Utisci i par reči za kraj
Posle druženja sa ovom kartom, na red je došlo i da sumiramo utiske. Rezultati su bili dovoljno deskriptivni, kada su mogućnosti ove karte u pitanju. Činjenica je i to da te mogućnosti svakako nisu velike, što nismo ni očekivali za njen cenovni rang. Gejming je omogućen u 1366×768 rezoluciji, a u pojedinim novijim igrama ćete morati da obarate detalje kako bi imali kakav-takav pristojan FPS. Postoji i par novijih igara koje mogu raditi vrlo dobro čak i u fullHD rezoluciji, ali je potrebno ne preterivati sa detaljima. Uostalom, šta možete da očekujete sa 384 šejder procesora i 8 ROP-ova? Svakako ne high end, ali da bude sposobna da može da tera i novije igre to možete. Napomenućemo samo da R9 290X ima 2816 šejder procesora (možemo da ovako poredimo pošto su oba GCN čipa, odnosno imaju sličnu arhitekturu). Trebalo bi pomenuti i to da će ova kartica (kao i druge GCN karte) podržavati DirectX 12.
Prema našem mišljenju ono što kvari utisak oko ove grafičke karte jesu APU-ovi (AMD APU-ovi su mnogo napredovali) koji u sebi imaju grafičke karte vrlo bliskih performansi testiranoj. Tu je i primetan trend poskupljenja na domaćem i svetskom tržištu, što se nama kao entuzijistima koji često vole da menjaju hardver nimalo ne dopada. Tako da smatramo da cena nije u skladu sa dobijenim performansama, za šta krivimo i već navedeno poskupljenje.
Za prikazane rezultate, solidnu izradu, kao i za nisku potrošnju PowerColor Radeon R7 250 zaslužuje „PCAXE Green“ značku.
Ono što je zanimljivo je da postoji verzija ove kartice u low-profile formatu koja je pogodnija za SFF (small form factor) kućišta, ali je na njoj ventilator nešto bučniji. Mi, u ovom slučaju, ipak više volimo tišinu.
Prednosti:
- Niska potrošnja
- Solidna izrada
Mane:
- Odnos cena/performanse nije baš najbolji
- Nemogućnost OC-a
- Velika konkurencija u vidu AMD APU-ova
Ni tamo, ni vamo:
- Ništa posebno
PowerColor Radeon R7 250 nam je na test ustupio PowerColor
Komentarišite na forumu…
Dodaj komentar