| Hardver | Grafičke karte | Sapphire R9 290 Vapor-X
Grafičke karte

Sapphire R9 290 Vapor-X


Buka i temperature

 

Kada je buka u pitanju, opet će nam pomoći naš merni uređaj Sound Level Meter PCE-322 A, čime ćemo vam približiti koliku buku generišu sistemi hlađenja na testiranim semplovima grafičkih karti. Nešto više o akustici možete saznati ovde. Naš merač nažalost ne može da meri ispod 30 dB, pa ćemo se osloniti na matematiku zarad predstavljanja preciznijih rezultata.

Metodologija koju ćemo primenjivati je krajnje jednostavna i efikasna. Merićemo buku koju proizvode ventilatori u četiri opsega: na 25%, 50%, 75% i 100% brzine ventilatora. Uređaj će biti postavljen na 3cm od ventilatora, a kroz matematički proračun ćemo prikazati koliku buku generišu ventilatori sa grafičke karte na udaljenosti od 1 m (jer je to industrijski standard). Ovo će nam pomoći da razumemo koliko je bučan sam ventilator na kartici.

Takođe ćemo imati i dva merenja sa setovanjem za ventilator na automatski mod, gde grafički čip šalje signal na kojoj brzini će se ventilator vrteti, a sve to u zavisnosti od temperature samog GPU-a. Merenja sa “auto” podešavanjem će obuhvatati popularni stres program – Furmark, i igra Sniper Elite V2.

 

Sapphire R9 290 Vapor-X buka

 

Buku smo merili kada su radila sva tri ventilatora (smart režim isključen). Možemo da dodamo da kada kada je smart funkcija ventilatora u pogonu (radi samo centralni vent.), od dobijenih rezultata oduzmete 3,7 dB i dobićete situaciju na terenu. Ambijentalna temperatura tokom našet merenja je iznosila 29C, dok je temperatura GPU-a u igri dostigla 70C, a prilikom furmark testa 76C. Ventilatori su se tokom testa igre okretali na brzini od 37%, dok je procenat u Furmarku iznosio 43%.

Ukupno gledano, mi smo oduševljeni Vapor-X hladjenjem. Odlično hladi, a nivo buke je sveden na minimum. Deluje kao da je Sapphire spojio nespojivo.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar