Sistem hlađenja i merenje buke
R9 380 Nitro model dolazi opremljen sa Dual-X hladnjakom, koji je doživeo neka unapređenja. Nitro serija se odlikuje dual-bearing ventilatorima, koji su dosta izdržljiviji od sleeve-bearing tipa koje smo imali na prethodnim Dual-X rešenjima. Implementiran je i sistem pametne kontrole, pa tako sada imamo situaciju da se ventilatori ne pale tokom lakog opterećenja karte. Proizvođač ventilatora je APISTEK, a oni rade na 12 V i 0,45 A. Kao što smo već rekli, prečnik je 10 cm.
Toplotne cevi su izrađene od bakra, ima ih četiri i prečnika su 6 mm. MOSFET-i su u kontaktu sa hladnjakom preko termalne trake, kao i memorijski čipovi.
Hladnjak je izrađen u kombinaciji bakra i aluminijuma, a razmak između dva susedna listića je oko 1,2 mm.
Kada je buka u pitanju, opet će nam pomoći naš merni uređaj Sound Level Meter PCE-322 A, čime ćemo vam približiti koliku buku generišu sistemi hlađenja na testiranim semplovima grafičkih karti. Nešto više o akustici možete saznati ovde. Naš merač nažalost ne može da meri ispod 30 dB, pa ćemo se osloniti na matematiku zarad predstavljanja preciznijih rezultata.
Metodologija koju ćemo primenjivati je krajnje jednostavna i efikasna. Merićemo buku koju proizvode ventilatori u četiri opsega: na 25%, 50%, 75% i 100% brzine ventilatora. Uređaj će biti postavljen na 3cm od ventilatora, a kroz matematički proračun ćemo prikazati koliku buku generišu ventilatori sa grafičke karte na udaljenosti od 1 m (jer je to industrijski standard). Ovo će nam pomoći da razumemo koliko je bučan sam ventilator na kartici.
Takođe ćemo imati i dva merenja sa setovanjem za ventilator na automatski mod, gde grafički čip šalje signal na kojoj brzini će se ventilator vrteti, a sve to u zavisnosti od temperature samog GPU-a. Merenja sa “auto” podešavanjem će obuhvatati popularni stres program – Furmark, kao i igru Far Cry 3.
Kao što možete da vidite po rezultatima, ova karta je solidno tiha u radu.
Dodaj komentar