Naponska sekcija (VRM) i ostali čipovi
Ranije smo pisali i objašnjavali šta je to VRM i koji su mu sastavni delovi. Edukativni deo možete potražiti ovde. Takođe, preporučujemo ovaj članak koji opisuje prednost višefaznog VRM sistema u odnosu na monofazni. Današnje video karte koriste uglavnom višefazne sisteme, ali ograničenje predstavljaju i sami PWM kontroleri koji se izrađuju uglavnom u do 8 faza.
Za početak Vam predstavljamo dve slike sa pogledom na štampanu ploču u visokoj rezoluciji.
Srce naponske sekcije čiti digitalni 6+2 fazni PWM kontroler oznake IR3567B. Proizvođač je International Rectifier. Pored visoke efikasnosti tokom opterećenja u celom radnom opsegu, ovaj kontroler poseduje i automatsko isključivanje pojedinih faza ukoliko okolnosti tokom rada ukažu za takvom potrebom. Tu je i specijalni adaptivni tranzijentni algoritam koji je omogućio uštede u potrebnim pinovima i veličini kućišta samog PWM čipa. IR3567B poseduje OVP, OCP i OTP zaštite, a ima i senzor temperature baziran na termistoru sa zasebnom VRHOT linijom za prenošenje te informacije.
Što se tiče Power sekcije, tu imamo visoko integrisano kolo sa oznakom IR 3553M. To je čip koji sadrži drajver, kontrolni MOSFET, sinhroni MOSFET i šotki diodu. Svaka faza ima svoj zaseban „drajver“, pa ih ukupno imamo 7 (1 za VRAM i 6 za GPU). Ovi čipovi mogu da izbace do 40A struje, a napon na izlazu je u rasponu od 0,25V do 3,3V. Najviša efikasnost koju postižu iznosi 93,2% i to na 1,2V i 15A. Što je veća struja na izlazu i efikasnost je manja, pa tako sa maksimalnih 40A pada na svega 82%. Uzevši sve to u obzir, ovi drajveri mogu da isporuče najviše 336W snage. Ukupno gledano, Sapphire se dobro osigurao da grafika ima dovoljno struje u svakom trenutku. U praksi, potrošnja u peak-u neće nikad dostići 300W.
Naponska sekcija (GPU deo) je opremljena i diskretnim ALU hladnjakom koji je povezan uz pomoć dva šrafa za štampanu ploču.
U desnom uglu PCB-a ispod dodatnih power konektora imamo ulazni filtracioni deo za GPU u vidu dve zavojnice i 6 običnih polimerskih kondenzatora deklarisanih na 16V i 220 μF. Svaka faza je uparena sa po jednom zavojnicom i jednim polimerom (820 μF i 2,5V), a na izlazu vidimo još 4 polimera za filtraciju iste deklaracije.
Pored konektora za napajanje LED rasvete hladnjaka nalazimo čip sa oznakom HC00-2K4X504. Nismo našli neke relevatnije informacije, ali predpostavljamo da je u pitanju NAND Gate CMOS čip. On bi trebalo da bude zadužen za kontrolu osvetljenja, mada ne možemo biti 100% sigurni.
Na PCB-u smo zatekli i nekoliko Tantalovih film kondenzatora kapaciteta 470 μF, a u nastavku pogledajte galeriju preostalih slika PCB-a.
Kada se podvuče crta, voleli bismo da je Sapphire koristio efikasnije MOSFET „drajvere“, ali s obzirom kakav je sistem hlađenja stavljen na kartu, verujemo da neće biti nikakvih problema sa pregrevanjem i funkcionisanjem same karte. Takođe, upućujemo i zamerke što nisu korišćeni premium kondenzatori i zavojnice sa „zalivenim“ jezgrom, kakve npr. ASUS koristi na svojim RoG kartama. Sapphire doduše koristi svoje patentirane Black Diamond zavojnice koje su opet nešto bolje od običnih.
Prelazimo na konekcije…
Dodaj komentar