47W. No, napravljen je kompromis, pa karta zauzima dva slota, te verujemo da će ovo pozitivno uticati na buku i temperature. Nakon skidanja oklopa i ventilatora došli smo do klasičnog i krajnje jednostavnog hladnjaka koji pokriva GPU. Materijal hladnjaka je klasičan aluminijum. Rebra hladnjaka su prilično gusta i prilično “debela”, obzirom da smo na nekim drugim modelima viđali dosta tanje listiće na hladnjacima.
PCB grafičke karte je kao što smo već spomenuli plave boje, što se nekome možda neće svideti, ali mišljenja smo da su krajnji korisnici ovakvih modela prilično liberalni po pitanju boje PCB-a. GPU se na ovoj grafičkoj karti nalazi blizu dela sa PCIe konektorom.
Oko njega se nalaze četiri memorijska čipa potpisani od strane kompanije Elpida, modela EDW2032BBBG-60-F. Memorijski čipovi su deklarisani na 1500MHz, sa radnim naponom od nešto viših 1,6V, ali na ovoj kartici rade na 1125MHz. Ukupno četiri čipa po 256MB, za ukupnih 1GB GDDR5 memorije.
Na grafičkoj karti su korišćeni standardni zaliveni kalemi, dva za GPU i jedan za memoriju, kao i polimerski kondenzatori. Naponska jedinica ima osam “fetova”, što je više nego dovoljno za ovakav GPU.
Zanimljivo je da je na ovaj model ubačen i Richtek RT9018B kontroler za regulaciju malih padova napona, koje nismo imali prilike da vidimo ni na nekim skupljim modelima.
ANPEC APW7098 je PWM mikro kontroler zadužen za dvofaznu regulaciju napona koje koristi mosfeti i sam GPU.
Lepo i pedantno odrađeno, rekli bismo i kvalitetno. Naponska jedinica nema svoj hladnjak, ali obzirom na potrošnju i dizajn GPU-a, nije ni bilo potrebe za istim, naročito ako se podsetimo da je korišćen hladnjak sa prilično velikim ventilatorom za ovaj model.
Prelazimo na buku, temperature i overklok potencijal ovog mališana kompanije Sapphire.
Dodaj komentar