Naponska sekcija (VRM)
Potrošnja ove karte ide do 150W, pa je zahtevnost naponske sekcije prosečna.
Za početak tu su dve fotke u visokoj rezoluciji:
Ono što nam je prvo upalo u oči je da na nekim mestima fale MOSFET-i i kondenzatori, pa pretpostavljamo da se ovaj isti PCB koristi i za neke druge jače karte, poput Radeona R9 270X.
Levi ulazni deo VRM-a je filtriran sa 19 (ako smo dobro prebrojali) keramičkih kondenzatora i četiri polimerska. Oznake keramičkih kondeznatora ne znamo, ali su polimerski standardno deklarisani na 16V i 270µF, uz 2000 radnih sati na 105C. Na nekih 65C radni vek ovakvih polimera je i do 10 godina. Postoje i daleko kvalitetniji kondenzatori, ali za ovakvu klasu grafičke kartice možda i nije potrebno ulagati u preskupu elektroniku. Na desnoj strani PCB-a imamo još dva polimera iste oznake (16V, 270µF).
Iza njih se nalaze MOSFET-i oznake 4925N kojih ukupno ima 12 komada, odnosno šest parova. Ovo nam sugeriše da se koristi 6+1+1 dizajn naponske (mada se na kutiji navodi da je u pitanju 4+1+1). MOSFETI su PowerPAK SO-8 tipa sa efikasnošću do 82%. Proizvedeni od kompanije ON Semiconductor.
Na desnoj strani su nešto drukčiji MOSFET-i, a oni imaju oznaku 4985N.
Mozak VRM sekcije predstavlja čip sa oznakom NCP5395T. U pitanju je četvorofazni PWM kontroler, koji je proizvela, takođe, kompanija ON Semiconductor. Dakle, dizajn VRM-a jeste ipak 4+1+1, te je očigledno da jednu fazu grade tri MOSFET čipa 4925N. Ako bolje pogledate naponsku, videćete da su tako i grupisani 3×4 u ćirilično “G” slovo.
Kad je izlazni deo VRM sekcije u pitanju i ovde je korišćena kombinacija malenih keramičkih i polimerskih kondenzatora uz prisustvo zavojnica sa feritnim jezgrom i FCP oznakom. Polimeri su deklarisani na 2,5 V i 820µF i ima ih 4 para (za svaku fazu po jedan par). Tu su još i 4 FCP feritne zavojnice. Na drugoj strani PCB-a su korišćene nešto drugačije zavojnice, a za filtraciju vidimo još i dva polimera iste deklaracije.
Prelazimo na konekcije…
Dodaj komentar